Çocuklar İçin Tahtadan Oyuncak Yapan İrfan Dede

Van’ın İpekyolu ilçesinde ikamet eden İrfan Orhan, torunları ve mahalleli çocukların sağlığı için ahşaptan oyuncaklar üretiyor.

0
271

Çocukluğunda sahip olduğu oyuncakları unutanımız var mıdır? O bebekleri, arabaları.. Herhalde birçoğumuz çocukken oynadığımız oyuncakları hâlâ hatırlıyordur. Çünkü çocuğun dünyasında oyuncak, büyüklerin her sabah icra ettikleri iş kadar ciddi bir uğraştır. Dolayısıyla oynanan oyuncaklar bir hayli önem arz eder. Hatta bu oyuncakların üretim maddeleri bile yadsınamayacak derecede önem verilmesi gereken bir konudur. İşte bu haberimizde de çağımızın plastik yapımı oyuncak kültüründen sıyrılıp tahta oyuncaklar üreten “İrfan Dede”nin tasarımlarını sizlerle buluşturacağız.

Van’ın İpekyolu ilçesinde ikamet eden İrfan Orhan, pandemi sebebiyle evde vakit geçirdiği dönemde bahçesinin bir bölümünü oyuncak atölyesine dönüştürdü. Zamanını hem kendi torunları hem de mahalledeki diğer çocuklar için ahşap oyuncak üretimiyle geçiriyor.

Ağaç Dallarından Oyuncaklara

İrfan Dede, çocuklar için tasarladığı oyuncakların hammaddesinde çam ve kavak gibi çeşitli ağaçlar kullanıyor. Doğal maddeler kullanarak farklı model arabaların tasarımını yaptığı oyuncakları, torunlarına ve mahalledeki çocuklara hediye ediyor.

Ahşap oyuncaklar yerine plastik oyuncakların daha çok tercih edildiğini düşünen İrfan Dede, “İnsanlar oyuncakların sadece plastikten oluştuğunu düşünüyor. Ben bu anlayışa karşıyım. 6 torunum var ama onlara hiç plastik oyuncak almıyorum. Yaptığım oyuncakları torunlarım çok beğendi. Onlarla oyun oynuyorlar.” diyor.

Kendisi başlattığı bu ahşap oyuncak atölyesinden gayet memnun ve olumlu tepkiler aldığını şöyle ifade ediyor:

“Eş, dost ve akrabalarımdan olumlu tepkiler alıyorum. Bugüne kadar birçok ürün yaptım. Bunlardan bazılarını çocuklara hediye ettim. Diğerlerini ise torunlarıma veriyorum. Görenler çok beğeniyor. Yaptığım oyuncakları bal mumu ve zeytinyağı karışımıyla boyuyorum. Oyuncaklar doğal yöntemlerle boyanmış oluyor. Ahşap konusuna çocukluğumdan beri ilgim vardı. Elime bir ağaç geçse hemen onu değerlendirmeye çalışırım. Pandemiden dolayı zamanımızın büyük kısmı evde geçiyor. Ben de televizyon izlemek yerine zamanımı bu şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. İnşallah emekli olduktan sonra bu uğraşı meslek haline getiririm.”

Gördüğümüz üzere pandemi dönemi her ne kadar zorlu geçse de bazılarımız için yeni uğraşlara vesile oluyor. Bahçesinin bir bölümünü oyuncak atölyesine çevirip çocuklar için oyuncak tasarlayan İrfan Dede gibi. Ayrıca her şeyin plastikten üretildiği bu dönemde ahşaptan oyuncak tasarlamak takdir edilesi bir çaba. Ortam doğal, malzeme doğal, çocuklar mutlu. Hatırlanmaz mı o oyuncaklar zihinlerde yaş kaç olursa olsun?

Önceki İçerikMekke’ye Yolculuk – Murad W. Hofmann
Sonraki İçerikMüslüman Çocuk Serisi #7: Çocuk ve Doğa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz