Dünyanın En Eski ve En Büyük Kur’an’ı Özbekistan’da Sergileniyor

41

Özbekistan‘ın başkenti olan ve ülkenin modern yüzü olarak kabul gören Taşkent, Asya‘nın en büyük şehirlerinden biri. İpek Yolu üzerinde bulunmasıyla tarihi önem taşıyan Taşkent, Özbek mimarisinin renkli kubbeleri, geçmişin izlerini barındıran eserleri ve görkemli yapılarıyla adeta göz kamaştırıyor.

Taşkent’te 16. yüzyılda inşa edilen ve Özbekistan’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almayı başarmış Barak-Khan Medresesi, bölgenin en büyük medresesi olarak biliniyor. Bir gün Özbekistan’a giderseniz mutlaka uğramanız gereken bu medrese, “Allah büyüktür”, “Allah Ebedidir” yazılı duvarları, mavi kubbesi, çinileri ve tarihi arka yüzüyle adeta nefes kesen bir yapı.

Barak-Khan Medresesi

Turistik açıdan dikkat çektiği kadar dini açıdan da dikkat çeken bu medrese dünyanın en eski ve en büyük Kuran’larından birine ev sahipliği yapıyor.

4 büyük halifeden biri olan Osman bin Affan’a ait olduğu hatta onun kanını üzerinde bulundurduğu söylenen ceylan derisi üzerine yazılmış Kuran’ın tarihi 7. yüzyıla dayanıyor.

Khast İmam Kompleksi’nin içinde kalan Barak-Khan Medresesi, Taşkent’in dini merkezi olarak biliniyor. Bu Kuran gibi daha birçok eser içeren kompleksin kütüphanesi 20.000’den fazla kitaba ve 3.000’den fazla el yazmasına ev sahipliği yapıyor. Bu kütüphanede Orta Çağ tarihinden astronomiye, tıptan tefsir ve fıkıh alanlarına kadar birçok kitap bulunuyor.

Taşkent’in ilk imamı ve 10. yüzyılın İslam bilim adamı Abu Bakr Ash Shashi’nin adı verilen kompleks, imamın türbesinin yakınına inşa edilmiş. Bu kompleksin içinde 2 İslami okul, 3 cami, Al-Bukhari İslamic University (El-Buhari İslami Üniversitesi) ve Özbekistan’ın Müslüman heyeti bulunuyor.

Kompleks orijinal haline 2007’de yapılan restorasyonla kavuşturulmuş olsa da en eski binasının en az 500 yıllık olduğu biliniyor. İslam coğrafyasının bu denli önemli hazineleri tanıtıp koruma görevi de biz Müslümanlara düşüyor.

Diğer Güzel Haberler

Geçtiğimiz günlerde Norveç‘te 20 yaşlarında bir saldırgan tarafından El Noor Camii’ne saldırı gerçekleştirildi. Cumartesi günü başkent Oslo’da El Noor Camii‘ne düzenlenen silahlı saldırı eğer başarıyla gerçekleşseydi nice masum cana zarar gelecek hatta bir kısmının yaşamı son bulacaktı. Ama şer gibi görünen bu hadise elhamdulillah gerçekleşmedi. Çünkü orada bir kahraman vardı: Afganistan vatandaşı olan 65 yaşındaki Muhammed Rafiq. Norveç polisi tarafından kahraman ilan edildi: Muhammed Rafiq

2006’dan 2018’e kadar eksilmeyen bilakis her geçen gün kat ve kat artan bir gönül yolculuğuna adamış kendini Selim Petek. Kendi imkanlarıyla 12 yılda tam 8000 fidan dikerek yüreğini verdiği toprağa elleriyle hayat vermiş. Bu haberimizde “Kıyametin kopacağını da bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz.” hadisine adanmış bir hayata tanık olacaksınız. 12 yılda 8.000 fidan dikti: Selim Petek
Dünyanın en fakir 2. ülkesi Nijer. Orta Afrika’nın toprağı kırmızı, insanı mütebessim bu memleketini ekonomi, coğrafya ve bu toprağın umudu olan su kuyularıyla tanıyacağız. Nijer’de daha önce karşılaşmadığımız bir yaşama şahid olacağız. Afrika’yı bir de Nijer topraklarından dinleyeceğiz. Nijer’de Bir Damla İnsan (Gezi Yazıları)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz