HaberlerCami

Eşsiz Manzarasıyla Karadeniz’in En Yüksek Rakımlı Camisi: Kırklar Camii

Karadeniz’in en yüksek rakımında, 3200 metre yüksekliğinde inşa edilen bu caminin adı Kırklar Camii. Kırklar Dağı’nın en yüksek yamacında, bulutların dağınık soğukluğunun içinde ve eşsiz bir doğa manzarasının tam ortasında. Düşünebilmeniz, içtenlikle Allah’a yönelmeniz ve içinizi dinleyip dua edebilmeniz, sessizliğin ışığını hissedebilmeniz için harika bir yer.

Adını orada yaşayan kırk ermişten aldığı düşünülen, yapılış tarihi belli olmayan ve restorasyonlarla ayakta duran caminin ziyaretçileri, bu büyüleyen manzarada tadına doyulamayan huzura kavuşmak için daha çok yaz aylarını tercih ediyor. Karadeniz’de ondan daha yüksekte bir camii bulunmuyor ve sizi, Kırklar Dağı’nın tepesinde uçsuz bucaksız maviliği aralayan bir kapı karşılıyor. Bu kapıyı araladığınızda içerideyse sizi ferahlatan bir özgürlük, içinize dokunan bir sakinlik bekliyor. Camii, Trabzon’un Çaykara ilçesi ve Bayburt arasında bulunuyor. Üç tarafı uçurum olan bu caminin etrafında taşlar bulunuyor ve camii, insanı sislerin çevrelediği sıcak bir maneviyatla buluşturuyor.

Kirklar Camii

Doğallığını güzelliğiyle muhafaza eden manzaraların takipçisiyseniz, ülkemizde gizli kalmış, benzeri olmayan camilerin meraklısıysanız ve en önemlisi ruhunuzu dolup taşıran atmosferlerin düşkünüyseniz burası tam da size göre.

Bir gün yolunuz Trabzon Çaykara’ya düşer ve Kırklar Camii’ni ziyaret etme fırsatı bulursanız, yeniden buraya gelmek, huşuyla ibadetinizi yapmak ve bu gökyüzüne uzanan hayret verici manzarayı seyretmek isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu