Hz. Bilal Animasyon Filmine Konu Oldu

0
131

Birçoğumuzun aklında, geçmişte izleyip unutamadığı filmler vardır. Belki de sinemanın gücü, akıllardan çıkmayan bu filmlerde saklıdır. Buna rağmen Müslümanlar olarak film sektöründe bir hayli gerideyiz. Ancak sizlerle paylaşacağımız bu haber, Müslümanların da bu alanda çok başarılı işlere imza atabileceğine güzel bir örnek teşkil edecek cinsten.

Hiç kuşkusuz, tarihimizi kitaplardan okuduğumuz gibi, zaman zaman filmler yardımıyla da öğreniyoruz. Bunun önemini fark eden bir grup Suudi yapımcı, üzerinde 10 yıl çalışarak  “Bilal: Özgürlüğün Sesi” isimli bir animasyon yaptılar. “Bilal” Arap animatörler tarafından yapılan ilk animasyon unvanına sahip.

Film, “1400 yıl önce, iyi bir savaşçı olmak isteyen çocuk, kız kardeşiyle beraber, evinden çok uzaklara kaçırıldı. Açgözlülüğün ve adaletsizliğin olduğu bir dünyada, Bilal sesini yükseltmek ve bir değişim yapmak için cesaret buldu. Gerçek olaylardan ilham alan bu film, tarihe ve zamana ismini kazımış gerçek bir kahramanın hikâyesi.” sözleriyle tanıtıldı.

Bilal-i Habeşî’yi, Game of Thrones oyuncularından Adewale Akinnuoye-Agbaje, seslendiriyor. Aynı zamanda Amerikan yıldızlarından Will Smith de filmin destekçilerinden.

Başrol karakterini seslendiren Agbaje’nin film hakkındaki görüşü şöyle:

“Bu film gerçek bir süper kahramanı anlatıyor. O 1000 yıl önce Arabistan’da köle olarak satıldı ve özgürlük için mücadele etti.”

Çocukların yanı sıra, yetişkinlerin de beğenerek izlediği bu filmin Türkçe seslendirmesinde, Engin Altan Düzyatan, Ayça Bingöl ve Tamer Karadağlı gibi meşhur isimler mevcut.

Hiçbir Zincir Seni Tutamayacak

Animasyon, Bilal (r.a)’in esir alınmasıyla başlayıp, Mekke’nin fethiyle son buluyor. İzleyiciye, dönemi anlatan film, yer yer bazı mesajlar veriyor. Onlardan biri de, Annesinin Bilal-i Habeşi’ye söylediği söz:

“Bir kılıç ve at seni büyük adam yapmaya yetmez Bilal. İnsanın zinciri görünmeyen bağlardır. Öfke, batıl inanç insanın görünmez zincirleridir. Hiçbir zincir seni tutamayacak.”

Efendimiz (s.a.v)’in, ashabının ve O’na tabii olanların hayatlarını okuduğumuzda bugün dahi bizlere yol gösterici olduklarını görmekteyiz. Umarız bu yol gösterici misyonlarını sinema gibi etkili araçlar ile tüm dünyaya tanıtacak yeni filmleri de buradan sizlere duyurabiliriz.

Diğer Güzel Haberler

Müslüman tesettürlü yönetmen ve senaryo yazarı Lena Khan, Hollywood’da güler yüzü ve başarısıyla tanınıyor. Her türlü baskıya rağmen o hayallerinin peşinden giderek, örnek davranışlar sergiliyor! Okumak İçin Tıklayın

Filistin halkının yaşadığı gerçek bir hikâyeden esinlenerek yapılan,“Ömer” filmi; Oscar’a ve  sadece insanlık namına istisnai işler yapanlara verilen “Vicdan Büyükelçiliği” ödülüne layık görüldü! Okumak İçin Tıklayın

Irak’ta bir ilk olan “mobil tiyatro” topluluğu her an bir sokakbaşında ya da bir park köşesinde karşınıza çıkabilir! Halka açık alanlarda çeşitli gösteriler düzenleyen bu güzel ekip hem tiyatroya dair ilgiyi artırmak hem de Iraklı çocukların hayatına birçok güzel dokunuş hedefiyle yollara düştü! Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikJaponya’da Havalimanlarına Namaz Odaları Yapılıyor
Sonraki İçerikKenyalı Kahraman Öğretmen Hayata Gözlerini Yumdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz