Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerTürkiyeYardım Faaliyetleri

Halı Sahadan Sokaktaki Evsizlere Uzanan Hikaye

Dünyaca zor zamanlardan geçtiğimiz günlerde, güzel haberlerle hemhal olmak zihnimize umut aşılıyor. İyiliğin müdavimi olmaya gayret eden, hayırda yarışan diğergâm insanların varlığı içimizi ısıtıyor. Haydi zihinlerimizi ferahlatıcı bir haberle ruhumuza tebdil-i mekan yaptıralım. Sizlere ilhamını Kur’an-ı Kerim ayetlerinden alan bir hikaye aktaracağız.

‘’Birbirini uzun zamandır tanıyan bir arkadaş grubu vardı. Biz halı saha maçları yapmaya başladık. Maçlar, gençler tarafından ilgi görmeye başladı. Biz bu ilgiyi nasıl hayra çevirebiliriz, dedik. Bu ilgi olunca biz de Kur’an merkezli bir sohbet yapalım. Yapmış olduğumuz derslerdeki ayetler bizi sokağa itti. “Yaşlıya, yetime, yolda kalmışa yardım yapmamız gerektiğini anladık.’’

Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği

“Her dersin sonunda Asr Suresi’ni okurduk. Orada bile iman edip salih amel işleyenler, yani güzel işler yapanlardan bahsediyor Allah. Ama bizim salih amel kısmında çok planlı programlı bir şeyimiz yoktu. Biz buradan başlayalım, dedik. Yardım çalışmaları yapmaya başladık.”

Ailelere gıda yardımı ile başlayan çalışmalarını, yaşlılara manevi destek sağlamakla devam ettirmişler. Düzenli olarak yaptıkları Darülaceze ziyaretlerinin ardından sokaktaki kimsesizlerle nasıl ilgilenmeye başladıklarını Erkan Bey söyle aktarıyor:

Guzel Isler Dernegi
Halı Sahadan Sokaktaki Evsizlere Uzanan Hikaye 1

“Çorba dağıtmaya başladık. Üç dört arkadaş yola koyulduk. Kur’an ayetlerinin desteğiyle, Allah’ın yardımıyla sokağa çıktık. Biz onlardan, onlar bizden korkuyor, biz kaçıyoruz onlar kovalıyor, onlar kovalıyor biz kaçıyoruz. İlk zamanlar çorba ikramımızı geri çeviriyorlardı. Kendi sokağımızdaki, çevremizdeki kardeşlere bu güveni verememek bizim için üzücü bir durumdu. Gide gele onlarla abi kardeş olduk.”

Evsizlerin ibret dolu yaşamlarını tanıyarak sıcak bir çorbanın ve sıcak yatağın ne kadar önemli bir nimet olduğunun farkına varmışlar. Ve iyiliğin insanı motive eden yönüyle çalışmalarına ivme kazandırmışlar.

“Evsizlerden birçok hayata dokunduk. Bunun en güzel yanı ise hiçbir yere, cemaat, siyasi parti vs. bağlı değiliz. Tamamen Allah’ın yardımı ve gönlü güzel insanların desteğiyle yola çıktık. İlk başta kendi artırdıklarımızla daha sonra sosyal medyadan gönüllü insanların desteğiyle bu noktaya geldik.”

Evsizlere Destek
Halı Sahadan Sokaktaki Evsizlere Uzanan Hikaye 2

Uzun zamandır evsizlerle ilgilenen bir grup arkadaş daha sonra dernek kurmaya karar vermişler. Bu süreci de şöyle aktarıyor kendisi:

“Evsizlerle ilgilenmeye başlayınca temizlik ihtiyaçları olduğunu da fark ettik. Bir yer tutalım, gelsinler duş alsınlar, çaylarını içsinler. En azından bir gün boyunca sıcak bir yerleri olsun diye…”

Samimi gayretleriyle zor durumda kalanlara kucak açan gönlü güzel insanlar, maddi yardımın ötesinde insanların gönüllerini kazanıyorlar. Yunus Emre’nin de belirttiği gibi…

En önemlisi burada birileri onlarla oturup çay içiyor, muhabbet ediyor, onların dertlerini dinliyor. Bizim amacımız onlar hayata tutunurken bir el vermek…

Bir gönül yaptın ise, er eteğin tuttun ise
Bir gez hayr ettin ise, birine bin az değil.

Buna mukabil bir kimsenin gönül hoşnutluğunu kazanmak, iyilik yaparak hayır duası almak, o küçücük hayrı çoğaltır, bereketlendirir. Dünyamızda güzel insanların artması, iyiliklerin çoğalması duası ile…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu