HaberlerAmerika Birleşik DevletleriHac-Umre

Harvard Öğrencilerinin İlk Umre Ziyareti

Bu yazımızda Harvard’daki Müslüman öğrencilerin umre ziyareti ve oradaki özel anılarını paylaşacağız. Bir 23 Şubat gecesi Massachusetts’deki Harvard  Üniversitesi’nden Müslüman öğrenciler bir araya geldiler. Ve Suudi Arabistan’a yaptıkları manevi yolculuklarına dair anılarını paylaştılar.

Harvard’ın ilk tam zamanlı Müslüman vaizi olan ve etkinliği organize eden Halil Abdurraşid, bu yolculuğun birçok kişi için ilk umre olmasının yanında ilk yurt dışı seyahatleri olduğunu belirtti.

Öğrencilerin masraflarının nerdeyse tamamı dernekler tarafından finanse edildi. Etkinlikte minnettarlıklarını dile getirmenin yanında değişim hikayelerini de anlattılar.

Umre Ziyareti Bambaşka Bir Tecrübe

Jenna Albezreh için umre, dünyanın hiçbir yerinde tecrübe edilemeyecek kadar derin bir tecrübe idi. Ayrıca bazıları da Müslümanların azınlık olduğu yerden çoğunlukta olduğu yere gitmenin heyecanlı olduğunu belirtti.

21 yaşında olan İbkil Muhammed için ise ilk umresi kültürel bir şoktu. Çünkü Asya kıtasına ilk yolculuğuydu. Onu en çok etkileyen ise kendi tabiriyle sağında ve solunda yüzlerce insanın namaz kılmasıydı.

Yine 21’inde olan Abdulaziz için dikkat çekici nokta ondan önce milyonlarca insanın  bunu yapmış olması ve belki de daha milyonlarca insanın daha yapacak olmasıydı.

Meraklısı için üniversite hakkında şu kısa bilgileri verelim: Harvard Üniversitesi, yaklaşık 6.700 lisans öğrencisi ve yaklaşık 15.250 lisansüstü öğrencisi olan Cambridge, Massachusetts’teki özel bir Amerikan “Ivy League” araştırma üniversitesidir. Ayrıca 1636’da kurulan ve ilk bağışçısı olan John Harvard’ın ismi ile adlandırılan ve ABD’nin en eski yüksek öğrenim kurumu olan Harvard’ı tarihi, etkisi ve serveti dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu