“Geleceğin Bilimi Forumu” 5 Yaşında

0
318
Geleceğin Bilimi

Bilimi, sokakla buluşturmak isteyen üniversite öğrencilerinin hikayesini bu kez sizlere sunuyoruz. Yaptıkları atölyeler, organizasyonlar, alanlarında yetkin olan kişilerle yaptıkları konuşmalar bilime dair yepyeni ufuklar açıyor. Bu röportajımızla onları daha yakından tanımaya ve 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde online olarak 5.si düzenlenecek olan Geleceğin Bilimi Forumu‘na davet ediyoruz sizleri.

Geleceğin Bilimi nedir ve neyi amaçlamaktadır, bundan bahseder misiniz?

Geleceğin Bilimi; yaşam bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler ve sanat bölümlerinden genç beyinlerin ortak bir amaç ile bir araya gelip ortak projeler ürettiği multidisipliner bir platform. Gençlerin fikirlerini özgürce ifade ettiği, zihinlerindekini gerçeğe dönüştürebilecekleri, ekip çalışması ile yürüyen bir bilim gemisi… Temel misyonumuz akademi ile sokak arasında bir bilim köprüsü inşa etmek.

Kuruluş hikayenizi de merak ediyoruz doğrusu, bu hikaye nasıl başladı?

2015 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi (REMER)’nde haftada birkaç defa düzenlenen laboratuvar sohbetleri; laboratuvar araştırmacıları ve hocaların katılımıyla gerçekleşiyordu. Laboratuvar sohbetlerine katılan hocalardan Dr. Öğr. Üyesi Muhammet İkbal Alp; yapılan araştırma ve çalışmaların yanı sıra her alandan, her jenerasyondan, her branştan bireylerin bir araya gelerek çay/yemek sohbetlerinde bile bilim konuşmalarının bilimi geliştireceğini, alandaki bilgi üretimini arttıracağını ve zenginleştireceğini fark etti. Böylece açık akademi fikri ile Geleceğin Bilimi’nin temelleri atılmış oldu.

Yürüttüğünüz faaliyetler ve kategorileriniz nelerdir? Kimlere hitap ediyorsunuz? Hangi mecralardan Geleceğin Bilimi gönüllüleriyle buluşuyorsunuz?

Yılda bir defa düzenlediğimiz “Geleceğin Bilimi Forumu” ile bilimseverleri buluşturuyoruz. Geleceğin Bilimi Forumu yıl boyunca yaptığımız tüm çalışmaların vücut bulduğu bir bilim şenliği. Forumda bilimin her alanını kapsayan oturumlar, atölye çalışmaları ve fuar alanı bulunuyor. Bunun yanı sıra iki haftada bir düzenlediğimiz Gelecek Buluşmaları da tıpkı forum gibi, multidisipliner alanlardan uzmanlarla gençlerin bir araya geldiği bir faaliyetimiz. Bu etkinlikte değerli konuklarla gençleri buluşturuyor ve geleceğe dair konuşmalar gerçekleştiriyoruz. Bir başka etkinliğimiz ise 5 Dakika Sohbetleri. Bu sohbetler ayın son pazar günü düzenleniyor. Katılımcılar, ilgi duydukları bir temada 5 dakikalık paylaşımlar yapıyorlar. Bu özelliğiyle etkinlik, bir fikir üretim mekanizması gibi çalışıyor. Yıl içinde düzenlediğimiz etkinlikler arasında gelecek konuşmaları, gelecek yürüyüşü, atölye ve eğitimler de yer alıyor. Bütün bu girişimler ise başta gençler olmak üzere ihtisas alanı olsun ya da olmasın ilgi duyduğu alanda kendini geliştirmek isteyen herkese hitap ediyor.

Duyurular için dijital platformları etkin kullanıyoruz. Geleceğin bilimi halihazırda YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal mecralarda aktif olarak yer alıyor. Hem duyuruları hem de önerileri bu mecralarda değerlendiriyoruz. Web sitemizde etkinlik içeriklerinin duyurularını ve ayrıntılarını paylaşıyoruz. Ayrıca etkinlik başvurularını da yine web sitemiz üzerinden alıyoruz.

Sizinle beraber bu alanda çalışmak ya da etkinliklerinizden faydalanmak isteyenler ne yapmalı?

Etkinliklere katılmak ve artı değer katmak isteyenler web sitesinde yer alan form aracılığı ile bizleri selamlarsa biz de hemen geri dönüş sağlarız. Web sitemize www.geleceginbilimi.com adresinden ulaşabilirler.

Gelecek için hedefleriniz nelerdir?

Geleceği inşa etmek için şimdiden çalışma iradesi göstermemiz gerekiyor. Bu iradeyi kazanmak için de 7’den 70’e, kamudan sivil örgütlenmeye, akademiden bürokrasiye kadar tüm alanlarda gerçek bir seferberlik ilanı gerekiyor. Üretken bir Türkiye vizyonuna ulaşabilmemiz için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu sadece tek yönlü bir çalışma olmamalı tabii. Sadece akademisyenler, siyasiler ya da hükümetin değil; her branşta insanımızın katkı sunabileceği bir yapılanmaya ihtiyacımız var. Üretken bir Türkiye profili oluşturmaya çalışıyoruz, en büyük hedefimiz bu. Her alanda insanların çok daha hızlı üretebilmesi ve bu şekilde kaçırdığımız bazı trenlere yetişebilme, hatta belki bazı trenleri yeniden çalıştırabilme ümidi ile hareket ediyoruz. Üniversiteler dünyanın tüm ülkelerinde “fikir fabrikaları” olarak tanınır. İnovatif üretim için üniversiteler kritik önem taşıyor. Akademi ile bürokrasi, sivil örgütlenme hatta hükümet arasındaki iletişimi olabildiğince hızlı ve hiyerarşiden uzak bir hale getirmek istiyoruz.

Bunu yaparken akademiyi topluma yaklaştırmayı da hedefliyoruz. Bilimin mahallelere, kısır günlerine ve sokak muhabbetlerine kadar hayatımızın içine girip yaygınlaşmasını istiyoruz; zira ancak bu yolla başarılı bir kalkınmanın geleceğine inanıyoruz. Üretken Türkiye yolunda bizi tıkayan, sorun çıkaran ya da işleyiş sürecini engelleyen ne varsa bunları olabildiğince azaltmaya çabalıyoruz. Bilimsel farkındalığı arttırarak insanlara engin denizlere açılmaları yolunda bilgiden ziyade ilham ve motivasyon vermeyi önemsiyoruz. Denize açılmak için ilhama sahip kişinin gemiyi kendi başına canla başla inşa edeceğine inanıyoruz. Geleceğin Bilimi ekibi, bütün çalışmalarını farklı disiplinlerden gençlerle yürütüyor. Elbette sadece bu ülkenin geleceği için değil; tüm dünyanın, tüm insanlığın geleceği için çalışan bir ekosisteme sahibiz. Bu yüzden dil, din, ırk gibi ayrımlar olmadan sadece bilim için bir araya gelebilecek bir insan topluluğu inşa etmeye çalışıyoruz.

Geleceğin Bilimi Forumu bu yıl 5 yaşında. Forumun içeriğinden ve bu yılın teması “Terennüm Şart!” ifadesinden biraz bahseder misiniz?

Geleceğin Bilimi Forumu 2020 bizim 5. forumumuz olsa da ilk online forumumuz olma özelliğini taşıyor. 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan forum, pandemi dolayısıyla mecburen online, ancak biz bu durumun fırsatları beraberinde getirdiğini düşünüyoruz. Bu sene internetle, yer/mekan engelini aşarak herkese ulaşabileceğiz. Yani forum bu yıl her yerde! Çalışmalarımız; atölyeler, oturumlar ve sergi alanlarından oluşuyor. Bu yıl belirlediğimiz 12 tema, 23 atölye ve 15 oturumla katılımcılarımızı dopdolu bir içerik bekliyor. Sergi alanında ise bildiri sunumları başta olmak üzere, poster sunumları ve sponsor tanımları yer alıyor.

Özellikle son 200 yılda bilginin teknoloji ile birlikte hızlı ilerleyişi eğitim sahasında meydana gelen gelişmelerle mümkün oldu. Bu nedenle insanlığın tekamülü için eğitimin bir ön koşul olduğunu düşünüyoruz. Fakat nasıl ki musiki lezzeti için ses hakkındaki teknik bilgiyi geliştirmek yeterli değilse, musikiyi hissetmek icap ediyorsa; insanın anlam lezzetini tatması için “Eğitim yetmez, terennüm şart!” diyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

En güncel ve büyük organizasyonlarımızdan biri olan Geleceğin Bilimi Forumu 2020’ye bütün bilimseverleri bekliyoruz. 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek olan forum ile bilimi her yere ulaştıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Başvuru formu için: gbf.geleceginbilimi.com

Önceki İçerikÇocuklar İçin Kur’an-ı Kerim Eğitimi: Harfler Köyü
Sonraki İçerikYedi Ay Sonra Mescid-i Haram’da İlk Sabah Namazı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz