Haberler

#EtiketiniKontrolEt: İsrail Hurmaları

Mübarek Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Avrupa’daki Müslümanlar, dünya genelindeki Müslümanları bu Ramazan İsrail hurmalarını satın almamaya dair boykota davet ediyor.

Friends of Al-Aqsa,(El-Aksa’nın Dostları)’nın yaptığı açıklamalara göre  İsrail hurmalarının yüzde 50’sinin İngiltere, Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya’nın büyük miktarlarda kuru meyve ithal ettiği Avrupa’ya ihraç ediliyor. İsrail hurmalarına dair yeni bir boykotun organizatörleri cumartesi günü yaptığı açıklamada, müslümanların oruçlarını “ırkçılık tadı” ile bozmadıklarından emin olmak için bu Ramazan meyve etiketlerini kontrol etmeye ve İsrail hurması satın almaktan kaçınmaya teşvik ediyor.

FOA (El-Aksa’nın Dostları) yaptığı açıklamada, İsrail’in dünyanın en büyük Medjoul hurması (koyu renkli ve buruşuk kabuğu olan büyük, tatlı ve yumuşak hurma türü) üreticisi olduğunu ve İsrail hurmalarının yüzde 50’sinin Avrupa’ya ihraç edildiğini ve bu hurma daha sonra büyük süpermarketlerde ve kıtadaki yerel mağazalarda satıldığını söylüyor. Çarpıcı verilere göre 2020’de Birleşik Krallık, İsrail’den yaklaşık 7,5 milyon £ (8,9 milyon $) değerinde 3.000 tonun üzerinde hurma ithal etti.

El-Aksa’nın Dostları kimdir ?

Foa

FOA, Filistin için siyasi değişim talep eden Birleşik Krallık merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Çalışmaları gönüllüler tarafından yürütülen grup 25 yıldır Filistin için yürütülen çalışmalarda ön saflarda yer alıyor ve Birleşik Krallık’ta ırkçılık karşıtı örgüt bir grup olarak en çok takip edilenler arasında yer alıyor.

Grup, faaliyetlerini farkındalığı artırmak, destek oluşturmak ve değişimi uygulamak için etkili kampanyalar yoluyla devam ettiriyor. Uluslararası hukuk ve BM kararlarını esas alarak Filistin için daha iyi kararlar alabilmeleri için milletvekilleri, meclis üyeleri ve politika yapıcılarla birlikte çalışıyor.

#TeamFOA Filistin’de eşitlik ve adaleti önemseyen ve İsrail’in yasadışı işgaline ve ırkçılık rejimine karşı durmak isteyen herkes içindir.

İsrail’i boykot ediyoruz, İsrail markalı hurmalardan alma!

FOA, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere önde gelen uluslararası insan hakları örgütlerinin “İsrail’in ırk ayrımı suçunu işlediğini söylediğini, ancak Avrupa devletlerinin İsrail’e yaptırım uygulamakta ve uluslararası hukuku desteklemekte başarısız olduğunu vurguladı.

İngiltere merkezli El-Aksa Dostları’ndan (FOA) Shamiul Joarder:

Bu Ramazan İsrail hurmalarını satın almamayı seçerek, Müslüman toplum İsrail’in Filistin’deki yasadışı işgalini ve ırkçılık yanlısı tutumunu kınayan açık ve güçlü bir mesaj gönderebilir.

Bu Ramazan BTY (Boykot, Tecrit, Yaptırımlar) taahhüdünün yenilemenin zamanı geldiğini belirten Joarder ifadelerini “bir topluluk olarak güçlü olduğumuzu hatırlamalıyız” diyerek, sürdürdü.

İsrail hurmasını rafa kaldırmak gibi basit bir hareketle sesimizi duyurabiliriz. Yapmamız gereken tek şey #EtiketiniKontrolEt ve ırkçı İsrail’den hurma alma.

Kaynak
arabnewsFOA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu