İslam Şehirleri: Kudüs

0
1392

Yüreğimizin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır” 

diyen Üstad Nuri Pakdil Kudüs’e olan hassasiyetimizi bu dizelerde ne kadar da güzel özetlemiş. Gelin hep beraber kutsalımız Kudüs’ü farklı yönleriyle birlikte hatırlayalım:)

1Dinler Tarihi’nin Başkenti Kudüs

Geçmişten bugüne gelecek olursak Yahudilerin, Hristiyanların ve Müslümanların dinlerine dair nice kutsalı bir şehre bağladığını görüyoruz.

Dünya üzerinde ki hiçbir şehir dinler tarihi konusunda Kudüs ile mukayese edilemez. Hz. Adem (a.s), Hz. Muhammed (as) nice peygamberlerin ayak bastığı , büyük medeniyetlerin izini barındıran, melikler, sultanlar, komutanlar, alimler ve nice sanatçının adının taşına toprağına kazındığı şehirdir Kudüs.

Hz. Davud peygamber’in (a.s) fethettiği , Süleyman peygamber’in (a.s) şekillendirdiği Hz. İsa ‘nın (a.s) göğe, Hz. Muhammed ‘in (s.a.s) Mirac’a yükseldiği yerdir Kudüs.

2Kudüs İsminin Tarihi Kökeni

Her ne kadar tarihinde iki defa yok edilmiş, 23 işgal, 52 saldırı yaşamış olsada insanlar bu şehrin dostluk şehri olmasını istemiştir.

“Kudüs” ilk kez, Firavunlar dönemi Mısır’ının Orta Krallık yazıtlarında ‘ Rusalim ‘ adı ile geçer. Yahudiler bu şehre Yeruşelayim, Hristiyanlar Jarusselam, Müslümanlar ise Darü’s-Selam derler. Yani her üç dinde de şehrin adı ‘ Dostluk şehri’  anlamına gelir.

Her ne kadar tarihinde iki defa yok edilmiş, 23 işgal, 52 saldırı yaşamış olsada insanlar bu şehrin dostluk şehri olmasını istemiştir. Çünkü ilahi dinlere göre bu şehir ilahi bir ayrıcalığa sahiptir. İslamiyet’e göre yeryüzünde Allahu Teala’nın kendisine ayırdığı iki toprak parçası vardır. Kabe’ni ve Mescid-i Aksa’nın kapladığı alan.

3Beytü’l-Makdis, Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s-Sahra Neresi?

50 yıldır işgal altındaki Mescid-i Aksa, kadim Kudüs’te 144 dönümlük çevrili alanın tamamının adıdır.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.s) hadislerinde, ‘Yeryüzünde sadece üç yere Allah rızası için gidilir; Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa, ‘ diyerek övdüğü bir yer.

Birçok insan, Mescid-i Aksa denildiğinde sadece bir yapıdan bahsedildiğini sanar.  Halbuki Kur’an-ı Kerim’in bize anlattığı Mescid-i Aksa (uzak mescid) alelade bir bina değil, Allahu Teala’nın kıymet verdiği bir toprak parçasıdır. Tabii ki böyle önemli bir arazi üzerinde inşa edilmiş olan yapılarda kıymet arz etmektedir. Mescid-i Aksa, Kubbetü’s Sahra, Kıble Mescidi, Burak Mescidi, Mervan Mescidi adı verilen dört mescidi içine alan beyt-i makdis denilen alanın tamamı Mescid-i Aksa’dır.

4Hz. İsa Kudüs’te Göklere Urûç Etti

Tıpkı Resûlü Ekrem’in mîrâcı gibi O’da bu kutlu şehirden semâlar ötesine uruç etti.

Hz İsa, komşu kent Beytüllahim’de bir mucize olarak babasız doğdu, daha bebekken konuştu. Evvelâ Celile’de sonra Kudüs’te insanları hak dine dâvet etti. Hem bedenlere, hem gönüllere hekim oldu. 33 yaşına gelince de tıpkı Resûlü Ekrem’in mîrâcı gibi O’da bu kutlu şehirden semâlar ötesine, Rabbinin katına yükseldi. Demekki; Rabbin makamına yükselişin yeri Kudüs’tü.

5Kudüs İlk Kıblemiz

İlk Kıblemiz Emanetimiz

Hz. Peygamber’in Miraç yolculuğuna çıkmadan önce Müslümanların kıblesi olan Mescid-i Aksâ’ya getirildiği İsra sûresinin ilk âyetinde açıkça belirtilmektedir. Hicret’in ardından buranın kıble oluşu on altı-on yedi ay kadar sürmüştür.

İslam Şehirleri Serisi İçin Tıklayın !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara
Önceki İçerikNew Yorklu Öğrencilerden Namaz Mücadelesi
Sonraki İçerikManeviyat Gücüyle Tansiyon Düşüyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz