Düşünen Müslüman Hareketi

Günümüzde sosyal medya ve internet, bir yönüyle faydasız ve zararlı şekilde kullanılsa da bazıları da bu mecraları yüce bir araç olarak kullanma derdindeler. Bu dert de, inandığı dinin ve hakikatin insanlara ulaşmasına hizmet etmek.

Ateizm ve deizmin gençler arasında yaygınlaştığına dair söylemlerin giderek arttığı bir zeminde gençlik faaliyetlerinin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve tabi ki bazı faaliyetlerde ne kadar eksik ve yetersiz olduğumuzu da. Birçok gencin sorularına cevap bulamaması bunun göstergesi olsa gerek.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi son sınıf öğrencisi Hatice Acar hanımefendi bu eksikliği fark edip yola koyulan genç bir Müslüman. Küçük ancak nitelikli ve çalışkan ekiple birlikte hareketle “Düşünen Müslüman Hareketi”ni sürdürmekteler.

Ekiptekilerden kimisi tasarımla ilgileniyor, kimisi sosyal medya yönetimi konusunda yardımcı oluyor. Kimisi de YouTube kanalını geliştirmek ile meşgul. Amaçları bu hareketi profesyonel hâle getirmek.

Hikaye Nasıl Başladı ?

Bu güzel hareketin elbette bir hikayesi var. Gelin Hatice Hanım’dan dinleyelim.

“Gerek lise, gerek üniversite düzeyinde artan dini inkar hareketleri ve bu konuda kullanılan argümanlar üzerine çalışmaya başladım. Tabi bir yandan da çeşitli sözlük sitelerinde ve sosyal mecralarda dine karşı getirilen eleştirileri, aynı konular etrafında dönüşlerini gözlemliyordum. Bunlara karşı cevap üretme ve getirilen eleştirileri araştırma ile meşgul oldukça bir süre sonra elimde kayda değer malzeme birikmeye başladı. Bunları çeşitli ortamlarda paylaşırken daha fazla kişiye ulaşabilme adına yeni adımlar atmam gerektiğini düşündüm. Bu çalışmaları bir yandan web sitesine, bir yandan da sosyal medyaya taşıdım ve sonunda bu noktaya geldik.”

Geldikleri noktada an itibariyle Twitter‘da yaklaşık 5 bin Instagram‘da ise yaklaşık 30 bin takipçiye ulaşmışlar. Peki bu yeterli mi ? Elbette hayır.

Neden İslam Kitapçığı

“Bu çalışmalar ardından 2018 yılında Neden İslam adlı küçük bir kitapçık bastırdık, birinci baskının olumlu dönüşler alması ardından 2019 Haziran’da biri Profesör Doktor olmak üzere, dört akademisyen hocamızın gözden geçirme ve onayından geçen ve daha genişletilmiş bir içeriğe sahip ikinci baskıyı yaptık.”

Gelen eleştirilerin çoğunun akli itirazlardan öte yanlış müslüman imajından ya da müslümanların yanlış davranışlarından kaynaklanması da üzerinde düşünülmesi gereken bir husus.

“İslam aleyhindeki meşhur eleştirileri gözlemlerken fark ettik ki, bunların birçoğu gerçekten müslüman olduğunu söyleyenlerin hatalarından beslenmekteydi. Yani dinin kendisine getirilen birkaç taneyse din mensuplarından kaynaklanan problemlere getirilen eleştiriler daha fazlaydı. Dolayısıyla bu eleştirileri gözlemlemek, ayrıca bir müslüman olarak özeleştirel bir tutum takınmamıza, kendi inanç ve yaşam tarzımıza dışarıdan bakmaya sebep oldu. Böylece daha nitelikli, daha âkil, daha sorun çözme merkezli bir müslüman olma gayemiz pekişmiş oldu.”

Bu güzel çalışmanın amaçların gelirsek: ilk olarak sanıldığı şekilde gayri müslimlere değil, bizzat müslümanlara hitap edip dine getirilen eleştirilere cevaplar yöneltmek ki bu konuda müslümanların akıllarını meşgul etmesini engelleyerek inançlarında sabit olmalarını sağlamak, bu sorularla karşılaştıklarında da başları dik bir şekilde cevap verebilmek. İkinci olarak İslam dini hakkında bilgi edinmek isteyen gayrimüslim kitleye hitap etmek. Yani onları İslam dinine davet etmek. Her ikisini de yaparken insanlara din konusunda daha makul, daha dengeli bir bakış açısı sunmak.

Size daha çok ne tarz sorular geliyor diye sorduğumuzda ise aldığımız cevap şöyle:

“Allah’ı kim var etti, Allah varsa neden kötülükler var, kader kavramı özgür irade ile çelişir mi, İslam dini hakikat ise neden müslümanlar geri kalmış durumda, Dinin bilim ve gelişmeye aykırı yönü var mıdır, İslam kadın haklarını yok mu sayıyor tarzında sorular çok sık karşımıza çıkıyor”

Cennette Futbol Maçı

Görünüşe göre bu süreç eğitici olmasının yanında yer yer de gülümsetici olabiliyor.

“Hiç unutmadığım, ancak biraz da komik olan bir soru vardı. Muhtemelen yaşı küçük bir takipçinin sorusuydu: Cennette futbol maçı yaparsak, ben gol atmak istersem kaleci arkadaşım da topu tutmak isterse hangimizin isteği geçerli olacak?”

Bu güzel çalışmanın iyi veya kötü bir yankı bulduğu aşikar. “Bu çalışmalar sonunda nasıl dönüşler alıyorsunuz?” sorusuna ise Hatice Hanım şöyle cevap veriyor:

“Çok sayıda kişi sayfadan istifade ettiğini bizlere bildiriyor. Genelde kişiler aklındaki şüphelere cevap bulduğunu ifade ediyorlar. Teşekkür ve memnuniyet temalı çok sayıda mesaj alıyoruz. Bununla birlikte birçok kişi de sayfamıza İslam’a tekrar döndüğünü, tekrar müslüman olduklarını ifade eden mesajlar gönderdiler. Tüm bunlar da bizi daha ileri çalışmalar için teşvik edici rol oynuyor.”

Bu güzel çalışmayı takip etmek isterseniz dusunenmusluman.com adresini ziyaret edebilir ve instagram, twitter hesaplarına göz atabilirsiniz. Ayrıca bastırdıkları neden islam kitapçığını da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Diğer Güzel Haberler

Camiye imam olarak atanmasının üstünden henüz 10 ay geçmesine rağmen etkileri hemen görüldü. Gençlerle olan irtibatı yaptığı faaliyetler samimiyeti ve hoş tilaveti ve başlattığı hatimle sabah namazı geleneği sayesinde cemaati olmayan cami bir anda insanlarla dolmaya başladı. İşin daha da ilginci ise cemaatin çoğunu gençlerin oluşturuyor. Haberi Okumak İçin Tıklayın

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisini kendisine yol haritası yapmış bir grup üniversite öğrencisi. Hayatın sadece okuldan kampüsten ibaret olmadığını ve kendilerine yüklenen ilahi bir misyonun olduğunu yaptıkları güzel işlerle göstermeye çalışıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Arapça ‘Muhammed bir hırsızdır’, ‘Kur’an zehirdir’ ve ‘İslam bir yalandır’ yazan sticker-projesine öncülük etti.Parlementoda camilerin kapatılması, mecliste bulunan Kur’an’ın kaldırılması ve İslam’ı Hollanda’da yasaklamak gibi önerilerde bulundu. En sonunda İslam’ı araştırınca hakikati gördü. Van Klaveren’in Hikayesini Okumak İçin Tıklayın 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz