Hayır İşlerine Tutkun Bir Hanım: Ghufran Qureshi

Yetimlere kol kanat geren ve onların ihtiyaçlarını karşılayan Ghufran Qureshi isimli Müslüman bir kadının yetimhanesi... Bu serüven bir ilham vesilesi...

0
275

Günlük hayatta karşılaştığımız üç çeşit insan vardır. Bu üç çeşit içerisindeki birinci grupta dünyadaki her şeye kötü tarafından bakan insanlar, ikincisinde iyi veya kötü hiçbir şeyi önemsemeyen insanlar, üçüncü ve son grupta ise dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirebilmek için elinden gelenin en iyisini yapanlar vardır. Ghufran Qureshi, bu son kategorideki insanlara verebileceğimiz en güzel örneklerden biri. Qureshi, Pakistan’da yaşayan ve son yirmi yıldır buradaki yetimhaneyi yöneten Britanyalı bir Müslüman hanım. Gelin bu vefalı hanımı biraz daha yakından tanıyalım.

Şikayet Yerine Çözüm Üreten Olmak

Ghufran Qureshi, 1975’te Pakistanlı bir beyefendiyle evlenmiş. Bu aynı zamanda onun İslamiyetle kucaklaştığı döneme denk geliyor. Dindar bir yaşama odaklanmasına vesile olan evliliğinin akabinde İslam ile ilgili derin çalışmalar yapmış, aynı zamanda Birleşik Krallık’taki bir yetimhanede çalışmaya başlamış. Ama yetimhanedeki Müslüman öğrencilere helal gıda sağlanmayışını protesto etmek için buradaki işinden istifa etmek durumunda kalmış.

1992’de Pakistan’a taşınmış ve buradaki yetim çocuklar için uygun İslami eğitim sağlayacağı bir proje başlatacağını açıklamış. Siret’ül Cennet adını verdiği yetimhaneyi açtıktan sonra buradaki yetim çocuklardan oluşan ailesi gün geçtikçe büyümüş. Yetimhanedeki çocuklara uygun kalacak yer sağlanmış, saygın okullarda eğitim verilmiş ve hatta büyüdüklerinde bu kibar hanım tarafından evliliklerine bile yardım edilmiş. Siret’ün Cennet yetimhanesini ziyaret eden yazar Ayşe İdris, burası hakkındaki izlenimlerini şöyle aktarıyor:

“Siret’ül Cennet Yetimhanesi’ni bir süre önce ziyaret etme fırsatım oldu ve burada yaşayan çocukların enerjisine hayran kaldım. Hepsi çok mutlu ve zeki. Burada hijyenik bir ortam var, çocukların kendilerine uygun ve temiz ranzaları var. çocuklar serbestçe etrafta dolaşıyor. Bu yetimhane onlara şefkatli, sevgi dolu ve güvenli bir ortam sunuyor. Bu sayede çocuklar kendi evlerinde gibi hissediyor. Okul ile birlikte çocuklar Kur’an eğitimi alıyor. Hafta sonları ise tıpkı diğer ebeveynlerin çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirdiği gibi, yetimhanedeki çocuklar da eğlence merkezlerine götürülüyorlar.

Şunu söylemeliyim ki bunların hepsini bayan Qureshi yapıyor. Projesine olan sadakati gerçekten takdire şayan ve kendisi büyük bir alkışı hak ediyor. Ve bence şikayet etmek yerine hepimiz bu dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için uğraşırsak Allah’ın izniyle dünyadaki sefaletin kökünü kazıyabiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz