Hz. Bilal Animasyon Filmine Konu Oldu

0
315
Bilal Film

Birçoğumuzun aklında, geçmişte izleyip unutamadığı filmler vardır. Belki de sinemanın gücü, akıllardan çıkmayan bu filmlerde saklıdır. Buna rağmen Müslümanlar olarak film sektöründe bir hayli gerideyiz. Ancak sizlerle paylaşacağımız bu haber, Müslümanların da bu alanda çok başarılı işlere imza atabileceğine güzel bir örnek teşkil edecek cinsten.

Hiç kuşkusuz, tarihimizi kitaplardan okuduğumuz gibi, zaman zaman filmler yardımıyla da öğreniyoruz. Bunun önemini fark eden bir grup Suudi yapımcı, üzerinde 10 yıl çalışarak  “Bilal: Özgürlüğün Sesi” isimli bir animasyon yaptılar. “Bilal” Arap animatörler tarafından yapılan ilk animasyon unvanına sahip.

Film, “1400 yıl önce, iyi bir savaşçı olmak isteyen çocuk, kız kardeşiyle beraber, evinden çok uzaklara kaçırıldı. Açgözlülüğün ve adaletsizliğin olduğu bir dünyada, Bilal sesini yükseltmek ve bir değişim yapmak için cesaret buldu. Gerçek olaylardan ilham alan bu film, tarihe ve zamana ismini kazımış gerçek bir kahramanın hikâyesi.” sözleriyle tanıtıldı.

Bilal-i Habeşî’yi, Game of Thrones oyuncularından Adewale Akinnuoye-Agbaje, seslendiriyor. Aynı zamanda Amerikan yıldızlarından Will Smith de filmin destekçilerinden.

Başrol karakterini seslendiren Agbaje’nin film hakkındaki görüşü şöyle:

“Bu film gerçek bir süper kahramanı anlatıyor. O 1000 yıl önce Arabistan’da köle olarak satıldı ve özgürlük için mücadele etti.”

Çocukların yanı sıra, yetişkinlerin de beğenerek izlediği bu filmin Türkçe seslendirmesinde, Engin Altan Düzyatan, Ayça Bingöl ve Tamer Karadağlı gibi meşhur isimler mevcut.

Hiçbir Zincir Seni Tutamayacak

Animasyon, Bilal (r.a)’in esir alınmasıyla başlayıp, Mekke’nin fethiyle son buluyor. İzleyiciye, dönemi anlatan film, yer yer bazı mesajlar veriyor. Onlardan biri de, Annesinin Bilal-i Habeşi’ye söylediği söz:

“Bir kılıç ve at seni büyük adam yapmaya yetmez Bilal. İnsanın zinciri görünmeyen bağlardır. Öfke, batıl inanç insanın görünmez zincirleridir. Hiçbir zincir seni tutamayacak.”

Efendimiz (s.a.v)’in, ashabının ve O’na tabii olanların hayatlarını okuduğumuzda bugün dahi bizlere yol gösterici olduklarını görmekteyiz. Umarız bu yol gösterici misyonlarını sinema gibi etkili araçlar ile tüm dünyaya tanıtacak yeni filmleri de buradan sizlere duyurabiliriz.

Önceki İçerikJaponya’da Havalimanlarına Namaz Odaları Yapılıyor
Sonraki İçerikKenyalı Kahraman Öğretmen Hayata Gözlerini Yumdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz