Harvard Öğrencilerinin İlk Umre Gezisi

326

Bugünkü yazımızda Harvard’daki Müslüman öğrencilerin çok özel bir anılarını paylaşacağız.

Bir 23 Şubat gecesi Massachusetts’deki Harvard  Üniversitesi’nden Müslüman öğrenciler bir araya geldiler. Ve Suudi Arabistan’a yaptıkları manevi yolculuklarına dair anılarını paylaştılar.

Harvard’ın ilk tam zamanlı Müslüman vaizi olan ve etkinliği organize eden Halil Abdurraşid, bu yolculuğun birçok kişi ilk umre olmasının yanında ilk yurt dışı seyahatleri olduğunu belirtti.

Öğrencilerin nerdeyse tamamı dernekler tarafından finanse edildi. Etkinlikte minnettarlıklarını dile getirmenin yanında değişim hikayelerini de anlattılar.

Bambaşka Bir Tecrübe

Jenna Albezreh için umre tecrübesi Harvard’da veya dünyanın hiçbir yerinde tecrübe edilemeyecek kadar derin bir tecrübe idi.

Bazıları için ise Müslümanların azınlık olduğu bir yerden çoğunlukta olduğu bir yere gitmelerinin onların inançlarına bakışı değiştirdi.

21 yaşında olan İbkil Muhammed için ise ilk Umresi kültürel bir şoktu. Çünkü Asya kıtasına ilk yolculuğuydu. Onu en çok etkileyen ise kendi tabiriyle sağında ve solunda yüzlerce insanın namaz kılmasıydı.

Yine 21’inde olan Abdulaziz için dikkat çekici nokta ondan önce milyonlarca insanın  bunu yapmış olması ve belki de daha milyonlarca insanın daha yapacak olmasıydı.

Meraklısı için üniversite hakkında şu kısa bilgileri verelim: Harvard Üniversitesi, yaklaşık 6.700 lisans öğrencisi ve yaklaşık 15.250 lisansüstü öğrencisi olan Cambridge, Massachusetts’teki özel bir Amerikan “Ivy League” araştırma üniversitesidir.

1636’da kurulan ve ilk bağışçısı olan John Harvard’ın ismi ile adlandırılan ve ABD’nin en eski yüksek öğrenim kurumu olan Harvard’ı tarihi, etkisi ve serveti dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri yaptı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir !

Rio Karnavalında İslam’ı Anlatmak 

Dillerimiz Farklı Kalplerimiz Bir

Hapishaneden İslam’a

Önce Sokaktan Kurtardı Sonra İş Verdi

İftarda Gayrimüslim Komşularını Ağırlıyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz