Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik DevletleriCezayirKültür-Sanat

İlk Müslüman Süper Kahraman

Savaş sırasında yaralanan sivillere yardım eden ilk Müslüman süper kahraman Cezayirli Kısmet ile tanıştıralım sizleri. Kendine özgü sarı bir fesi ile 1944 yılında 2. Dünya Savaşı sürecinde Fransa’nın güneyindeki Nazilere ve faşistlere karşı savaşıyordu.

Eliott Yayınevinden çıkan çizgi romanın girişinde şöyle tanıtılıyor:

Avrupa’nın insanları tiranlığa karşı savaşmaya devam ediyorlardı. Ve bu savaşın önemli parçalarından biri de büyük zihniyle ve güçlü yumruğuyla Kısmet’ti. Kısmet, inancın adamı!

Kısmet’in satıştaki başarısına rağmen dört sayı sonra basımı durmuştu. Ancak müjdeli haber tam yetmiş sene sonra geldi. Amerikalı yazar A. David Lewis tarafından yazılmış bir çizgi roman şeklinde tekrar baskıya başladı.

kısmet

Lewis, edebiyat ve din alanında doktora derecesine sahip bir isim. Kendisi Yahudi bir ailede büyümüş ancak 2006 yılında İslamiyetle şereflenmiş. Kısmet’in onun bu kadar ilgisini çekmesinin nedeninin İslamofobi olduğunu ifade ediyor.

Kısmet bu alandaki ilk kahraman olsa da tek kahraman değil elbette.  2000 yılında ortaya çıkan Janissary isimli bir Türk kahramandan söz edebiliriz. Janissary’nin son ortaya çıkışı ise 2007’de oldu. Bir diğer Müslüman süper kahraman ise 1995 yılında ortaya çıkan Suriyeli Batal.

Ayrıca Marvel 2013 yılında Bayan Marvel serisinin içinde Kamala Khan isimli 16 yaşında bir Pakistanlı – Amerikan Müslüman süper kahramana da yer vermişti.. Kamala Khan’ın yeteneği ise  şekil değiştirebilmesi.

Tüm bu çizgi romanlar hem eleştirmeler hem de okurlar arasında büyük bir popülerliğe ulaştı. Ayrıca çok prestijli bir ödül olan Hugo Ödülleri’ni En İyi Grafik Hikaye dalında kazandı. Bunun yanı sıra pek çok Eisner ve Harvey ödülünün de sahibi olduğunu söyleyerek yazımızı sonlandıralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu