HaberlerYardım Faaliyetleri

Dünya Yetimler Günü

1995 yılında İstanbul’da kurulan İHH İnsani Yardım Vakfı, 1992 yılında Bosna Savaşı sırasında yaşanan acılara kayıtsız kalamayan gönüllülerden oluşuyor. Ve o günden bugüne mazlum coğrafyalarda birçok kardeşimizin yüreğine dokunmaya devam ediyor.

Sağlık ve eğitim yardımlarının yanısıra sosyal yardımlar da yapıyor İHH ailesi. Kurulduğu günden bu yana toplumun ve liderlerin dünya genelinde yaşanan mağduriyetlerden haberdar olmasını sağlıyor. Ayrıca sorunları çözmeye yönelik faaliyetler yapıyor. İşte tam da bu vesileyle dünyadaki yetimlerin yüzünü güldürmeyi amaçlamışlar. Bunun üzerine 2014 yılında “Dünya Yetimler Günü” belirlenmesine vesile olmuşlar. Böylece artık her yıl Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler Günü…

Faaliyet gösterdikleri 140’a yakın ülkede sosyal politika üretme noktasında ciddi sorunlar olduğunu söyleyen İHH yetkilisi Murat Yılmaz, dünya genelinde en fazla istismara uğrayan grup olan yetimlerin bu vesileyle acılarını dindirme, yüzlerini güldürme gayretinde olduklarını ve olacaklarını belirtiyor.

Dunya Yetim Gunu

Dünya Yetimler Günü’nde Düzenlenecek Faaliyetler

“Dünyada Yetim Çocuklar” raporunun açıklanması, Türkiye ve İslam ülkelerinde yetimlerin durumuna dikkat çekecek basın toplantılarının düzenlenmesi, yetim çocukların baş konuk olduğu iftar programlarının organize edilmesi, yetimhane ve yetim evlerinin ziyaret edilmesi ve çocuklara hediyeler verilmesi, konuya dikkat çekecek resim sergilerinin düzenlenmesi ve daha nicesi Dünya Yetimler Günü’nde Türkiye’de ve tüm İslam ülkelerinde düzenlenecek olan faaliyetler arasında yer alıyor.

İslam ülkelerinin de desteğiyle kısa ve orta vadede ise  ülkelerde yetimlerin mevcut durumuna dikkat çekilmesi, yetimhanelerin ve eğitim gördükleri yerlerin iyileştirilmesi, zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlayacak adımların atılması, her ülkede 14 Ramazan Cuma günü yetimlerle ilgili hutbe okunması, çocuk edinme ve koruyucu aile sisteminin İslam hukukuna uygun hale getirilmesi ve ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için meslek edinim eğitimlerinin verilmesi kararlaştırılarak yetimlerin içerisinde bulunduğu durumu iyileştirmeye yönelik kalıcı çözümler getirilmesi amaçlanıyor.

“Müslümanlar içinde en hayırlı ev; içinde yetime iyi davranılan evdir. Müslümanlar içinde en kötü ev de yetime kötü davranılan evdir.” (İbn-i Mâce, Edeb, 6)

Ayrıca Peygamber efendimizin hadisinden yola çıkarak söylememiz gerekiyor ki nasılsa ki Müslüman Müslüman’ın kardeşidir; o zaman kardeşimizin bize bıraktığı emanete bakmak da boynumuzun borcudur. İnsan olarak aradığımız saadet, bir yetimin gülüşünde saklıdır. 15. gününe eriştiğimiz mübarek Ramazan ayında Rabbimizden hiçbir yetimin sekiz milyar insanın yaşadığı şu fani dünyada kendini yalnız hissetmemesini temenni ediyor, bu uğurda çalışanlara da şükranlarımızı iletiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu