Gana’da Hüdayi Sofraları Kuruluyor

0
463
Gana Hüdai Vakfı

Hayal kurmak ne güzel şeydir, hele ki bir insanın derdine derman olmak gayesi güdüyorsa. Böyle hayallerin bilinmesi duyulması ve yayılması ise bizlere düşen asli görevlerden. Öyleyse sözü fazla uzatmadan hep birlikte Gana’ya uzanalım ve bakalım neler oluyor?

Bildiğimiz üzere Afrika’da insani yardım çalışmaları yapan birçok sivil toplum kuruluşu var. Bunlardan birisi de HUDAI. (Human Development Association International) Bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin her türlü ihtiyacını karşılamayı kendilerine hedef edinmiş bu güzel oluşum şu ana kadar birçok işe imza atmış. Su kuyularının açılması, erzak ve et dağıtımı, çeşitli sağlık yardımları, kıyafet yardımları ve daha niceleri… Şimdi ise 1 yıldır hayalini kurdukları bir çalışmayı hayata geçirmenin sevincini yaşıyorlar. Yani “Hüdayi Sofrası’nın”.

Peki nedir bu Hüdayi sofrası? Aslında köklü bir gelenek ve başlangıcı 4 asır önceye, Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerinin yaşadığı döneme dayanıyor. Büyük kazanlarda pişen ve civarda mukim bulunan ihtiyaç sahiplerini doyurmayı amaçlayan bu sofra günümüzde dünyanın dört bir yanında kurulmaya devam ediyor.

Gelelim Gana’ya. Vakıf yetkilileri her geçen gün sayıları artan evsiz, göçmen ve kimsesiz insanlara hazır yemek ulaştırmak niyetiyle mobil bir hüdayi sofrası kurmuşlar. Bu mobil sofra ise geçtiğimiz 2 hafta boyunca evleri yanan 1000’e yakın insana, âmâlar mahallesine, engelli sokak satıcılarına ve evsizlere 1000’den fazla yemek dağıtarak bir nebze olsun insanların yaralarını sarmaya çalışmış.

https://www.facebook.com/azsoz/posts/10158806628168459

Şimdi ise sofranın büyüme ve bereketlenme vakti. Siz de bu hayırlı sofrada benim de tuzum olsun diyorsanız sadece 12 TL’ye bir kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Kim bilir belki de bu küçük yardım, ahiret gününde “Ya Rabbi, beni hiç tanımayan bu kulun senin rızanı umarak ben açlık sıkıntısı çekerken benim karnımı doyurmuştu” şeklindeki bir şahitlik ile bizlere geri dönecektir…

Detaylı bilgi için:

Abdurrahim YÜCE (Gana Hudai Derneği Projeler Sorumlusu)

+90 (530) 494 75 29 (WhatsApp)

Önceki İçerikDindar Bir Doktor Hanım – Nevin Meriç
Sonraki İçerikFelsefeye Muhalif Görüşlü Bir Şahsiyet: Gazali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz