Bi Dünya Kudüs

Edebi Bir Derleme: Benim Adım Kudüs

Filistin halkının derdi, farklı coğrafyalardaki Müslümanların davası, büyüklerin yürek sızısı, gençlerin omzuna düşmüş yük… Evet, Kudüs! Bir direniş, dualarda Allah’tan dileniş… Bir duruş ama en onurlusundan, en istikrarlısından, sonu saadete ermeden bitmeyecek bir Müslüman kıyamı! Benim nazarımda bu miras davanın edebî ve ebedî tanımı böyle, peki sanatçılarımızın nazarında tanımı nasıl? UHİM’in hazırlamış olduğu Benim Adım Kudüs adlı kitapta çok özel derlemeler yapılmış.

Benim Adim Kudus kitabi
Edebi Bir Derleme: Benim Adım Kudüs 1

UHİM; İnsani yardım ihtiyacına dikkat çeken işgal ve siyasi müdahaleleri yerinde gözlemleyen, hak ihlallerine karşı küresel devlet, kurum ve şirketleri raporlayan, İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşudur.

Bu davaya gönül vermiş değerli yazarlarımızın kaleminden dökülen edebi eserlerini tek kitapta bizlere sunmuşlar. Çalışma hakkında şunları söylüyorlar.


Biz UHİM olarak; Kudüs konusunda toplumsal duyarlılığın oluşturulmasında sanat ve sanatçının rolünün önemine vurgu yapmaktayız. Ulusal ve uluslararası düzeyde bu duyarlılığın kültür ve sanat alanında da etkin hale gelmesine katkı sunmak amacıyla hazırladığımız ‘Benim Adım Kudüs’ çalışmamızı dikkatlerinize sunuyoruz.

Kendilerinin Kudüs için özel çalışması takdire şayan merhum Nuri Pakdil ve Mehmet Akif İnan’ın da değerli eserleriyle yer aldığı titiz bir çalışmanın eseri olan bu kitaptan bu dava için ne yapmalıyız sorumuza cevap niteliği taşıyan bir tavsiye bırakmak istiyorum. Biz onuru zedelenmiş ve gururu kırılmışlar olarak, nerede aramalıyız onurlu olmanın menbaını? Elbette ki ülkemizde, Türkiye’de aramalıyız. Burada onurlu olabilirsek, her yerde olabiliriz. Her yerde hissedebiliriz yüreğimizdeki nabzın atışlarını? Peki, onur nedir? Onur; şanlı Kur’an’a, aziz Kur’an’a, hâkim Kur’an’a doğru inanıp, onu hayata geçirmek değil midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu