İslam Şehirleri: Kahire

0
1147

Bu yazımızda sizlere 1300 yılı aşkın süredir aynı alanda, aynı adla yer alan Doğu ile Batı’nın, eski ile yeninin gelişigüzel bir bileşimini yansıtan Kahire’yi tanıtacağız.Keyifli Okumalar :)

1NİL KIYISINDA TARİH KOKAN BİR ŞEHİR

Kahire, Mısır’ın başkenti olduğundan öncelikle Mısır’ın konumuna değinelim. Sina Yarımadası’nda yer alan Mısır; Afrika’nın kuzeyinde, Afrika ile Asya’yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde bulunur. Başkent Kahire de ülkenin kuzeyinde, Nil Deltası’nın güneyinde yer alır.

2İSMİNİN HİKAYESİ

Şehrin ismi olan “Kahire” kelime olarak “üstün gelen” , “düşmanlarını kahreden” anlamlarına gelmektedir. Şehir, Fatımi Halifesi Muiz Lidinillah döneminde Mısır’daki İhşîdî hakimiyetine son verildikten sonra kurulan bir şehir olduğu için bu adı almıştır. Ve o günden bugüne “Kahire” olarak isimlendirilmektedir.

31300 KÜSUR YILLIK İSLAM HAKİMİYETİ

Hz. Ömer döneminde, 641 yılında Amr b. Âs komutasındaki Müslümanların şehri fethetmesiyle Kahire’de İslam Hakimiyeti başlamıştır.  Sırasıyla Fatımiler, Eyyubiler ve Memlukler Kahire üzerinde hakimiyet kurmuşlardır. 1517’de Mısır’ın Osmanlı topraklarına katılmasıyla Kahire Mısır eyaletinin başkenti olmuştur. Günümüzde de Kahire’de İslam Hakimiyeti sürmektedir.

4ŞEHRİN SİMGE YAPISI: PİRAMİTLER

Piramitler şehrin birkaç kilometre güneyinde yer almaktadır. Kahire’nin Gize Bölgesinde Gize Piramitleri olarak Mikerinos, Kefren, Keops adında üç büyük piramit bulunur. Buradaki piramitlerden biri olan Keops Piramidi, dünyanın yedi harikasından biridir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikası içerisinde günümüze ulaşan tek eserdir. Ve Mısır’da bulunan piramitlerin en büyüğü ve en eskisidir.

5MISIR MÜZESİ

Mısır Müzesi, dünyanın en geniş Antik Mısır koleksiyonuna sahip müzesidir. Bu da onu dünyanın en önemli müzelerinden biri haline getiriyor. Müze antik çağdan kalma birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. 120.000’den fazla eserin sergilendiği müzenin temelleri 19. Yüzyılın ikinci yarısında atılmıştır. Müze, şehir merkezinde Tahrir Meydanı’nda bulunuyor.

6GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE UZANAN KÖKLÜ EĞİTİM

İslam dini müntesiplerini ilme teşvik ettiğinden bazı camilerimiz dünyanın en eski üniversiteleri olarak tanınırlar. Bu meşhur cami üniversitelerimizden birisi de El-Ezher Üniversitesi’dir. Ve kuruluş tarihi olan 972’den günümüze eğitimine devam etmektedir. El-Ezher Üniversitesi çok köklü bir üniversite olması kadar, mezun ettiği önemli kişiliklerle de ünlüdür.

7NÜFUS VE DİNÎ YAPI

Kahire, 19 milyonu aşan nüfusuyla kalabalık ve büyük bir şehirdir. Nüfusun çoğunluğunu Sünni Müslümanlar oluşturuyor. Toplam nüfusun %90’ı Müslüman, %10’u ise Ortodoks Hristiyan’dır. Etnik yapı ise şu şekildedir: %90 Mısırlı Arap, %9 Kıpti ve %1 Yunan.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara
Önceki İçerikNorveç’te Müslümanların Sayısı Artıyor
Sonraki İçerikİslam Medeniyeti Tıp Tarihi Kongresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz