Evde EBA’ya Bağlanamayan Çocuklar Camiye Geliyor

0
372
Kaynak: Yeni Şafak

Camilerimiz Asr-ı Saadet’ten bugüne; insana güven, huzur, nizam veren ve iman gerçeğine çağıran yerler olmuştur. Bütün camilerimiz ilim ve irfan yuvası, cemaatlerimiz birliğin tezahürü niteliğindedir. “Bir araya getirmek” anlamındaki “cem” kelimesinden türeyen “cami”, sadece bedenleri değil gönülleri de cem eder bünyesinde.

Başlangıçta ibadetin yanı sıra eğitim öğretim, meclis toplantıları, yönetim çalışmaları gibi işlevlere de ev sahipliği yapmış; zaman zaman ordu karargâhı, bazen adliye, bazen de misafirhane görevi görmüştür camiler. Sahabe dönemindeki uygulamalara bakıldığında bu gibi işlevlerle caminin sosyal hayatın merkezinde olduğu görülür. Birincil vasfı ibadethane olsa da, camide insanların her türlü ihtiyaç ve isteğine cevap verildiği tarihi bir gerçektir.

Kur’an-ı Kerim’de mescitlerin inşa ve ihyası “imar” kelimesiyle ifade edilir ve İslam mabetlerini ancak inanmış gönüllerin imar edebileceği bildirilir. İmarın hem maddi hem manevi olduğunu düşünürsek manevi mimarlar da caminin işlevselliği için çalışıp çabalayanlardır. Bu mimarların başında da hiç şüphesiz imamlar gelir. Onlar namaz kıldırırken aslında kötülük ve günahla da mücadele ederler. Minbere geçtiklerinde sadece hutbe okumaz, kalpleri de aydınlatırlar. Belki yaralı bir gönle şifa olur, belki bir gencin kimliğine dokunur, belki bir halkı ve neslini eğitirler. Belki de inancı olmayan bir kalbe girip imana dair merak bırakırlar duruşlarıyla. Onlar, bu muazzam yapıların içindeki o muazzam esintiye yön verirler çoğu zaman.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Cami İmamı Çocukların Derslerine Yardımcı Oluyor

Bu haberimizde bahsedeceğimiz de manevi mimarlarımızdan sadece biri… Çocukların ayağını alıştıran, camiyi ve içindekileri sevdiren, onlara samimiyeti ve güzel ahlakı gösteren biri Ertuğrul Kertil. Yaklaşık on yıldır, Muş’un Varto ilçesinde bulunan Hz. Ömer Camii’nde imam hatiplik yapıyor. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Kertil, asli görevinin yanı sıra gönüllü olarak çocukların okul derslerine destek oluyor.

Ertuğrul Kertil, yıllardır çocukları camide ağırlıyor ve bir dershane misali hizmet veriyor. Namaz vakitleri dışında oluşturduğu sınıf ortamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin derslerine yardımcı oluyor. Çocuğu çok olan ve okulu iki kilometre uzakta olan bu mahalle için o bir lütuf adeta. Tahtasında bazen Türkçe, bazen matematik, bazen İngilizce, bazen de tarih işleniyor. Çocuklar hangi derste sıkıntı çekiyorsa ve hangi konuda soruları varsa o da onu anlatmaya çalışıyor. Geçmiş yıllarda böyle devam eden hizmeti, koronavirüs salgını ile beraber daha farklı bir hâl alıyor.

Kaynak: Diyanet Haber

Kertil, salgın döneminde hayata geçirilen uzaktan eğitim sistemine mahalledeki çoğu öğrencinin katılamadığını fark edince camiye internet bağlatıyor ve ihtiyaç duyan öğrencileri davet ediyor. Evinde EBA’ya bağlanamayan çocukların eğitimlerinde aksama olmaması için uğraşan Kertil, salgının gerektirdiği tedbirleri de titizlikle uyguluyor. Cami girişinde çocukların ateşleri ölçülüyor, maske dağıtılıyor ve dezenfekte edilmeden hiçbiri içeriye alınmıyor. Çocuklar sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yerleştirilmiş rahlelere oturuyorlar ve camideki internete bağlanarak canlı derslerine katılıyorlar. Çocukların ve mahallelinin yorumlarına bakılırsa, hocaları iyi ki var…

Yeryüzünün gelecek nesillere en temiz haliyle devredilmesi için İslam’ın güzelliğini yaşantıya dökmekten başkası gerekmiyor. Ertuğrul Kertil gibi kutlu hizmetinin farkında olan ve bu hizmetin mesai saatlerine sığmayacağını bilen manevi mimarlarımız, bir mümin duyarlılığı ve adanmışlığı ile bulunduğu yerdeki tüm ihtiyaçlara cevap verme çabasında oldukça güzelleşiyor işte bu dünya. Hayatlara cami adabının yön vermesi gerektiğine inanıyor ve kalpleri mescitlere bağlamak için çabalıyor onun gibiler. Bu bilinçle aslında sadece derslerine yardım etmiyor, çocukları cami atmosferine alıştırıp İslam ahlakını öğretmeye çalışıyor Kertil. 2017’de Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda söyledikleri de şifreyi özetler nitelikte:

“Camiler yalnızca namaz kılma yeri değil, aynı zamanda ilim yuvasıdır. Tek amacım öğrencilerin anne baba ve vatanlarına hayırlı evlat olmasıdır. Bu sayede çocuklar dışarıda boşa vakit geçirmiyorlar. Buraya gelip hem dini eğitimi hem de okuldaki derslerini alıyorlar. Caminin içinde istedikleri tüm oyunları da oynuyorlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz