İslam Şehirleri: Kabil

0
1319

Şimdilerde her ne kadar kötü olaylara anılsa da çok güzel bir geçmişi ve kültürü olan bir şehirden bahsedeceğiz sizlere. İsminin hikayesini, şehrin simge yapısını, tarihine ve kültürüne dair önemli bilgileri bulacağınız yazımız sizlerle. Keyifli Okumalar :)

1AFGANİSTAN’IN DOĞUSUNDA BİR BAŞKENT

Afganistan; doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan ile komşu olan bir Asya ülkesidir. Kabil de bu ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda da ülkenin ticari ve kültürel merkezidir. Başkent, konum olarak da Kabil nehrinin kıyısında kurulmuş olup milattan önce 1500’lü yıllardan itibaren varlığı bilinmektedir.

2KABİL KELİMESİNİN KÖKENİ

Türkçe’de  “Kâbil” telaffuzuyla söylenen ismin aslı “Kâbul”dur. Batlamyus’un Kitâbü’l-Coğrafya’sında “Kophen Nehri kenarında Kabolitler’in  Kaboura şehri” ve Çin seyahatnâmelerinde “Kaofu” şekillerinde geçer. Arap kaynaklarında ilk defa Cahiliye Dönemi Şiirlerinde “Türk ve Kabul” olarak geçer.

3900’LÜ YILLARDAN GÜNÜMÜZE İSLAM HAKİMİYETİ

Kabil, Sâmânîler’in Horasan  valileri Alp Tegin (ö. 963) ve Sebük Tegin (ö. 977) dönemlerinde İslam ile tanışır. Ancak tam olarak İslamlaşması Gazneli Mahmut zamanında gerçekleşir. Buradan hareketle 900’lü yıllar baz alınarak Kabil için yaklaşık olarak 1100 yıllık bir İslam hakimiyetinden söz edilmektedir.

4ŞEHRİN SİMGE YAPISI: BALA HİSAR

Kuh-e-Sherdarwaza Dağı arkasında modern şehir merkezinin güneyinde bulunan Bala Hisar’ın milattan sonra 5. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. 4 metre kalınlığında ve 6 metre yüksekliğindeki surları Kuh-e-Sherdarwaza Dağı’ndan başlayarak nehre kadar uzanır. Bala Hisar’ın kalıntıları günümüzde Kabil’in en çok ziyaret edilen turistik noktalarındandır

5KABİL’İN TARİHÎ BAHÇESİ: BABÜR BAHÇELERİ

1528 yılında inşa edilen Babür bahçelerinin planlaması Babür İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk hükümdarı Babür’e aittir. Bahçelerin tüm planlamalarını Babürname’de belirtmiştir. Yaşamının son zamanlarında ise Babür Bahçeleri’ne  gömülmek istediğini söylemiştir. Dolayısıyla bu tarihî bahçeler de Babür’ün lahiti etrafına kurulmuştur.

6BİR ARKEOLOJİ MÜZESİ: AFGANİSTAN ULUSAL MÜZESİ

1922 yılında kurulan Afganistan Ulusal Müzesi, Asya’nın en önemli müzelerinden biridir.Afganistan Ulusal Müzesi, sergilenen arkeolojik eserler ve nümizmatik koleksiyonu bakımından oldukça ilgi çekici bir arkeoloji müzesidir.

7150.000’DEN FAZLA KİTABIN BULUNDUĞU CAMİ

Abdül Rahman Cami, Afganistan’ın en büyük camilerinden biridir. 10.000 kişi kapasiteli cami Büyük Cami olarak da biliniyor. Cami, büyük olmasının yanında bir de 150.000’den fazla kitabın bulunduğu bir kütüphaneye ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekmektedir.

8KABİL’İN ANA CAMİSİ

Kabil’in en büyük ikinci camisi, Id Gah Cami’dir. Ramazan ve Kurban bayramlarına mahsus olarak bir milyon kişi burada bayram namazı kılar. Bu nedenle Id Gah Cami, Kabil’in ana camisi olarak kabul edilmektedir. Oldukça da görkemli olan bu cami Babür mimari tarzında inşa edilmiştir.

9KABİL’İN NÜFUSU

Afganistan’da 1979 yılından bu yana resmi nüfus sayımı yapılmamış olup, 1979’daki resmi nüfus sayımı verilerine göre Afganistan’ın nüfusu 15 milyondur. Afganistan İstatistik Kurumu’nun 2015 yılı tahminlerine göre ise 32,5 milyondur. Aynı şekilde 2015 yılı tahminlerine göre başkent Kabil’in nüfusu ise 3,3 milyondur.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara
Önceki İçerikHac İçin Bisikletiyle Ülkeleri Aştı
Sonraki İçerikKazanmayı O Kadar Çok İstiyordum Ki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz