HaberlerCamiHırvatistan

Hırvatistan’ın Güneyinde 3 Yeni Cami

Hırvatistan’ın güneyinde kalan şehir Dubrovnik’te yıllardır bir hayal olarak kalan minareli cami projesi hayata geçirildi. Projenin iki yıl Içinde temel atması bekleniyor.

“Projenin evrak işleri üzerinde çalışıyoruz, inşaat izinlerimizi alır almaz işe koyulacağız. Cami inşası için iki yıl içinde her şey hazır olmuş olacak.” şeklinde heyecanını dile getiren Fehim Vukotic aynı zamanda Müslüman nüfusunun temsilcisi makamında.

“Bizi sıklıkla ziyaret eden şehir idarecileri ile uyumlu biçimde hareket ettiğimizin altını çizmek istiyorum.”

Al-Jazeera Balkan’ın haberine göre, yeni İslami Merkez Dubrovnik şehrinin Gruz bölgesine inşa edilecek. Minareli şekilde tasarlanan camii, Akdeniz veya Fas usulune göre yapılacak.

“Yeni İslami merkez aynı zamanda Müslümanlar için bir buluşma merkezi vazifesi görecek. Caminin Dubrovnik’te artan Müslüman nüfusuna hizmet etmesi umuluyor.”

Dubrovnikteki Cami
Hırvatistan Haritası

2011 verilerine göre, şehirde 1500 dolayında Müslüman var ve bu Hırvat Müslümanların kökeni Bosna, Türkiye, Arnavutluk ve bazı Arap ülkelerine dayanıyor.

Hırvatistan’da Müslüman nüfusu temsilen tek bir topluluk mevcut: Hırvatistan İslam Topluluğu (ICC) ve başkanlığını, bu topluluk içerisinden seçilmiş bir müftü üstlenmiş durumda.

Hırvatistan’da, minareli 3 cami ve minaresiz 15 mescit mevcut. ICC, Müslümanların cami ihtiyacını karşılamak maksadıyla 3 yeni camii için yetkililerle el sıkıştı bile.

Ülkede İslam adına gerçekleştirilen bir başka güzel faaliyet ise Zagreb şehrinde her yıl gerçekleştirilen Kur’an okuma yarışmaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu