Irak’tan Hollanda’ya Uzanan Bir Bisiklet Hikayesi

0
414
Egbert

Bir insan diğer bir insanın hayatına ne kadar etki edebilir sizce? Yılların eskitemediği ve koparamadığı bir etkinin oluşturduğu sevgi bağından bahsedeceğiz. Hollandalı Egbert ve Iraklı Mevan’ın hikayesi bu. Şimdi sizlerle hepimizin içini ısındıracak bu hikayeyi tekrardan yaşatacağız.

Mevan Babakar, Iraklı bir ailenin kızı. 90’lı yıllarda ülkesindeki savaştan kaçarak Hollanda’nın Zwolle kampına yerleşti. Henüz o zamanlar küçük bir kız çocuğu iken 5 yaşında karşılaştığı bir sürprizin etkisinin hayatı boyunca süreceğini nereden bilebilirdi ki…

Mevan
Mevan 1

Gönlü Şenlendiren Bisiklet

Hollandalı Egbert ise o sırada Zwolle kampında çalışırken Mevan’a bir bisiklet hediye etti. Öyle ki bu hediye ile o küçük kızın gönlü bir şenlik alanına dönmüştü.

Bir bisiklet ki yıllar geçse de heyecanı ilk günkü gibi kalan… Mevan, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Egbert’i tekrar bulmak için bir twitter mesajı ile yola çıktı. Fakat elinde sadece 24 yıl öncesine ait bir fotoğraf vardı ve buna rağmen pes etmeden devam etti. İlk önce Irak’a ailesini bulmaya daha sonra Hollanda’ya gitti. Elindeki tek fotoğrafı twitter’a yükleyip Hollanda’nın yerel yetkililerine ve vatandaşlarına mesaj göndermeye başladı.

Mevan Babakar
Mevan Babakar 2

“Kalbim Sevinçten Patlayacak Gibi Olmuştu”

Bu güzel gelişmelerin ardından bir de radyo programına konuk olan Mevan’ın mesajı çok fazla yayılmaya başlamıştı. Mevan mesajında şunları söylüyordu:

“Merhaba internet. Bu çok uzun bir hikaye ama 90’lı yıllarda ben 5 yaşındayken, Hollanda Zwolle’de bir mülteciydim. Bu fotoğraftaki güzel kalpli adam bana bir bisiklet almıştı. 5 yaşındaki kalbim sevinçten adeta patlayacak gibi olmuştu. Onun adını öğrenmek istiyorum. Yardım edin!”

Ve çok geçmeden yıllardan beri beklediği o an geldi ve Egbert’i buldu. Heyecan dolu o ânını ise şöyle anlatıyor:

“Sadece onun adını sordum. 24 saat geçmeden onun izini bulmakla kalmadık, onun evi önünde kapısını çalıyordum. Sanki eski bir aile ferdiyle görüşmüş gibi hissettim.”

Egbert ise o mutlu anlarını şu cümleler ile aktardı:

“20 küsür sene sonra senin güçlü ve cesur bir kadın olduğunu görmek gurur verici. Aldığım bisiklet sanki biraz küçüktü ama yıllar sonra bizi bu bisikletin bir araya getirmesinden dolayı çok mutluyum.”

Kaynakça

  1. Mevan, https://mobile.twitter.com/MeAndVan/status/1160992839427416065
  2. Mevan Babakar, https://mobile.twitter.com/MeAndVan/status/1160929006625218568/photo/1
Önceki İçerikİngiltere’de İki Müslüman Komedyen: Muzlamic Show
Sonraki İçerikAlmanya’nın Düren Şehrinde 35 Yıldır Ezan Okunuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz