İdlib’te Savaş Mağduru Çocuklara Zeytin Ağacı Altında Eğitim

Yaşlı dünyanın bencil hırsları, pencerenin pervazında yeşermeye çalışan bir çocuğun hayallerini, kahverengilere boyamak için adeta nöbet alır. Bir yanda, bir çocuğun umudunun en büyük düşmanı olmak için tüm gerçekliğiyle bekleyen savaşlar, bir yanda ise elinde umudundan başka hiçbir şey kalmamış savaşın çocukları. Peki, bu çocukların hikayelerinin kahramanı kim olacak? Gelin savaşın çocuklarının umutlarını ellerinde tutmasını sağlayan kahraman öğretmeni sizlerle tanıyalım.

Zeytin Ağacı Çocuklarının Öğretmeni: Muhammed Süveydan

Hamalı öğretmenimizin adı Muhammed Süveydan. Bu öğretmenimiz, Esed rejiminin Suriye Hama kırsalına yaptığı saldırılardan kaçmış ancak İdlib’in Türkiye sınırındaki Atme kampında yer kalmadığı için bölgedeki açık araziye yerleşmiş. Burada onunla aynı kaderi paylaşan çocukları görmüş. Şu anda ise onların eğitimine devam edebilmesi için elinden geleni yapıyor. Yaklaşık üç aydır, 125’e yakın çocuğu her sabah bölgedeki zeytin ağacının altında topluyor.

Onlara bu ağacın altında, okuma yazma ve matematik gibi temel dersler veriyor. Maalesef ki bu derslerde imkansızlıklar hasebiyle çocukların defterleri ya da kalemleri yok. Bu sebeple çocuklar öğretmenlerini can kulağıyla dinleyip bilgileri akıllarına kazımaya çalışıyorlar. Süveydan, ağaç altında ders verme fikrinin yine “imkansızlıklar” nedeniyle ortaya çıktığını belirtiyor ve şöyle diyor: “Bu zeytin ağacı aslında çocukların hem okulu hem evi çünkü kamplarda yer kalmadığı için Hama’nın her yerinden yaklaşık 200 aile, zeytin ağacının etrafındaki derme çatma çadırlarda kalıyor. Rejim okulları bombaladığı için bu çocukların eğitim alma şansı yok.

Ben savaştan önce de öğretmenlik yaptığımdan çocukların okuldan bu kadar uzak kalmalarına içim el vermedi. Etrafta sınıf olarak kullanacağımız hiçbir yapı da olmayınca ben de açık havada, bu zeytin ağacının altında ders vermeye karar verdim. Elimizdekileri görüyorsunuz; bir tahta ve bir kalem. Onun dışında hiçbir şeyimiz yok. Yine de yılmıyorum, bir kelime bile öğrenseler kardır, bu bana yeter diyorum.” Süveydan, çocuklar burada olduğu müddetçe gönüllü öğretmenliğe devam edeceğini söyledi. Peki ya zeytin ağacının çocukları, onlar bu dersler için ne söylüyor?

Nerede Olursa Olsun Eğitimimi Tamamlamak İstiyorum

Sizlerle tanıştıracağımız ilk öğrenci Fatma Derviş, kendisi henüz 13 yaşında. Derviş:

”Şu an yedinci sınıfta olmam gerekirken üçüncü sınıfa gidiyorum. Saldırılar yüzünden yerleşik hayatımız olmadı ve okula gidemedim. Bir süredir okulum bu zeytin ağacı. Kararlıyım, nerede olursa olsun eğitimimi tamamlamak ve öğretmen ya da doktor olmak istiyorum.”

Bir diğer öğrencimiz ise 10 yaşındaki Rama Muhammed. Muhammed, öğretmenlerinden çok etkilendiğini ve bu sebeple kendisinin de ileride öğretmen olmak istediğini söylüyor. Ve şunları ekliyor Rama Muhammed:

“Hocamız bize Ramazan ayından beri burada gönüllü olarak ders veriyor. Biz de bu sayede eğitimimizden geri kalmamış oluyoruz. Hama kırsalında okula gidiyordum, ikinci sınıftan üçe geçmiştim.”

Hepimizin hayatlarında etkili, karakterlerimizin oturmasında bizlere yardımcı olmuş öğretmenlerimiz vardır. Umuyoruz ki Muhammed Süveydan gibi birçok öğretmen, birçok güzel insan birleşir ve yeryüzünün unutturmaya çalıştığı bu çocukları hayata kazandırır. Rabbim hepimize, en güzel öğretmen olan Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) yolunda olmayı ve onun ahlakıyla ahlaklanmayı nasip etsin.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup, çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Almanya‘nın Frankfurt şehrinde tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmaya çalışırken
tren ile platform arasına sıkışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen ismi, kazanın yaşandığı Ostend İstasyonu’na verildi. Frankfurt’da Avrupa Merkez Bankası’nın da olduğu yerde bulunan durağın ismi “Alptuğ Sözen İstasyonu Ostendstrasse” olarak değiştirildi. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz