İslam Şehirleri : Herat

587

İslam Şehirleri serimize coğrafi konumu, iklimi, kültürel zenginlikleri nedeniyle tarih boyunca “Horasan’ın İncisi” olarak anılan Herat şehri ile devam ediyoruz.Keyifli okumalar.

1HORASAN’IN İNCİSİ

Afganistan; doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile komşu olan bir Asya ülkesidir. Konumuz olan Herat ise Afganistan’ın batısında bulunan Orta Asya’nın önemli ilim merkezlerinden biridir. Tarihi kent coğrafi konumu, iklimi, kültürel zenginlikleri nedeniyle tarih boyunca Horasan’ın İncisi olarak anılmıştır. Günümüzde de Afganistan’ın ticaret, kültür ve turizm kenti olarak öne çıkıyor.

2 13 ASIRLIK İSLAM HAKİMİYETİ

8.yüzyılda Müslümanların gelip yerleşmesiyle Herat İslamlaşmaya başlamış. İslamiyet’le beraber Herat’ta bilimde ilerleme yaşanmış. Öyle bir ilerleme ki Orta Asya’da Semerkant ve Buhara’dan sonra üçüncü bilim ve kültür merkezi olmuş. Bu duruma pek şaşırmamak gerek aslında çünkü İslam’ın ilk emri “Oku”.

3İSKENDER KALESİ

Herat tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Kalıntılara ve tarihi kaynaklara göre de şehirde atılan her adımda birçok köklü medeniyetin izlerini görmek mümkün. Bu izlerden biri de İskender Kalesi. İlk olarak Büyük İskender tarafından yaptırıldığı için bu adı almıştır. Ancak Cengiz Han’ın orduları tarafından yerle bir edildikten sonra Timur tarafından yeniden yaptırılan kaledir günümüze ulaşan kale.

4HERAT’IN YETİŞTİRDİĞİ BİR ŞAİR VE DİLBİLİMCİ

1441’de Herat’ta doğan Ali Şir Nevai, çok yönlü bir ilim adamıdır. Şair ve dilbilimci kimliğiyle ön plana çıksa da valilik ve vezirlik de yapmıştır. Onu daha çok Türkçe ve Farsça’yı karşılaştırdığı Muhâkemetü’l-Lügateyn adlı eseriyle tanıyoruz. Eseri yazmaktaki amacı döneminde sadece Farsça eser yazanlara Türkçe’nin de bir  sanat dili olduğunu göstermek. Kendisinin de biri Farsça dördü Türkçe olmak üzere beş divanı vardır. 1501’de doğduğu yer olan Herat’ta vefat etti.

5 8 ASIRLIK GEÇMİŞİYLE GÖRENLERİ KENDİNE HAYRAN BIRAKAN CAMİ

Tarihî cami; Herat Cuma Camisi ve Herat Ulu Cami olarak iki farklı şekilde isimlendiriliyor. 403 kubbe, 30 revak ve 2 büyük minareden oluşan görkemli bir yapı. Duvarlarına çiniyle işlenen ayetler göz kamaştıran cinsten. Zaman zaman tadilatlar ve genişletme çalışmaları geçiren yapı, İslam Mimarisinin günümüze ulaşan muhteşem örneklerinden biridir.

6HERAT’IN NÜFUSU

Afganistan’da 1979 yılından bu yana resmi nüfus sayımı yapılmamış olup, 1979’daki resmi nüfus sayımı verilerine göre Afganistan’ın nüfusu 15 milyondur. Afganistan İstatistik Kurumu’nun 2015 yılı tahminlerine göre ise 32,5 milyondur. Aynı şekilde 2015 yılı tahminlerine göre Herat’ın nüfusu 1,5 milyondur.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz