HaberlerBirleşik Arap EmirlikleriCami

Dubai’de Örnek Proje

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camiilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor.

Uygulama “Herkes için ücretsiz” sloganıyla her dinden ve inançtan insanı kapsıyor. İslam Bilgi Merkezi sözcüsü “Daha önce hiç müslümanların camiilerde ne yaptığı yahut bir camiinin tam anlamıyla ne olduğu hakkında düşündünüz mü? Bu gezilerin amacı İslam kültürü hakkında insanların yanlış bildiklerini düzeltmektir,” diyerek amaçlarını açıklıyor.
Bu uygulama elbette birçok kişide olumlu etkiler bırakmış. Onlardan birisi olan Cherryl uygulama hakkında şöyle diyor:

Son beş yıldır Dubai’de olmama rağmen buraya geldiğim günden bu yana ilk defa İslam’ın esasları hakkında bir şeyler öğrendim. Hayatımda ilk defa bir camiiyi içeriden gördüm.

Dubai ‘deki Cami
Dubai ‘deki Cami 1

Projenin öncüsü Lewis Bullock ise “Şu an beşinci haftasını icra ettiğimiz bu girişimimiz için çok güzel tepkiler aldık,” açıklamalarında bulundu. Sonrasında İslam hakkındaki bilgilendirme çalışmalarına dair “Çoğu insan mimari güzelliklerine hayran oldukları birçok camii gezmiş olmalarına rağmen, biz İslam Bilgi Merkezi olarak daha farklı detaylara iniyoruz. İnsanlara Müslümanların camiide neler yaptıklarını, mescid adabını ve nasıl ibadet ettiğimizi de anlatıyoruz” diye ekledi.

Peki, Süreç Nasıl İlerliyor?

Gezi, gönüllülerden birinin ziyaretçilere müslümanların nasıl abdest aldığını göstermesiyle başlıyor. Daha sonra ise ziyaretçilere camiinin mimari güzellikleri gösterilip bunlar hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanıyor. Akabinde İslam kültür ve kaideleri hakkında bilgi verilmek üzere ziyaretçiler kısa bir süreliğine oturtuluyor. Genellikle ziyaretçilerden gelen sorularla ilerleyen gezinin bu kısmında merak edilen hususlar daha çok İslam’da kadın, çocukların din eğitimi ve benzeri konular hakkında oluyor. Ziyaretçiler tarafından “Çocukların ibadete başlama yaşı kaçtır?”, “Kadınlar neden başlarını örter?”, “Ezan dünyanın her yerinde aynı mıdır?”, “Neden kadınlar ve erkekler mescidde ayrı bölümlerde namaz kılıyorlar?”, “Cuma namazları neden diğerlerinden daha önemlidir?” ve bunun gibi sorular soruluyor.
Birleşik Arap Emirliklerine ziyarete gelen iki İngiliz vatandaşı olan Paul ve Ruth kendilerinin bu ilk ve tek camii deneyiminden oldukça memnun kaldıklarını söyleyip şu ifadeleri kulandılar.

Kuran i Kerim

Batı medyasında hiç de doğru yönleriyle gösterilmeyen İslam dininin aslında ne kadar güzel ve kusursuz olduğunu öğrenmiş olduk. Bizim İslam’a yönelik algımızı tamamen değiştiren bu tecrübeyi hayatımız boyunca unutmayacağız.

Ne dersiniz? Sizce de dünyanın en zengin kültür mirasına sahip şehirlerinden biri olan İstanbul’a da böylesi bir hizmet yakışmaz mı?

Kaynak
aboutislam.netislam.rukhaleejtimes.comislamicic.comdalei.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu