İslam ŞehirleriMısır

İslam Şehirleri: Kahire

Bu yazımızda sizlere 1300 yılı aşkın süredir aynı alanda, aynı adla yer alan Doğu ile Batı’nın, eski ile yeninin gelişigüzel bir bileşimini yansıtan Kahire şehrini tanıtacağız. Keyifli Okumalar 🙂

Nil Kıyısında Tarih Kokan Bir Şehir

Kahire, Mısır’ın başkenti olduğundan öncelikle Mısır’ın konumuna değinelim. Sina Yarımadası’nda yer alan Mısır; Afrika’nın kuzeyinde, Afrika ile Asya’yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde bulunur. Başkent Kahire de ülkenin kuzeyinde, Nil Deltası’nın güneyinde yer alır.

Kahire Şehrinin İsminin Hikayesi

Kahire Sehrinin Isminin Hikayesi
Kahire

Şehrin ismi olan “Kahire” kelime olarak “üstün gelen”, “düşmanlarını kahreden” anlamlarına gelmektedir. Şehir, Fatımi Halifesi Muiz Lidinillah döneminde Mısır’daki İhşîdî hakimiyetine son verildikten sonra kurulan bir şehir olduğu için bu adı almıştır. Ve o günden bugüne Kahire olarak isimlendirilmektedir.

1300 Yıllık İslam Hakimiyeti

1300 Yillik Islam Hakimiyeti
Painting of the Tombs of Cairo in the 1970

Hz. Ömer döneminde, 641 yılında Amr b. Âs komutasındaki Müslümanların şehri fethetmesiyle Kahire’de İslam Hakimiyeti başlamıştır. Sırasıyla Fatımiler, Eyyubiler ve Memlukler Kahire’de hakimiyet kurmuşlardır. 1517’de Mısır’ın Osmanlı topraklarına katılmasıyla şehir Mısır eyaletinin başkenti olmuştur. Günümüzde de Kahire’de İslam Hakimiyeti sürmektedir.

Kahire Şehrinin Simge Yapısı: Piramitler

Piramitler şehrin birkaç kilometre güneyinde yer almaktadır. Kahire’nin Gize Bölgesinde Gize Piramitleri olarak Mikerinos, Kefren, Keops adında üç büyük piramit bulunur. Buradaki piramitlerden biri olan Keops Piramidi, dünyanın yedi harikasından biridir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikası içerisinde günümüze ulaşan tek eserdir. Ve Mısır’da bulunan piramitlerin en büyüğü ve en eskisidir.

Mısır Müzesi

Misir Muzesi
Mısır Müzesi

Mısır Müzesi, dünyanın en geniş Antik Mısır koleksiyonuna sahip müzesidir. Bu da onu dünyanın en önemli müzelerinden biri haline getiriyor. Müze antik çağdan kalma birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. 120.000’den fazla eserin sergilendiği müzenin temelleri 19. Yüzyılın ikinci yarısında atılmıştır. Müze, şehir merkezinde Tahrir Meydanı’nda bulunuyor.

Geçmişten Günümüze Uzanan Köklü Eğitim

İslam dini müntesiplerini ilme teşvik ettiğinden bazı camilerimiz dünyanın en eski üniversiteleri olarak tanınırlar. Bu meşhur cami üniversitelerimizden birisi de El-Ezher Üniversitesi’dir. Ve kuruluş tarihi olan 972’den günümüze eğitimine devam etmektedir. El-Ezher Üniversitesi çok köklü bir üniversite olması kadar, mezun ettiği önemli kişiliklerle de ünlüdür.

Kahire Şehrinin Nüfus ve Dinî Yapısı

Kahire Sehrinin Nufus ve Dini Yapisi
Khan El Khalili

Kahire, 19 milyonu aşan nüfusuyla kalabalık ve büyük bir şehirdir. Nüfusun çoğunluğunu Sünni Müslümanlar oluşturuyor. Toplam nüfusun %90’ı Müslüman, %10’u ise Ortodoks Hristiyan’dır. Etnik yapı ise şu şekildedir: %90 Mısırlı Arap, %9 Kıpti ve %1 Yunan.

Diğer Şehirler İçin:

Filibe / Şanlıurfa / Tebriz / Herat / İslamabad / Harar / San’a / İsfahan / Bağdat / Şam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu