İslam Şehirleri: İslamabad

0
377

İslam Şehirleri serimizin bu yazısında kadim toprakların modern şehri ve başkenti olan İslamabad’ı tanıyacağız. Pakistan kurulduğunda bir başkente sahipken neden yeni bir başkente ihtiyaç duyuldu da İslamabad kuruldu? İslamabad’ın sembolü olan yapı nedir? Nüfusu ne kadardır ve dini yapısı nasıldır gibi soruların cevabı yazımızda.

1Kadim Toprakların Modern Şehri

İslamabad’ı tanımaya konumundan başlayalım. Ancak İslamabad, Pakistan’ın başkenti olduğundan Pakistan’ın konumuna bakalım öncelikle. Pakistan’ın kuzeydoğusunda Çin, batısında Afganistan, güneybatısında İran ve doğusunda Hindistan mevcut. Ayrıca ülkenin Umman Denizi’ne de kıyısı var. Başkent İslamabad ise ülkenin kuzeyinde, tarihi Ravalpindi şehrinin yakınında bulunuyor.

2Başkent Olması İçin Kurulan Bir Şehir

Eski başkent Karaçi, denizden saldırılara açık olduğundan 1960’larda İslamabad kuruldu. Yakın zamanda kurulmuş olması ve başkent yapılmasından kaynaklı olsa gerek ülkenin en önemli yapıtları burada bulunuyor. Ayrıca sıfırdan yapılan bir şehir olduğundan dolayı geniş bulvarlara, yeşil alanlara sahip ve ülkenin en düzenli şehri. Aynı zamanda ülkenin eğitim merkezi konumunda. Pek çok üniversiteye ev sahipliği yapıyor.

3İslamabad İsminin Anlamı

Şehrin ismi iki kelimeden türetilmiştir: İslam ve abad. Anlamı “İslam Şehri”. İslam kelimesi; İslam dinine atıfta bulunan, Arapça kökenli bir kelimedir. Abad kelimesi ise yerleşim yeri veya şehir anlamına gelen, Farsça bir ektir. İslam kelimesi, son zamanlarda alakası olmadığı halde olumsuz olaylarla ilişkilendiriliyor. Bundan dolayı İslam kelimesinin anlamına değinmek istiyorum. Terim anlamı:

“Hz. Muhammed (s.a.s.)’e indirilen ve kendisi tarafından insanlığa tebliğ edilen din. Kelime anlamı ise barış, esenlik, güvenlik ve teslimiyet.

4Emevi Dönemi’nden Günümüze İslam Hakimiyeti

Pakistan 1947’de, İslamabad ise 1960’larda kuruldu. Ancak bu topraklar İslamiyet ile bu tarihlerde tanışmadılar. Onların İslamiyet ile tanışması Emeviler dönemine kadar uzanır. Emevi kumandanı Muhammed b. Kasım es-Sekafî kumandasındaki Arap kuvvetleri vasıtasıyla olmuştur ilk tanışma. Sekafî’nin gösterdiği hoşgörü vesilesiyle İslam bu topraklarda kalıcı olur.

5İslamabad’ın Sembolü: Pakistan’ın En Büyük Camisi

100 bin kişi kapasiteli Kral (Şah) Faysal Camisi, Pakistan’ın ve Güney Asya’nın en büyük camisi. Caminin yapım hikayesine ve isminin nereden geldiğine de değinelim.

1966’da Pakistan’ı ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Faysal, buraya modern bir cami armağan etmek ister. Kral Faysal Camii ve Külliyesi için 17 ülkeden 43 proje gelir. Bunların arasından Türk mimar Vedat Dalokay’a ait çalışma seçilir. Caminin tamamlanması ve hizmete girmesi 1988 yılında olur. Dolayısıyla cami ismini, banisi olan Kral Faysal’dan alır.

6Margala Tepeleri Milli Parkı

Akarsuları, yeşili ve yaban hayatıyla ülkenin önde gelen milli parklarındandır. Göçmen kuşların uğrak yeri olan park; bünyesinde yürüyüş, tırmanma ve kamp yapma olanaklarını da bünyesinde barındırıyor.

7Müzeler Tepesi Olarak Adlandırılan Şakarparyan Tepesi

Şakarparyan Tepesi, İslamabad’ın doğusunda bulunuyor. Bu tepede sadece müzeler değil, kültür merkezleri ve eğitim enstitüleri de bulunuyor. Şehrin kültür ve sanat faaliyetlerinin çoğu buralarda gerçekleşiyor. Bu tepede Pakistan Anıtı adı verilen ve kentin her yerinden görünen anıt bulunuyor. Bu anıt etrafında 5 müze ve bir fuar alanı var. Müzeler:

  • Pakistan Tarihi Müzesi
  • Doğa Tarihi Müzesi
  • El Sanatları Köyü Müzesi
  • Demokrasi Müzesi
  • Pakistan-Çin Dostluk Merkezi ve Müzesi

Ayrıca tepede golf, polo, futbol ve ekstrem sporların merkezleri de bulunuyor.

8Şakarparyan Tepesindeki Ankara Parkı

İslamabad’da büyük küçük toplam 180 park olduğu biliniyor. Bu parklardan biri de Ankara Parkı. Şakarparyan Tepesinde, Raval Gölü kıyısında bulunuyor. Park, 2005 yılında Ankara ve İslamabad’ın kardeş şehir olması dolayısıyla açıldı.

9Nüfus ve Dini Yapı

Pakistan’ın nüfusu 2012 verilerine göre 179 milyon. Bu nüfusla dünyanın en büyük altıncı nüfusuna sahip ülkesi oluyor kendisi. Ülkedeki Müslümanlar, nüfusun %96’sını oluşturuyor. Bu oranla da Endonezya’dan sonra en fazla Müslümanın yaşadığı ülkedir Pakistan. Müslüman nüfusun %80’i Sünnilerden, geri kalan kısmı ise Şiilerden oluşuyor. Azınlıkta olan gayrimüslimler ise Hristiyanlar, Hindular, Sihler ve Budistlerden oluşuyor. Başkent İslamabad’ın nüfusu ise yaklaşık bir milyon. [1] [2] [3] [4]

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz