Endülüs Köşesi

Endülüs’ün Tek Helal Restoranı: Jaima Ios Llanos

Bu yazımızda Endülüs’te bulunan helal bir restorana yolculuk yapıyoruz. Endülüs’te yaşayan bir Müslüman olan Paloma’nın bu videosuyla Endülüs’teki Alpujarra bölgesine gidiyoruz. Yeşillikler içinde ve doğal güzellikleriyle insanı adeta büyüleyen Alpujarra’nın Caratuanas köyündeyiz. Burada bulunan ve ele alacağımız restoranın adı ise: Restaurante Jaima los Llanos. Müslümanlar tarafından restoran olarak işletilmeye başlamadan önce, inekleri ve meyve ağaçları olan ailelerin yaşadığı bir çiftlik evi olduğu ifade edilen bu restoranın, zaman içinde el değiştirerek bugünkü işletme sahibi olan Müslümanlara geçtiğini birinci ağızdan dinliyoruz.  Bu restoranın en önemli özelliklerinden biri ise bölgedeki tek helalrestoran olması. Günümüzde Endülüs’te azımsanmayacak çoğunlukta Müslüman nüfusu olması nedeniyle bu hassasiyette bir restoranın bulunması oldukça önemli görülüyor. Geleneksel yemeklerin yapıldığı bu restoranda Mağrib mutfağının lezzetlerine ise özellikle yer veriliyor. Videoda izlediğimiz gibi restorandaki tüm yiyeceklerin bizzat Müslümanlar tarafından yapıldığı bu doğal tatlar ise oldukça lezzetli görünümüyle dikkat çekiyor. Hazırlanan özel ocaklarda ekmeklerin pişirilişine, çeşit çeşit yemeklere, tatlılara ve farklı içeceklerin yapılışına şahit oluyoruz.

Sepet
El yapımı örme hasır sepet

Yalnızca bir restoran olmayan bu işletme aynı zamanda geleneksel el sanatlarının yapıldığı ve satıldığı bir yer. Çömlekler, süslenmiş seramikler, el yapımı örme hasır sepetler ve daha birçok geleneksel eşya burada satılıyor. Hasır bir sepetin el ile nasıl örüldüğünü ise videoda ayrıntılarıyla izleyebiliyoruz. Ayrıca üyeleri Müslüman kimselerden oluşan müzik gruplarının gelip ilahiler ve ezgiler söylediği etkinlikler de burada yapılıyor. Bu müzik gruplarından birinin yaptığı müzik dinletisini ise izlediğimiz video vesilesiyle kulaklarımızda hissediyor ve orada bulunan insanların ruh haline bürünüyoruz. Müslümanların bu restoranda toplanıp birlikte muhabbet etmeleri ve farklı birçok faaliyette bulunmaları ise buranın bir restorandan çok daha fazlası olduğunu bizlere gösteriyor. Sesli bir şekilde okunan ezanın ardından toplanan cemaatin namaz kılmasıyla ise yüzyıllar önceki Endülüs’ün bir nebze olsa tekrar canlandığını hissediyoruz. Böylece burada, birbirlerini daha önceden tanımadıkları halde kardeşçe sohbet edip birbirlerine yardımcı olan Müslümanlara şahit oluyoruz. Bu ise İslam’ın güzel yaşayış biçimlerinden birini görmemize imkân sağlıyor.

Bu vesileyle, üstünden yıllar geçmiş olsa da Endülüs’te İslâm geleneğini devam ettiren kimselerin bulunduğunu görmek, kilometrelerce uzakta olan Müslümanları bile umutlandırmaya fazlasıyla yetiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu