İslam Şehirleri: San’a

698

İslam şehirleri serimize Yemen’in başkenti San’a ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

1Arap Yarımadasının Güneyinde Bir Başkent

Yemen, Arap Yarımadası’nın güneyinde yer almakta. Başkent San’a da ülkenin batısında bulunmakta. San’a “Eski Şehir” ve “Yeni Şehir” diye ikiye ayrılıyor. Tarihi yerler daha küçük olan Eski Şehir kısmında, 1960’lardan günümüze büyümeye devam eden modern şehir ise Yeni Şehir kısmında yer almakta. Eski Şehir kısmındaki dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan sit alanları, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul ediliyor.

2Nuh Peygamberin Oğlu Sam’ın Şehri

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti olan Sana’nın dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu daha önce söylemiştik. İster istemez ‘Ne kadar eski bir geçmişe sahip?’ sorusu akıllara geliyor. Sana’da kurulmuş, tarihi bilinen en eski devletin tarihi milattan önce 3000’li yılların ortasına kadar uzanıyor. Ancak bundan önce de şehrin yerleşim yeri olduğuna ve Hz. Nuh’un oğlu Sam tarafından kurulduğuna inanılıyor. Bundan dolayı kente “Sam’ın Şehri” de deniliyor.

3Asr-ı Saadet’ten Günümüze İslam Hakimiyeti

Hz. Nuh’un oğlu Sam tarafından kurulduğu düşünülen şehirde zamanla birçok devlet kurulmuş ve şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yemen’de hüküm süren en eski devlet Maîn Krallığı’dır. Ve tarihi ise milattan önce 3000’li yılların ortalarına kadar uzanır. İslam dininin ilk yılları olan 600’lü yıllarda ise Yemen, Sasaniler’in hakimiyeti altındaydı. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Muaz b. Cebel’i (r.a.) Yemen’e yönetici olarak görevlendirmesinden bu yana da İslam hakimiyeti devam ediyor ülkede.

4Sana’daki Kültürel Miras

Eski San’a kenti, 1986’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Ancak Sana’nın önemi sadece eski bir yerleşim yeri olmasından kaynaklanmıyor. Eski San’a kenti İslam’ın ilk dönemlerine ait yapılar bulundurduğu için de ayrıca önemli. Kentte 11. yüzyıl öncesine ait 100’den fazla camii ve 6000 konut var. Bunlar kırmızı bazalt kayadan yapılmış, süslü kemerli pencerelere sahip ve çok katlı yapılar olmaları ile dikkat çekiyor.

5Ulusal Müze

Sana’daki Ulusal Müze, Arap Yarımadası’nın en büyük müzelerinden biri. Müze aslında eski askeri hastane. Restorasyon sonrasında insanların Yemen tarihi hakkında fikir sahibi olabileceği eserlerin sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Müzenin bir kısmında Yemen’de hüküm sürmüş İslam öncesi krallıklardan Sebe ve Hadramut krallıklarına ait heykeller yer alıyor. Sebe Krallığı, Hz. Süleyman döneminde var olan ve daha sonra iman edecek olan bir kraliçenin yönettiği meşhur krallık. Müzenin diğer kısmında ise İslam’ın orta çağına ait eserler yer alıyor.

6Devasa Tarihi Kapı: Bab el-Yemen

‘Yemen Kapısı’ olarak Türkçeye çevrilen ‘Bab el-Yemen’, Eski San’a şehrinin yedi tarihi girişinden biri. Ancak bu devasa tarihi yapı, yedi kapıdan ayakta kalarak günümüze ulaşan tek kapı. Bab al-Yemen’in günümüze ulaşan son hali 17. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından yapılmış halidir.

713 Asırlık Bir Cami

San’a Ulu Camii, Eski Sana’daki camilerden biridir. Emevi mimari tarzını taşıyan caminin inşa tarihi ise miladi 715 yılı. Ghumdan Sarayı’nın doğusunda bulunan caminin kısmen Ghumdan Sarayı’nın malzemelerinden yapıldığı söyleniyor.

8Başkent Sana’nın Simgesi: Al-Saleh Camii (Salih Camii)

Sana’nın en büyük ve modern camilerinden biri. Dönemin Yemen Başkanı Ali Abdullah Salih’in ismini taşıyan camii 2008 yılında ibadete açıldı. 27 bin 300 metre kare alan üzerine yapılan camide aynı anda 40 bin kişi ibadet edebiliyor. 5 kubbe ve 6 minaresi ile Arap mimarisini modern mimariyle birleştirerek oluşturulmuş bir başyapıt. Mimarisinin yanında kusursuz işçiliğiyle de göz kamaştırıyor.

9Nüfus Ve Dinî Yapı

Yemen’in nüfusu 2017 nüfus verilerine göre 28 milyon. Başkent Sana’nın nüfusu ise 3 milyon. Ülkenin dini yapısına gelecek olursak tamamı Müslümanlardan oluşuyor. Bunların %60’ı Sünni, %40’ı ise Şia’nın Zeydiyye kolundan.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri: Semerkant
İslam Şehirleri: Buhara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz