FransaHidayet ÖyküleriİslamofobiMalezyaSinema-Müzik

Freedom: Hidayet Yolcuları

Fransız-Malezyalı çift Julien Drolon ve Zara Shafie Drolon tarafından hayata geçirilen Freedom; altı kıtadan yirmi beş ülkede ve on beş dilde elli hidayet öyküsünü içeriyor ve izleyicilerine onları derinden etkileyecek doksan dakika vadediyor.

Halis Media tarafından üstlenilen belgeselin ana unsurlarından biri; dünyada ve özellikle Avrupa’da gün geçtikçe büyüyen İslamofobi’ye dikkat çekmek. Julien Drolon’a göre İslamofobi ırkçılıkla bağlantılı ve mühtediler bu noktada İslam hakkındaki yanlış anlamaların sonlandırmak için en uygun elçiler.

Belgeselin isminin neden “Freedom” olduğu da cevaplanması gereken başka bir kıymetli soru. Drolon; “özgürlük” kelimesini Batı’nın sürekli kullandığını aynı zamanda İslam üzerindeki yanlış anlaşılmaları onların takdir ettiği bir değerle ele vermek istediğini söylüyor. “Dünya şu an özgür mü?” sorusundan yola çıkarak dünyanın farklı yerlerinden, farklı meslek gruplarından hidayete eren yirmi beş kadın ve yirmi beş erkeğin hikayelerini bizlerle buluşturuyor. Yapımda Malezya, Sri Lanka, Hindistan, Çin, Japonya, Kenya, İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya, Peru, Meksika, Avusturalya ve daha nice ülkelere konuk oluyor ardından dünyanın farklı yerlerindeki mescitleri de gösteren görsel bir şölen ile bir araya geliyoruz. 

Belgeselde her hidayet öyküsünün bizi uzaklara götüren bir noktası olsa da Taylandlı Aliza’nın “Kendime ait olmayan bir hayatı yaşadığımı hissediyordum.” sözü hepimizin aklının köşesinde yer etmeli. Bu hayatı kimin için, neler uğruna yaşadığımıza ve en nihayetinde nereye ulaşacağımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Allah bizleri uğruna yorulduğumuzda ah etmeyeceğimiz işlerin peşinde koştursun.

https://www.youtube.com/watch?v=eDH_8M2_FJA

Yapımcıların hayatına kısaca değinmek gerekirse;

Julien Drolon, hayatına Malezya’da devam eden bir Fransız’dır. Eskiden muhabir, söz yazarı ve şarkıcı olan Drolon; din konusunda yaptığı araştırmalardan sonra 2012 yılında hidayete ermiştir. Müslüman olduktan sonra New Muslim Care’de dahil olmak üzere birçok dava projesinde yer almıştır. 2018 yılında İbn Haldun Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşmuştur.

Zara Shafie Drolon, kimya mühendisidir ve eskiden müzisyenlikle uğraşmıştır. 2013 yılında hidayete erdikten sonra müzisyenliği bırakmış ve bir dönem kendi alanı olan sektörde çalışmıştır. Günümüzde hayır işleriyle uğraşan projelerde yer almaktadır. Üç erkek evladı vardır.

Kaynaklar

  1. ihu.edu.tr/en/freedom-a-film-that-could-be-the-cure-to-islamophobia
Kaynak
The Freedom Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu