AvrupaHaberlerİngiltereRamazan

İngiltere’de Open İftar Etkinlikleri

Ramazan, tüm şefkati ve bereketi ile bizlerin yardımına koşuyor. Bu eli geri çevirmeyen İngiltere Müslümanları, layıkıyla ağırlamak adına Ramazan ayını çeşitli organizasyonlar, kampanyalar ve iftar programlarıyla donatmış.

Kalabalıkları, duygusal örgü ya da fiziksel gereksinim basamaklarıyla birbirine tutunmuş büyüklü küçüklü organizmalar şeklinde tarif edebiliriz. Onları her bir yapı taşından; kültürel öge, sosyal kavrayış ya da tarihi birikimden ayrı düşünmek nasıl mümkün değilse hayat nizamının pusulası dini de topluluklardan, bilhassa vicdanlı ve iradeli varlık insanoğlundan bağımsız kılmak yanlış sonuçlar doğurur. Bireyin gücünün, bütün olmanın sesini bastırdığı şu son dönemde bu anlayıştan uzaklaşsak da dinimiz İslam, kişisel olgunlaşmanın yanında, birlik olmanın önemini gözler önüne serer her fırsatta. Keza namaz kişiye yönelik bir mesuliyet olduğu gibi cemaat halinde çok daha makbul; oruç yine kişiye özgü sorumluluk ve görevler yüklerken beraber yapılan iftarlar, verilen davetler ayrı bir değere sahiptir. İngiltere Müslümanları da bunu özel davetlere dönüştürmüş.

İlgi çekici davetiye tasarımlarıyla bu davetler çoğunlukla Londra olmak üzere İngiltere’nin St Albans, Broadgate, Portobello Road adlı meşhur ve işlek caddesi gibi farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek.

Open Iftar
İngiltere'de Open İftar Etkinlikleri 1

Resmî olarak İslam ülkesi olmamasına rağmen, hatta Müslüman nüfus çoğunluğu teşkil etmese dahi burada yaşayan İngiltere Müslümanları Ramazan’ı, Müslüman ülkelerdekiler kadar şenlikli geçirecek, en az onlar kadar coşkuyla ayların sultanına veda edecek. Diğer ülkelere, planlanması ve uygulaması bakımından örnek olacak organizasyonlar İngiltere Müslümanlarının çeşitli mevkilerde kurdukları ATUGE UK, İslam’a katkı sağlayacak faydalı araştırma ve faaliyetler düzenleyen El Haramain Enstitüsü, Bankside’daki Living Bankside gibi sosyal dayanışma, yardımlaşma ve İslami bilinci arttırma amacı güden derneklerin destekleri, öncülükleri sayesinde yürütülüyor. Ayrıca bu kuruluşlar tamamıyla politik olmayan, herhangi bir ideolojiden bağımsız bir mekanizmayla çalışıyor.

Birbirinden farklı konuklar barındıracak etkinliklerde ilham verici konuşmalara, bakış açıları kazandıracak içeriklere yer verilecek. Düzenlenecek iftarların birinde müzisyen Castillo Nasheeds performans gösterecek ve birçok önemli isim, birbirleriyle kaynaşan, kenetlenen Müslüman halkla buluşacak.

Aynı zamanda İngiltere’deki bu geniş organizasyonlarda hem camiler hem de farklı mekanlar seçilmiş. Bunlardan bir tanesi Batı Londra İslam Kültür Merkezi Camii iken, bir diğeri Westminster Abbey denilen Westminster’da bulunan Aziz Peter Kilisesi’nin özel bir bahçesi, College Garden’da olacak. Ayrıca iftarların bazılarından elde edilecek bilet gelirleri yetimlere ayrılacak.

Akşam vakti girdiğinde göğe dönen sayısız el, gözleri bürüyen tek bir neşenin birleştikçe çoğalan ışıltısı. Haritalar hangi noktayı işaret ederse etsin, Ramazan şuuru yeryüzünde yankılanmaya devam edecek ve damlayışı on bir ay ruhumuza sürecek. Bayram bir ay boyunca kesintisiz yaşanacak kalplerimizde. Ramazan nihayetini bekleyemez çünkü bir Müslüman. Mekan, zaman, ona göre Allah’ı anmak için birer yoldan ibarettir. Unutmamalıyız ki yürüdüğümüz tüm yollar, bu istikameti kaybetmediğimiz sürece yaşamımızı anlamlandıracaktır.

Open Iftar ilgili gelişmeleri takip etmek ve İngiltere Müslümanları Ramazan’ı nasıl geçirdiğini görmek için sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu