Hırvatistan’ın Güneyinde 3 Yeni Cami

Hırvatistan’ın güneyinde kalan şehir Dubrovnik’te yıllardır bir hayal olarak kalan minareli cami projesi hayata geçirildi. Projenin iki yıl Içinde temel atması bekleniyor.

“Projenin evrak işleri üzerinde çalışıyoruz, inşaat izinlerimizi alır almaz işe koyulacağız. Cami inşası için iki yıl içinde her şey hazır olmuş olacak.” şeklinde heyecanını dile getiren Fehim Vukotic aynı zamanda Müslüman nüfusunun temsilcisi makamında.

“Bizi sıklıkla ziyaret eden şehir idarecileri ile uyumlu biçimde hareket ettiğimizin altını çizmek istiyorum.”

Al-Jazeera Balkan’ın haberine göre, yeni İslami Merkez Dubrovnik şehrinin Gruz bölgesine inşa edilecek. Minareli şekilde tasarlanan camii, Akdeniz veya Fas usulune göre yapılacak.

“Yeni İslami merkez aynı zamanda Müslümanlar için bir buluşma merkezi vazifesi görecek. Caminin Dubrovnik’te artan Müslüman nüfusuna hizmet etmesi umuluyor.”

2011 verilerine göre, şehirde 1500 dolayında Müslüman var ve bu Hırvat Müslümanların kökeni Bosna, Türkiye, Arnavutluk ve bazı Arap ülkelerine dayanıyor.

Hırvatistan’da Müslüman nüfusu temsilen tek bir topluluk mevcut: Hırvatistan İslam Topluluğu (ICC) ve başkanlığını, bu topluluk içerisinden seçilmiş bir müftü üstlenmiş durumda.

Hırvatistan’da, minareli 3 cami ve minaresiz 15 mescit mevcut. ICC, Müslümanların cami ihtiyacını karşılamak maksadıyla 3 yeni camii için yetkililerle el sıkıştı bile.

Ülkede İslam adına gerçekleştirilen bir başka güzel faaliyet ise Zagreb şehrinde her yıl gerçekleştirilen Kur’an okuma yarışmaları.

Diğer Güzel Haberler

Kızgın çöllerden yağmur ormanlarına, dünyayla iletişimi olmayan kabilelerden buzullara kadar uzanan İslam dini için Kanada’nın Inuvik kasabasının ayrı bir önemi var. Çünkü bu kasabada Kuzey Kutbu’nun ilk camisi yer alıyor. Okumak İçin Tıklayın

Dünyanın farklı bir ülkesinde yaşayan Müslüman kardeşlerimizin neşesine, bayram coşkusuna ortak olalım. Nereye mi gidiyoruz: Malezya’nın Selangor şehrine. Malezyalı Yati ile Bangi kasabasında bulunan Surau al-Madani mescidinde bayramın nasıl karşılandığını konuştuk. Okumak İçin Tıklayın

Bhatkal İslami Sosyal Yardımlaşma Derneği, maddi sıkıntılar yaşayan insanlara faizsiz kredi veriyor. Bunu yapmaktaki amaçları ise, ekonomik açıdan zor durumda olan insanlara yardım eli uzatmak. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz