Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü

251

İHH İnsani Yardım Vakfı, Human Movie Team ve For Children işbirliği ile 27-31 Ağustos tarihlerinde “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü” projesini gerçekleştirdi.

Projenin çıkış noktası, sosyal medyada harekete geçen bir grup kadının İHH’nın da desteği ile Suriye’deki yetim kız çocukları için “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü” projesini gerçekleştirmek istemesi oldu. Bu projeyle savaşta annelerini kaybeden kız çocukları belki de ilk kez saçlarına örgü yaptırdı.

Proje kapsamında gönüllü kuaförler Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde bulunan mülteci kamplarına gitti. Gönüllü kuaförler Siccu, Reyyan, Şemmarin ve Mukaveme Mülteci Kamplarında yaşayan ve çoğu yetim olan 500’den fazla kız çocuğunun saç kesimi ve bakımını yaptı. Mülteci kamplarının zorlu şartlarında yaşayan kız çocuklarına tokalar da hediye edildi.

Projeye katılan Yönetmen Tülay Gökçimen proje ile ilgili bilgi verirken şu ifadeleri kullandı: “Belki de hayatlarında saçlarına hiç tarak değmemiş çocukların saçlarına bakım yaptık, tokalarla süsledik, onlara kız çocuğu olduklarını hatırlattık.”

Türkiye’den gönüllü kuaför olarak projeye katılan Gülsüm Akman “Bu proje ile insani yardımdan öteye geçtik, bunun onları çok mutlu ettiğini gördük.” dedi.

Reyyan Mülteci Kampı’nda yaşayan kız çocuklarından biri olarak 8 yaşındaki Nur ise “Bugün hayatımın en güzel günü. Burada olduğum için çok mutluyum.” diyerek teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz