HaberlerFasHac-Umre

Hac Hayalleri Gerçekleşen 4 Kardeş

Allah Resul’ünün gölgesine şahitlik eden kutsal mekanları ziyaret etmek her Müslümanın rüyalarını süslemektedir. Kurban Bayramının gelişini coşkuyla beklediğimiz şu günlerde hac ibadeti de İslam aleminin gündemindeki önemli konulardan biridir. Hac yoluna baş koyan Müslümanlar, kutsal toprakları ziyaret için kabul alıp alamadıklarının bekleyişi içerisindedirler. Haberimizde bu bekleyişten sevindirici sonuçlarla çıkan Faslı dört kız kardeşin hikayesine yer veriyoruz.

COVID-19 salgınının göz korkutucu üç yıllık dönemi hac da dahil olmak üzere her şeye ağır zarar veren bir dönem olmuştu. Bu yılki hac salgın döneminden sonraki ilk normal standartlarındaki hac düzenine dönmesi nedeniyle de ayrıca sabırsız bekleyişlere konu oldu.

Müslümanlar, hac ibadetlerini bu yıl 26 Haziran Pazartesi ile 1 Temmuz Cumartesi arasında gerçekleştirecekler. Ayrıca 28 Haziran itibariyle Kurban Bayramı da İslam aleminde kutlanacaktır.

Yaşları 65 ile 82 arasında değişen dört kız kardeş geçtiğimiz yıllarda defalarca hacca başvurmuş ancak olumlu bir geri dönüş alamamışlardı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu yıl hepsi aynı anda hac vizesi onayını aldıktan sonra iyi haberle müjdeyi paylaştılar. Faslı kız kardeşler için bu yılki hac ibadeti, yıllarca umut ve özlemleri besledikten sonra gerçekleşen bir rüya olmuştur.

Suudi Arabistan’a gitmeden önce Suudi haber sitesi Sabq’ya havaalanında verdikleri röportajda yaşadıkları sevincin tarifin ötesinde olduğunu söylediler:

“Yıllarca bekledikten sonra inşallah hac yapabileceğiz.” diyerek hislerini ifade ettiler.

Mekke Rotası

Mekke Rotasi
Mekke Yolu Projesi

Dört kız kardeş, tesisler sunan ve belirli ülkelerden gelen hacılar için sorunsuz bir yolculuk sağlayan bir Suudi projesi olan “Mekke Rotası” ile hac ibadetini yerine getirmek isteyen birçok Faslı arasındaydı.

Mekke Rotası Girişimi aracılığıyla yapılan uygulamaların işleri oldukça kolaylaştırdığını söyleyen hacı kız kardeşler Suudi Arabistan’a girişleri için prosedürlerin dakikalar içinde halledildiğini belirttiler.

2017 yılında deneme bazından başlayan bu girişim bu yıl Malezya, Endonezya, Pakistan, Fas, Bangladeş, Türkiye ve Fildişi Sahili olmak üzere yedi ülkeden hacıların erişimine açılmıştır.

İlerlemiş yaşlarına aldırış etmeden kutsal mekanlar için yola çıkan bu hanımefendiler sabra karşılık Allah’ın pek yüce mükafatlandırmasına hoş bir örnek teşkil etmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde aynı anda hac için kabul almaları da onlar için ayrı bir lütuf olmuştur. Bizi karşılayacak Kurban Bayramında Allah’tan selamet, günahlarımız için kefaret ve Resulullah’ın yoluna baş koymanın bizlere de nasip olmasını niyaz ederiz.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu