İhtiyaçtan Fazlasını Karşılayan Sosyal Market

167

Bismillahirrahmanirrahim.
Bu haberimizde sizlerle yardımlaşmanın ruhunu hala yaşatan bir muhite konuk olacağız. Ahir zamanın bizden alıp götürdüğü şeylerden birisi de yardımlaşmak kavramı oldu. İçini boşalttığımız bu kavram insani yardımseverlik yönümüzü köreltirken insanlarla olan bağlarımıza makas vurmaktan geri kalmadı. Lakin bizlere ruhumuzdaki yardımseverlik katmanını, aramızdaki yardımlaşma ruhunu hatırlatan bir gelişmenin sevincindeyiz. O zaman buyrun sevincimizi sizlerle paylaşalım.

Bugünkü durağımız; Kayseri’nin Kocasinan ilçesi. Kocasinan Belediyesi yardımlaşma ruhunun ortaya çıkmasında bir adım atarak 3 yıl önce Sosyal Market’i kurdu. Sosyal Market 7’den 70’e ihtiyaç sahiplerin yüzünü güldürüyor. Hala bir umut var dedirtiyor. Bu projeyle Kocasinan Belediyesi hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında kopan yardımlaşma bağını onarıyor.

Dost Elinden

Kocasinan ilçesindeki ihtiyaç sahibi ailelerin konfeksiyon ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kurulan markette, aileler ekonomik durumları ve hane halkı sayısına göre limitlendirilen “Dost Eli Kart” ile gönüllerince alışveriş yapabiliyorlar.

Sosyal Market; bebek tulumundan çocuk ayakkabılarına, takım elbiseden abiye kıyafetlere kadar geniş ürün yelpazesiyle ihtiyaç listelerinde eksik bırakmayacak nitelikte. Kocasinan sakinleri bu proje sayesinde ihtiyaç listelerini umutsuzlukla hazırlamak ve sürekli ihtiyaçlarını ertelemek yerine dost elinin verdiği sıcaklıkla, umutla hazırlıyorlar.

Vatandaşı Vatandaşla Buluşturan Sistem

Verilen hizmetin aksamaması için markette ciddi bir teknik altyapı çalışmasının olduğunu belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar Sosyal Market hakkında şu ifadelerde bulunuyor:

“Burası, Kocasinan Belediyesinin dost elini, devletin sıcak elini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak maksadıyla kurmuş olduğumuz bir sistem. Hayırseverler tarafından verilen yardımlarla dönüyor. Yani bir tarafta ihtiyaç sahipleri diğer tarafta da bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran bir el. Vatandaşı yine vatandaşla buluşturan bir sistem. Veren elin alan eli görmemiş olduğu ama teknik olarak altyapısı özel yazılımla donatılmış bir sistemle şu anda 4 bine yakın ailenin aktif olarak yararlandığı bir yer. Tabii kurulduğu günden bu tarafa da 30 binin üzerinde hemşehrimize ulaşmış olduk.”

Kocasinan’da görmediğimiz bir el, ihtiyacı olanların hayatlarına dokunuyor. Tanımadığımız insanlar tanımadıkları insanların hayatlarına dost eli uzatıyor. Tüm insanlığa örnek olacak bir projeyi gün yüzüne, insanlığın aydınlığına çıkarıyor.

Sosyal Market Teknoloji İle İç İçe

Çolakbayrakdar, yardımların kayıt altına alındığını söyleyerek,

“Ürünün barkodlu şekilde hangi aileye ne zaman verildiği, depomuzda tükenen malzemelerin tespit edildiği iyi yürüyen bir uygulama.”

Olduğunu belirterek sistemin güvenirliğini ve düzgün bir işleyişinin olduğunu söyledi. Bu işleyişin neticesinde 3 yılda 86 bin eşya el değiştirdi. 86 bin eşya ihtiyaçtan önce binlerce insanın yüzünde bir gülümseme içinde bir umut bıraktı. Sosyal Marketin sunduğu hizmetten faydalanan Hanife Söyler memnuniyetini şöyle dile getiriyor:

“İstediğimiz her şeyi bulabiliyoruz, alabiliyoruz. Devletimiz bu imkanı bize sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Bize kart veriliyor, o kartın içerisinde bir limit oluyor, o limitle eş değerde alışveriş yapıyoruz. İstediğimiz her şey var burada.”

Hala bazı insanlar ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor. Bir yerlerde parası olmadığı için giyinemeyen insanlar yok. Hala bazı insanlar “insani sıfatların” farkında. Kısacası hala umut var. Peki ya biz bu umuda sahip çıkabilecek miyiz? Muhabbet ve duayla… [1] [2] [3]

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz