İlahiyat Öğrencileri Gönüllü Kur’an-ı Kerim Öğreticiliği İçin Makedonya’da

Kuzey Makedonya’ya giden Marmara İlahiyat Fakültesi öğrencileri, 1 ay boyunca Balkanlı çocuklara camilerde din eğitimi verip çeşitli atölye çalışmaları yaptı.

0
146

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyan 10 öğrenci “Gönüllü Kuran Öğreticiliği” projesiyle Kuzey Makedonya’ya gitti. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği himayesinde Yurtdışı Türkler Başkanlığı ( YTB) desteğiyle yürütülen proje kapsamında  gençler ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunan camilerinde görevlendirildi. Bu camilerde ise 500’e yakın Balkanlı çocuğa 1 ay boyunca Kuran ve temel dini eğitimlerin yanı sıra tiyatro, boyama, şiir gibi birçok kültürel alanda eğitim verdi.

İlahiyat öğrencisi Nur Sena Sekmen, Kuzey Makedonya’nın Iştip şehrinde bulunan Türk köyü Radanya’daki 1668’de inşa edilen Mahmut Ağa Camisi’nde görev aldı. “Burayı her yönüyle Türkiye’ye hasret bir köy olarak hatırlayacağım” diyen Sekmen yaptıklarını şöyle anlattı :

“Ailelerin evlerini gezerek ve cami hoparlöründen anons yaparak önce çocukları camiye topladım. Onlara değerler eğitimi kapsamında sabır, emanete riayet gibi birçok konuda ders verdik. Burada çocuklar çok zor şartlarda yaşıyorlar onlarla beraber sabah 4’te uyanıp tütün tarlalarına gittim ve ardından 10.00’da da o çocuklarla tekrar camide eğitimimize devam ettik”

BESMELEYİ BİLMİYORLARDI

Türkiye‘nin bölgedeki çalışmalarına her zaman ihtiyaçları olduğunu belirten Radanya Köyü Muhtarı Ahmet Mustafa ise, çocukları her gün takip ettiğini söyledi. Ve “Besmele çekmeyi bilmeyen çocuklarımız Kuran-ı Kerim öğrendi. Allah Türkiye’den milyonlarca kez razı olsun” ifadelerini kullandı. Programın koordinatörlüğünü yürüten Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan ise bu projenin ilahiyat öğrencileri için ilerideki çalışmalarına ufuk açacağını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’den gelen öğrenci kardeşlerimiz burayı 1 ay boyunca yaşayarak gördüler. Soydaşlarımızla birlikte yemek yiyip onlarla birlikte ibadet ettiler. Buradaki çocuklar ise birer abla ve abi kazandılar artık Türkiye’de bir kapımız oldu diyorlar. Türkiye ile Makedonya arasındaki gönül köprülerini daha da güçlendiriyoruz.”

Kaynak: Sabah Gazetesi

Diğer Güzel Haberler

ABD’ de yetişen çocuklar yeni geliştirilen Müslüman çocuk hikâyeleriyle büyüyorlar. Müslüman yazarlar, okuyucularına anlatılagelen hikâyeleri Müslüman bakış açısıyla yazıp servis ediyorlar. Muhammad Diggins’ in haberini okumak için tıklayın…

Artan İslamafobi ile mücadele için, başrolde Müslüman bir karakterin olduğu yeni Brezilyalı çizgi roman kitabı yayımlandı. “Halil ve Arkadaşları” başlığını taşıyan kitap futbol oynamayı ve mahalledeki komşu arkadaşlarıyla takılmayı seven Müslüman bir çocuğun günlük yaşamını ele alıyor. Okumak için tıklayın…

Hidayetin kime nerede nasıl geleceği hiç belli olmuyor. İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman olan Joram Van Klaveren’ in  haberini okumak için tıklayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz