Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Haberler

El-Ezher: “Masum Filistinlileri Desteklemek Dini Bir Görev”

Son günlerde Müslümanlar olarak, insanlık olarak yine Filistin’de yaşananlardan dolayı zor zamanlardan geçiyoruz. Tanık olduğumuz şeyler ve elimizden bir şey gelmiyor gibi hissetmek çok üzücü. Ancak bütün bu zorluklar Müslümanlar olarak birlikte olmamız gerektiğini anlamamız için birer hatırlatıcı. Bu haberde de El-Ezher’in Müslümanlara görevini ve insalığa dayanışmayı hatırlatan mesajını paylaşacağız sizlerle.

En yüksek Sünni İslam otoritesi olan El-Ezher Eş-Şerif, İsrail işgalinin işlediği savaş suçlarını kınayan bir açıklama yayınladı.

Filistinli sivillere destek; sadece ahlaki bir görev değil, aynı zamanda dini bir görevdir. 

Dünya Gazze‘de yaşanan yıkıcı olayları izlerken bu beyan, büyük bir öneme sahip. Hem Müslüman toplum içinde hem de tüm dünya genelinde birlik ve merhametin önemini vurgulayan bir mesaj.

Dini Bir Görev: Filistin’e Destek

Yüzyılların tarihine sahip olan yüksek öğretim kurumu El-Ezher Eş-Şerif, Filistin halkına destek sunarken zorluklarla yüzleşen bu halkın direnişini takdir etti. Açıklama, Filistinlilerin sonuçları ne olursa olsun vatanlarına sıkı sıkıya sarılmalarının önemini vurguluyor. Kendi topraklarını savunmanın cesaret ve şehadetin birleşimi olduğunu ve onu terk etmenin sadece Filistin davası için değil, aynı zamanda tüm Müslüman toplumu için de zararlı olacağını dile getiriyor.

Filistin

El-Ezher’in vurguladığı dini görev; bize barış, birlik ve topluluk arasındaki dayanışmanın önemini hatırlatıyor. İmanımızın, özellikle çatışma ve zulmün hüküm sürdüğü dönemlerde, ihtiyaç sahiplerine duyulan merhameti ve desteği artırması gerektiğini; bu zamanlarda duaya sarılmamızın şart olduğunu bir kez daha gösteriyor.

İsrail Savaş Suçlarını Kınama

Açıklama, Gazze’de işlenen ciddi haksızlıkları göz ardı etmiyor. El-Ezher; özellikle kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere sivillerin kasıtlı hedef alınmasını ve hastaneler, pazarlar, ambulanslar, camiler ve okullar gibi önemli tesislerin bombalanmasını kınıyor. Bu eylemlerin açıkça savaş suçları olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Ayrıca kurum Gazze Şeridi‘nde uygulanan insana yakışmayan kuşatmaya, uluslararası yasalara ve ortak etik kurallara aykırı olan ağır silahların kullanımına dikkat çekip bu eylemleri açıkça soykırım ve kelimenin tam anlamıyla savaş suçları olarak nitelendirdiğini ifade ediyor.

Küresel Birlik İçin Bir Çağrı

Kısacası, El-Ezher’in mesajı Arap ve İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Kurum, İsrail işgalinin Filistinli sivillerin haklarını ihlal etmekte olduğunu ve buna Batı’nın insanlık dışı desteğini vurgulayarak İsrail’in savaş suçlarına ilişkin uluslararası bir soruşturmanın başlatılması çağrısında bulundu. Bunun adalet ve hesap verilebilirlik için bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Filistin

Gazze’de artan sivil kayıpları ve yerinden edilmiş kişileri izlerken, El-Ezher’in sözleri ve kurumun kararlı duruşu bir yol gösterici olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde bir ümmet olarak bir araya gelmeli; barış, adalet ve masum hayatların korunması için çaba sarf etmeliyiz. 

Birliğe Dair Bir Mesaj

El-Ezher’in kararlı açıklaması, kriz dönemlerinde dini kurumların oynayabileceği kilit rolü de bize gösteriyor. Bu tutum, inancın sadece kişisel kurtuluşla ilgili olmadığını; ümmet olarak kurtuluşa erebileceğimizi hatırlatıyor.  Birlik olmak, zorlu zamanlarda bir arada durmak, şu günlerde başlıca görevimiz..

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu