Gazzeli Anne Liseyi Dereceyle Bitirdi

9

Gazze’de yaşayan 48 yaşındaki Ebu Dakka, kızına derslerinde yardımcı olabilmek için okul sıralarına geri döndü. Filistinli kadın, kızını desteklemek için girdiği liseden dereceyle mezun oldu. Çevreden gelen eleştirilere rağmen küçük kız annesiyle gurur duyduğunu söyledi.

Ailesiyle Gazze’de yaşayan 48 yaşındaki Ebu Dakka,bazı özel şartlar nedeniyle ara verdiği okul sıralarına yaklaşık 30 yıl aradan sonra geri döndü.

Filistinli kadın, kızı Zuhur’un yanında olarak onu desteklemek için başladığı liseden kızından daha üstün dereceyle mezun oldu. Bu başarısını, eğitim hayatında tamamlanması gereken yolda attığı ilk adım olarak değerlendiren Ebu Dakka,yaşamındaki bu heyecan verici deneyimi anlattı.

” Zaman içinde çocuklarım büyüdü, artık kendi ihtiyaçlarını karşılayabildikleri için evdeki sorumluluğum nispeten hafifledi.Bu durum da böyle bir adımı atmak için beni cesaretlendirdi.”

Farklı yaşlardaki çocuklarının eğitim sürecinde onlara destek olduğunu, böylece aradan geçen 30 yıl zarfında okul müfredatından çok uzak kalmadığını söyleyen Ebu Dakka, “Başlarda kızım Zuhur’u cesaretlendirmek, derslerinde yardımcı olabilmek için başladığım lise eğitimi harika bir deneyim oldu.” dedi.

Kızının derecesini geçti

Ebu Dakka, kızı yaşındaki öğrencilerle aynı sırada oturunca sanki üç nesil gençleşmiş gibi hissettiğini ve eğitime devam etmek için moral bulduğunu söyledi.

Kızını teşvik için başladığı lise sıralarından üstün başarıyla mezun olan Ebu Dakka kendisinin 100 üzerinden 95, kızının da 91,7 dereceyle liseyi tamamladığını aktardı.

“Okul sıralarına döndüğüm dönemde çocuklarımın eğitimi, ihtiyaçları, ev işleri gibi sorumluluklarından da ödün vermedim. Hatta zaman zaman Gazze’deki camilerde verdiğim derslere de devam ettim.”

Eleştiriler onu yıldırmadı

Eğitim süresince aşmak zorunda kaldığı en güç aşamanın çevreden gelen eleştiriler olduğunu belirten Ebu Dakka, lise için artık yaşının çok geç olduğu gibi her gün onlarca eleştiriye maruz kaldığını anlattı.

Bu eleştirilerin kendisini yıldırmadığını dile getiren Filistinli kadın, lisans eğitimini de tamamlamayı düşündüğünü ifade etti.

‘Annemle gurur duyuyorum’

Annesinin başarısıyla gurur duyduğunu vurgulayan Zuhur Ebu Semhan ise, “Lise bitirme sonuçları açıklanıp annemin üstün dereceyle mezun olduğunu öğrenince sevincim ikiye katlandı.” dedi.

Zuhur, annesinin her daim destekçisi olduğunu, bu durumun bir nevi rekabet ortamı oluşturduğunu ve kendisini daha çok çalışmaya teşvik ettiğini aktardı.

Sonuçların açıklandığı gün endişe, sevinç, tedirginlik gibi duyguları bir arada yaşadığını itiraf eden Zuhur şunları söyledi :

“Geçen seneye göre annemle birbirimize daha yakınız; evde, okulda, dışarıda vaktimizin çoğunu birlikte geçirdik.”

Ayrıca annesinin de derslerine çalışabilmesi için ona ev işlerinde yardımcı olduğunu kaydetti. Resim yapmayı çok sevdiğini ifade eden Zuhur, bu yeteneğini beslemek ve geliştirmek için üniversitede iç mekan tasarımı okumak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: www.gzt.com

Diğer Güzel Haberler

Size cemaatinin çoğu gençlerden oluşan bir cami var desek. Sabah namazında cami gençlerle dolup taşıyor desek. Hem de sabah namazı hatimle kıldırılan. Bu nasıl mı oluyor? Üsküdar’da Güzel Bir Gelenek Başlıyor

Bildiğimiz üzere camiler bir kere inşa edilip ilerleyen zamanlarda gerektiğinde restore edilirler. Ancak bu haberimizde yer verdiğimiz cami her yıl yeniden inşa ediliyor. Her Sene Yeniden İnşa Ediliyor : Cenne Camii’nin Hikayesi

Kamerun’un Maroua şehrinde göbek bağı bile düşmeden çöpe atılan bir bebek. Henüz bir adı bile olmayan bir yetim.Yaşadığı onca olaydan sonra bir Türk çift tarafından sahiplenilir ve sonrasında nice duygusal anlar yaşanır. Kamerunlu Yetim Beşir’in Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz