İngiltere’nin En Genç Astronotu: Hussain Munawar

Dünyada İslamofobinin ve ırkçılığın arttığı günümüzde, Hussain Munawar İngiltere’nin ilk Müslüman astronotu olarak sadece İngiliz Müslümanların değil, tüm Müslümanların gurur kaynağı oldu.

2015 yılında eski BM genel sekreteri Kofi Annan tarafından da desteklenen One Young World platformuyla beraber düzenlenen “Kruger Cowne’s Rising Star” yarışmasında 90’dan fazla ülkeden binlerce katılımcı arasından seçilen Hussain Munawar, ödülünün bir parçası olarak, 2018’de “XCOR Uzay Gezileri” firması aracılığıyla uzaya fırlatıldı.

26 Aralık 2016’da The Guardian gazetesiyle yaptığı röportajda aslında uzaya çıkmanın hiçbir zaman hedefi olmadığını belirten 25 yaşındaki şair, hayır kurumu bağışçısı ve kendi ajansının kurucusu Munawar, dünyaya yeteri kadar katkıda bulunmadığını hissettiğinden ötürü bu yarışmaya katıldığını belirtiyor ve şöyle diyor:

“Dünya söz konusu olduğunda farklı konularda ve farklı şekillerde hayal kırıklığına uğradığımızı düşündüğüm bir noktaya gelmiştim. Sonrasında yarışmayı gördüm ve şöyle düşündüm: bir deneyeyim, bakalım ne olacak.”

Asla kazanabileceğini düşünmemiş olan Munawar “Birkaç aşamayı geçebilirsem bazı yardımsever insanlarla ilişki kurabileceğimi ve yaptıklarımı daha ciddiye alacaklarını düşündüm. Pakistan’da insani çalışmalar yapan Bob Geldof ve Fatima Bhutto vardı. Değişim için küresel toplantılara ev sahipliği yapmak istiyorum” demekle beraber, zaferini de zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişilere adamış.

Ruh Sağlığı ve Munawar

Bu çok beklenen yolculuğu yalnızca İngiltere’nin değil, dünyanın genç ve çeşitli nüfusu arasındaki ruh sağlığı sorunlarını vurgulamak için kullanacağını belirten Munawar, XCOR Havacılığa ait Lynx uzay aracıyla 100 km ötesine gitmenin kampanyasını bir ileri seviyeye geçirecek bir araç olarak görüyor ve şu şekilde açıklıyor:

“Bu ödülü insanların sorunlarını duyurabilmek için bir araç olarak kullanıyorum çünkü bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Beni etkileyen şey, insanların sizi ciddiye almaları ve onlara tesir edip  yönlendirebilecek biri olabilmek.”

Kazananın açıklanmasının ardından yaptığı konuşmasında 2010 Yapımı ünlü Hint filmi Benim Adım Khan’dan da bir repliğe yer veren Munawar, “Benim adım Hussain ve ben bir terörist değilim” diyerek ırkçılık ve islamofobiye de dikkat çekti. Kendisiyse durumu şöyle izah ediyor:

“Konuşmamı yaparken tüm dünya bir müslümanın ödül almasını izliyor, anlamlı bir şey söylemeliyim, insanların yanlış anlaşılan bir dinin olumlu tarafını görmesi iyi bir şey. Bana göre dünyanın zihinsel sağlığını kaybediyoruz ve bunu çözebilirsek beraberinde birçok sorun çözülmüş olacak.”

Uzay yolculuğu yarışmasını kazanmadan önce bile Munawer, hayır kurumları için binlerce pound toplamış ve 400 okulda siber zorbalık hakkında ders vermiş.

Aynı zamanda bir youtube kanalına sahip olan Munawar, Komedyen Kevin Hart, rapçi G-Eazy ve radyo sunucusu Charlamagne ile röportajlar yapmış. Bunun yanı sıra Munawar 2012 Londra Yaz Olimpiyatlarinin düzenlenmesinde de etkin rol oynayanlardan.

Diğer Güzel Haberler

Merseyside şehrinde İslamofobi bağlantılı nefret suçlarının iki yılda yüzde 18.9 oranında azalmasını sağlayan ve adından sıkça söz ettiren Liverpool’lu futbolcunun haberini Okumak İçin Tıklayın

“Eskiden Lew Alcindor idim. Beyaz Amerika’nın benden beklediği şeyin soluk bir yansımasıydım. Şimdi ise Kareem Abdul-Jabbar’ım. Afrikalı geçmişim, kültürüm ve inançlarımın bir dışavurumuyum” Tüm zamanların en iyi basketbolcularından sayılan Kareem Abdul-Jabbar’ın hikayesini Okumak İçin Tıklayın

Merkez Eğriçam Mahallesi’ndeki Kumluk Camii’nde imamlık yapan babası Mahfuz Alan’dan etkilenen 8’inci sınıf öğrencisi Musa; aldığı bir yıllık eğitimle Kuran okumayı öğrendi. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz