Başarı HikayeleriBilim-TeknolojiHaberlerİngiltereÖrnek İnsanlarPakistan

İngiltere’nin En Genç Astronotu: Hussain Manawer

Dünyada İslamofobinin ve ırkçılığın arttığı günümüzde, Hussain Manawer İngiltere’nin ilk Müslüman astronotu olarak sadece İngiliz Müslümanların değil, tüm Müslümanların gurur kaynağı oldu.

2015 yılında eski BM genel sekreteri Kofi Annan tarafından da desteklenen One Young World platformuyla beraber düzenlenen “Kruger Cowne’s Rising Star” yarışmasında 90’dan fazla ülkeden binlerce katılımcı arasından seçilen Hussain Manawer, ödülünün bir parçası olarak, 2018’de “XCOR Uzay Gezileri” firması aracılığıyla uzaya fırlatıldı.

26 Aralık 2016’da The Guardian gazetesiyle yaptığı röportajda aslında uzaya çıkmanın hiçbir zaman hedefi olmadığını belirten 25 yaşındaki şair, hayır kurumu bağışçısı ve kendi ajansının kurucusu Manawer, dünyaya yeteri kadar katkıda bulunmadığını hissettiğinden ötürü bu yarışmaya katıldığını belirtiyor ve şöyle diyor:

Dünya söz konusu olduğunda farklı konularda ve farklı şekillerde hayal kırıklığına uğradığımızı düşündüğüm bir noktaya gelmiştim. Sonrasında yarışmayı gördüm ve şöyle düşündüm: bir deneyeyim, bakalım ne olacak.

Manawer Filistini Desteklerken
Manawer Filistin için destek yürüyüşünde

Asla kazanabileceğini düşünmemiş olan Manawer “Birkaç aşamayı geçebilirsem bazı yardımsever insanlarla ilişki kurabileceğimi ve yaptıklarımı daha ciddiye alacaklarını düşündüm. Pakistan’da insani çalışmalar yapan Bob Geldof ve Fatima Bhutto vardı. Değişim için küresel toplantılara ev sahipliği yapmak istiyorum” demekle beraber, zaferini de zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişilere adamış.

Ruh Sağlığı ve Manawer

Bu çok beklenen yolculuğu yalnızca İngiltere’nin değil, dünyanın genç ve çeşitli nüfusu arasındaki ruh sağlığı sorunlarını vurgulamak için kullanacağını belirten Manawer, XCOR Havacılığa ait Lynx uzay aracıyla 100 km ötesine gitmenin kampanyasını bir ileri seviyeye geçirecek bir araç olarak görüyor ve şu şekilde açıklıyor:

Bu ödülü insanların sorunlarını duyurabilmek için bir araç olarak kullanıyorum çünkü bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Beni etkileyen şey, insanların sizi ciddiye almaları ve onlara tesir edip  yönlendirebilecek biri olabilmek.

Kazananın açıklanmasının ardından yaptığı konuşmasında 2010 Yapımı ünlü Hint filmi Benim Adım Khan’dan da bir repliğe yer veren Manawer, “Benim adım Hussain ve ben bir terörist değilim” diyerek ırkçılık ve islamofobiye de dikkat çekti. Kendisiyse durumu şöyle izah ediyor:

Konuşmamı yaparken tüm dünya bir müslümanın ödül almasını izliyor, anlamlı bir şey söylemeliyim, insanların yanlış anlaşılan bir dinin olumlu tarafını görmesi iyi bir şey. Bana göre dünyanın zihinsel sağlığını kaybediyoruz ve bunu çözebilirsek beraberinde birçok sorun çözülmüş olacak.

Uzay yolculuğu yarışmasını kazanmadan önce bile Manawer, hayır kurumları için binlerce pound toplamış ve 400 okulda siber zorbalık hakkında ders vermiş.

Aynı zamanda bir youtube kanalına sahip olan Manawer, Komedyen Kevin Hart, rapçi G-Eazy ve radyo sunucusu Charlamagne ile röportajlar yapmış. Bunun yanı sıra Manawer 2012 Londra Yaz Olimpiyatlarının düzenlenmesinde de etkin rol oynayanlardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu