Hat Sanatının Çincesi: Sini

0
277

Hepimiz, Topkapı Sarayı’nda, sergilerde veya camilerde hat sanatıyla yapılmış bir tabloya hayranlıkla bakmışızdır. Kur’an-ı Kerim’in dili olan Arapça’nın siyah mürekkeple dansı hepimizi büyülemiştir. Peki, bu güzel sanat dalını, kadim Çin geleneğiyle birleştirirsek ne olur? Cevabı, “Sini” sanatının mucidi Haji Jiang’da saklı.

Kaligrafi, Yunancada güzellik anlamına gelen kallos ve  yazmak anlamına gelen graphos kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Türkçeye “güzel yazı” olarak çevirebileceğimiz kaligrafi, sadece bir iletişim aracı değildir; birçok dilde bir sanat pratiği olarak da kaligrafi kullanılır. Arapça, Farsça, Hintçe, Moğolca, Japonca ve Çince kaligrafi, önemli ölçüde yerel kültürü etkilemiştir ve ana akım bir sanat dalı haline gelmiştir.

Bu sanat bazen bir dini inancı temsil etmiştir, İslam da bunların arasında. Aslında İslami kaligrafi, yani hat sanatı, tarihi boyunca mimariden para tasarımına kadar farklı amaçlar için de kullanılmıştır. Bu, İslam’da tasvirin uygun karşılanmamasıyla açıklanabilir. Kur’an’ın nüzulünden sonra hat sanatının da önemi artmış ve bu alandaki çalışmalar çok daha sofistike bir hal almıştır.

Çin kaligrafisi, Çin’in kendisi kadar uzun bir hikayeye sahip. Bu sanat türü, Çin sanatının en yüksek formu olarak görülür. Peki, hat sanatı ile Çin kaligrafisi birleştirilirse ortaya ne çıkar?

Bu soruyu, Haji Noor Deen Mi Guan Jiang’ın eserinde bulabiliriz. Kendisi, 1963’te Çin’in Shandong şehrinde doğmuştur. Hat sanatı konusunda oldukça önemli bir isim olan Jiang, Mısır Hat Sanatı Sertifikası’nı alan ilk Çinli Müslüman olmuştur ve 2011’de yayınlanan En Etkili 500 Müslüman listesine adını yazdırmıştır.

Haji Noor Deen Mi Guan Jiang’ın benzersiz yaklaşımı, hat sanatına yeni bir soluk getirmiştir. “Sini” adını verdiği bu sanat dalı, Arapça yazım ile Çin kaligrafisini buluşturmuştur. Sini, Çin kaligrafisinin kadim geleneğiyle Arapça metinlerin maneviyatını birleştirerek, hâlâ görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Kaynakhttps://mvslim.com/
Önceki İçerik5 Soruda Azerbaycan’da İslam
Sonraki İçerikFedakâr Bir Kitapsever: Emin Akay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz