İslam Şehirleri : Semerkant

0
1592

Timurlenk’in sihirli dünyası, bir dünya mirası, masal gibi büyüleyici bir kent olan Semerkant’tan bahsedeceğiz bugün sizlere. Keyifli okumalar :) (yeni pencerede açılır)

1Özbekistan’ın Güneyinde Bir Şehir

İpek Yolu’nun önemli bir kavşağında kurulan kent, tarih boyunca gezginlerin uğrak noktası olmuştur.

Özbekistan’ın güney kesiminde bulunan Semerkant, başkent Taşkente 275 km uzaklıktadır. Ekonomik olarak Özbekistan’ın önemli merkezlerinden olan Semerkant otomotiv sanayisi, dokuma sanayisi, gübre sanayisi gibi faaliyetleri ile dikkat çekmektedir.

Dünyanın en eski şehirlerinden olan Semerkant, M.Ö 14’de Persler tarafından kurulmuştur. İpek Yolu’nun önemli bir kavşağında kurulan kent, tarih boyunca gezginlerin uğrak noktası olmuştur.

2İsminin Hikayesi

Semerkant Farsça’ da “Taş Kent” anlamına gelirken, eski Türkçe’ de temiz kent anlamına gelen “Semizkend” diye adlandırılmıştır.

Semerkant, eski Farsça’ da “Taş Kent” anlamına gelirken, eski Türkçe’ de temiz kent anlamına gelen “Semizkend” diye adlandırılmıştır.

3UNESCO Dünya Miras Listesi

2001 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi ”ne dahil edilerek koruma altına alınmıştır

Semerkant İslam Mimarisinin en güzel örneklerinin görüldüğü şehirlerdendir. Şehir UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne eklenmiştir.

Antik Semerkant’ın kalbi olan Registan , Kumlu Yer anlamına gelmektedir. Registan Meydanı, Semerkant şehrinin akademik, dini ve idari merkezidir. Şehirdeki tüm geçit törenleri, festivaller ve Pazar çarşıları bu meydanda düzenlenmektedir.

Meydan Timur döneminde çarşılarla doluyken torunu Uluğ Bey bu çarşıları yıktırıp dünyanın en büyük medresesini yaptıtmıştır. Meydanda 3 medrese bulunmaktadır.

4İslam Dünyasının İlk Kağıt Değirmeni

712‘de Müslüman Araplar tarafından fethedilmiştir.

İslâm dünyasında ilk kâğıt değirmeni Semerkant’ta yapılmıştır. Bu icat Haçlı Seferleriyle Avrupa’ya taşınmıştır.

13. yüzyılda  Semerkant Cengiz Han tarafından ele geçirildikten sonra yakılıp yıkılmıştır.1370 yılında bölgenin komutanı olan Timur ise başkenti Semerkant’a taşıyarak bu şehri baştan aşağı yeniden kurmuştur.

1784 yılında Semerkant Buhara Emirliğinin merkezi olmuştur. 1868‘de Ruslar bölgeyi ele geçirince Türkistan’a bağlanmıştır. 1924‘ten sonra Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti‘nin Özbekistan eyaletinin başkenti olmuştur.

5Alimler Şehri

İmam Buhari ve İmam Maturudi’nin kabirleri bu şehirdedir.

Semerkant’ta çok sayıda büyük alim yetişmiştir. Müslüman dünyasının en önemli hadis uzmanı kabul edilen İmam Buhari, Ehl-i Sünnet ve Cemaat’in inanç ve iman konularındaki imamı İmam Maturidi, Nakşibendi şeyhi Nizameddin Hamuş ve Ali Kuşçu çeşitli dönemlerde Semerkant’ta yaşamış alimlerden bazılarıdır.

Ayrıca İmam Buhari ve İmam Maturudi’nin kabirleri bu şehirdedir.

Diğer Şehirleri İçin Tıklayın !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
 İslam Şehirleri: Buhara
Önceki İçerikİtalyan Zanaatkardan Camiye Teşekkür Hediyesi
Sonraki İçerikEğitime Tam Destek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz