Haberler

Dünya Devletleri Depreme Umut için El Ele

Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.

Hz. Mevlana

İnsan insanın umududur. Yaşadığımız dünyada birbirimize umut olmak yaralarımızı beraber sarmak, zor gününde darda kalan insanların yardımına koşmak bir insanlık onurudur. Nitekim 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan afetin sonrasında dünya devletleri depremde Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti, ayni ve nakdi yardımlarını da bu çerçevede yaraları sarmak için bölgeye iletti. 

Tüm bunların yanında bölgede yaraları ve enkaz altından çıkarılan depremzedeleri tedavi etmek amaçlı birçok devlet sahra hastanesi de kurdu. Bu hastaneler gerek tıbbi ekipmanlar gerek çalışan doktor ve hemşireleri ile bölgede ciddi anlamda yaraları sardı ve bu anlamıyla ihtiyaçları giderici oldu. 

Bu süreçte birçok ülke deprem haberini duyar duymaz aynı – nakdi yardım, arama kurtarma ekipleri, arama kurtarma köpekleri, sahra hastaneleri, barınma ihtiyacları için çadırlar, konteynerlar gönderdi. Hep beraber bu yaraları saracağız inşaallah.

Katar

Katar Deprem Yardimi
Yardım kolileri, Kaynak: twitter.com/qatar_fund/status/1622940553074688000?s=20

Derpremin olduğu sabah taziyelerini bildiren Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, kampanyaya, 14 milyon dolarlık katkı sağladı.

Depremden etkilenen bölgeler için yardımlarının bir parçası olarak 10.000 konteyner ev gönderdi. Katar yardım kuruluşları vasıtasıyla bir çok uçak ile ayni yardımları da iletti.

Katar resmi Televizyonu’nda yardımlaşma kampanyası başlattı Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için başlatılan bu kampanyada yaklaşık olarak 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) toplandı.

Katar Hava yollarına ait 35 tonluk insani yardım yükünü taşıyan uçak Gaziantep’e ulaştı. 108 tonluk bir sonraki yardım da Türkiye ve Suriye’ye ulaşmak üzere yola çıktı. Devam eden günlerde de bu yardım uçakları yardım ve umut getirmeye devam etti. 

İspanya 

Ispanya Yardim Cadiri
Çadır kurarken çekilen fotoğrafları, Kaynak: twitter.com/SpainMFA/status/1624124871562100769?s=20

İspanya’dan Türkiye’ye 70 tonun üzerinde yardım malzemesi geldi.

İspanya, depremzedelere destek için Hatay’da sahra hastanesi kurulumuna başladı.İspanya Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansının (AECID) kurduğu hastane Hatay’ın İskenderun ilçesinde faaliyet göstermektedir. İlk günden 175 hastanın tedavi görmüştür. 70 sağlık ekibi ve lojistik hizmetlerden oluşmaktadır.

İspanya Acil Durum Kurtarma Birimi’ne bağlı kurtarma ekibi, Gaziantep’e geldi.

UME
Kaynak: twitter.com/SpainMFA/status/1624124871562100769?s=20

İspanya kurtarma ekibi de birçok ilimizde çok ciddi çalışmalar yaparak birçok kişiyi enkazdan kurtarmayı başardı.

Güney Kore

Guney Kore Yardim
Kaynak: instagram.com/p/CoeguAsvYc8/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol yapmış olduğu toplantıda, tüm bakanlıkların ellerindeki tüm yardım malzemelerini Türkiye’ye göndermesi üzerine bakanlara talimat verdi.

Kabine toplantısının ardından bir açıklama yapan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Lee Do-woon, Türklerin Kore savaşında kanlarını bu ülke için akıttığını hatırlatarak, Türkiye’nin “Kardeş bir ulus ve sağlam bir müttefik.” olduğunu söyledi.

Sözcü Lee’nin aktardığına göre Türkiye’de şu an en çok ihtiyaç duyulan şeylerin çadır, ilaç, tıbbi malzeme ve jeneratör olduğu tespit edildi.

Kore Deprem yardim
Kaynak: instagram.com/p/CorBjr5q7ZS/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Güney Kore’den geçen hafta Türkiye’ye çok sayıda arama kurtarma ekibi ve ekipman gitmişti. Dışişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye’ye acil insani yardım için 5 milyon dolar teklif etmişti.

Belçika

Bruksel Deprem Yardimi
Kaynak: twitter.com/TurkEmbBrussels/status/1625802961539440641?s=20

Türkiye’deki depremzedelerin bir an önce sağlığına kavuşması için bölgeye acil gerekli olan sahra hastanelerini kurmak için ekipler gönderdi. Belçika, B-FAST’tan Türkiye acil sağlık ekibi gönderdi.

Ülkemiz, yerel halka tıbbi yardım sağlamak ve Türk hastaneleri üzerindeki baskıyı azaltmak için bir sahra hastanesi kurdular. Ekipler Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bir hastane kurdular.

Belçika, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremin ardından 5 milyon Avro tutarında insani yardımda bulundu. 

Belçika’nın insani yardımları her iki ülkede faaliyet gösteren çeşitli uluslararası ve insani yardım kuruluşlarını desteklemektedir.

Kırgızistan

Kirgizistan Deprem Yardimi Biskek
Deprem bölgesine kurulan yardım çadırları, Kaynak: twitter.com/tcbiskekbe/status/1625369931893075970?s=20

100 adet “yurt” adı verilen geleneksel Kırgız çadırlarından; 20 adet dayanıklı askeri çadır ve bir adet sahra hastanesi gönderdi. İkinci bir uçakla da, her türlü teçhizata sahip 20 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi. Bu ekibin yanında kıyafeti gıda gibi insani yardım malzemeleri de oldu. Kırgızistan, depremin ilk günü de 63 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibini Türkiye’ye göndermişti.

Kırgızistan’dan depremzedeler için gönderilen çadırlar Kahramanmaraş’ta kuruldu.

Gürcistan 

Tiflis Deprem Yardimi
Kaynak: twitter.com/MIAofGeorgia/status/1626114033660067840?s=20

Hükümeti de yaklaşık 370 bin dolarlık yardımı, ulusal rezervlerden Türkiye’ye göndermek üzere ayırdığını açıkladı.

Ukrayna

Dunya Devletleri Deprem Yardimi
Kaynak: twitter.com/VasylBodnar/status/1623002611996667916?s=20

Ukrayna Ankara büyükelçisi Vasyl Bidnar ‘Yaklaşık 90 kişiden oluşan arama kurtarma ekibimiz Türk halkının yaralarını sarmak için yola çıkıyor.  Ayrıca insani yardımlar göndermeye de devam ediyoruz.’ diye açıklamada bulundu.

Çin

Cin Deprem Yardimi
Kaynak: twitter.com/ChinaEmbTurkiye/status/1623173787557457925?s=20

Çin hükümeti tarafından atanan82kişilik Çin kurtarma ekibi 4 arama-kurtarma köpeği ve kurtarma ekipmanı ve malzemeleriyle 8 Şubat gece yarısında Adana Havaalanına vardı.

Çin hükümetinin Türkiye’ye gönderdiği acil insani yardım malzemelerinin ilki, 11 Şubat Cumartesi günü İstanbul Havalimanına ulaşmıştır. Yardım malzemeleri, deprem bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan battaniye ve çadırlardan oluşmaktadır. Türkiye’ye ulaştırılmaya devam edecektir.

Japonya

Japonya Deprem Bolgesine Yardim
Kaynak: twitter.com/JaponyaBE/status/1625844013977698305?s=20

Japonya Hükümeti, Türkiye Güneydoğu depreminin hemen sonrasında Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’ni (JDR) Türkiye’ye göndererek, yıkımın en yoğun yaşandığı Kahramanmaraş’ta ivedilikle arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştirdi.73 arama kurtarma görevlisinin yanı sır dedektörler, matkaplar, taşınabilir jeneratörler, tıbbi kitler ve gıda gönderdi.

Hindistan

Yardim
Kaynak: twitter.com/DrSJaishankar/status/1623384587530543104?s=20

Hatay İskenderun’da sahra hastanesi kurdular. Depremden etkilenen insanları tedavi etmek için kuruldu. Tıbbi ve kritik bakım uzmanlarından ve ekipmanlarından oluşan ekibimiz acil durumlarda tedavi etmek amaçlı kuruldu.

Azerbaycan Büyükelçiliği, Türkiye’ye 725 kişilik ekibin gönderildiğini açıkladı.

Azerbaycan

Azerbaycan
Kaynak: twitter.com/cahitbagci/status/1623704885085577216?s=20

Azerbaycan arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla Acil Durumlar Bakanlığı’na (MES) bağlı 420 kişilik kurtarma ekibi, enkazda kullanılmak üzere gerekli ekipmanlar ve arama köpekleriyle birlikte 6 Şubat’ta Türkiye’ye gönderildi ve çalışmalarına bu tarihten itibaren başladı.

Bakanlık, gerekli tıbbi ekipmanlarla donatılmış Dışişleri Bakanlığı’na ait seyyar sahra hastanesi ve 41 kişilik bir ekibin de bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Almanya

Almanya Deprem Yardimi
Kaynak: twitter.com/AlmanyaBE/status/1624036015357759491?s=20

Almanya uluslararası arama kurtarma kuruluşu ISAR’dan ekipler gönderdi. Berlin hükümeti ayrıca afet bölgesinde acil ihtiyaçlar arasında olan jeneratör, çadır ve battaniye gibi gerekli malzemeler için de destek sundu.

Depremzedelere yardım için Almanya’daki Türkler de seferber oldu. Berlin’de STK’ler yardım için 4 farklı merkez oluşturdu ve tonlarca yardım malzemesi toplandı. Toplanan bu aynı malzemeler Türkiye’ye gönderildi.

ABD, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, BAE, Bangladeş, Belarus, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çekya, El Salvador, Ermenistan, Estonya, Filistin, Finlandiya, Fransa, Güney Amerika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, İran, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kuveyt, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Tacikistan, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Venezuela ve Yunanistan’dan ekipler deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu