Hac İçin Bisikletiyle Ülkeleri Aştı

0
261
Bisikletiyle Hacca Gitti

Meknes’ten Mekke’ye 58 yaşındaki Faslı bir Müslüman, bu yıl hac ibadetini ifa edebilmek için bisikletiyle yollara düştü.

“Bisiklete binme konusunda uzun bir deneyimden sonra, ‘Fas dışında yeni bir yolculuğa neden başlamıyorum?’ diye düşündüm. İlk düşündüğüm şey Hac için seyahat etmek oldu. Daha önce 1988’de araba ile hacca gitmiştim.” diyen  profesyonel bisikletçi Muhammed Rbouhate, detayları Morocco World News’e anlattı.

Cesur bisikletçi, 8 Müslüman ülkeden geçecek: Fas, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad, Sudana rotasını izleyip  Kızıldeniz üzerinden Suudi Arabistan’a geçecek.

Rbouhate bisiklet kariyerine 16 yaşında başladı. Bu yıllar boyunca sayısız Fas kentinde binlerce kilometre yol gitti.

Bisikletiyle Ülkeleri Aştı
Bisikletiyle Ülkeleri Aştı 1

“Ailem aylardır uzak kalacağım fikrini kabul etmiyordu. Yolculuğum sırasında karşılaşabileceğim problemler ve yollarda meydana gelebilecek tehlikelerden endişe ediyorlardı.Ben ise aksine, hiç endişe duymuyorum, çünkü bütün bunları beni affetmesi için yaptığım Allah’ın beni koruyacağına tüm kalbimle inanıyorum.”dedi.

Profesyonel bisikletçi, 1 Nisan 2018’de yolculuğuna başladı. Afrika’da uzun bir yolculuktan sonra Sudan’a geldi. Geçtiği ülkelerin yol altyapılarını, topografyasını ve hava durumunu incelemek ve keşfetmenin bir ayını aldığını söylüyor.

Yolculuğu boyunca Rbouhate, sağanak yağmurdan kuru çöl sıcağına kadar çeşitli engellerle karşılaştı. O hala çok kırsal alanlarda bisiklet sürüyor, çöle ve 50 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara katlanıyor, ki bu bazen de yolculuğunu ertelemesine neden oluyor.

Hac İçin Bisikletiyle Ülkeleri Aştı
Hac İçin Bisikletiyle Ülkeleri Aştı 1

Fas’tan Suudi Arabistan’a kat edeceği toplam mesafe 30.000 km’yi aşıyor. Bu gezinin kendisi için ne ifade ettiği hakkında konuşan Rbouhate şöyle dedi: “Bu yolculuk benim kararlılığımı ve tutkumu test eden hayatımı değiştirecek bir deneyim. Kolay olmasını beklemiyorum. Kur’ân-ı Kerim’deki bu ayeti bir prensip olarak yolculuğum boyunca her zaman düşünüyorum:

“Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter. Şüphesiz Allah emrini yerine getirendir. Allah her şeye bir ölçü koymuştur.”

(Talak Suresi 65: 3)

Rbhouhate, tüm yolculuğunda kendisine eşlik etmesi için seçtiği sloganı “Barış İçin Çıkılan Bir Yolculuk”. Bu slogan, geçtiği her ülkede barış ve hoşgörüyü yayma arzusunu yansıtıyor.

“Barış için bir yolculuk dedim, çünkü herkes barış içinde yaşamayı hedefliyor. Ben bütün Müslüman ülkelere barışı yaymak istiyorum. Çünkü alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimizin(a.s)  yaklaşımı barışı yaymak şeklinde idi.Ona ümmet olan bizler de bu yaklaşımı takip etmeliyiz.” 

Kaynaklar

  1. Bisikleti İle Ülkeleri Aştı, http://i-newsmedia.net
Kaynakhttps://www.moroccoworldnews.com/
Önceki İçerik140.000 Kişi Namaz İçin Toplandı
Sonraki İçerikİslam Şehirleri: Kabil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz