İslam Şehirleri : Tebriz

487

İslam Şehirleri serimize Şems’in memleketi Tebriz ile devam ediyoruz.Keyifli okumalar.

1DOĞU AZERBEYCAN EYALETİ MERKEZİ

Doğu Azerbaycan Eyaleti‘nin merkezi olan şehir sanayi bakımından İran’ın önde gelen şehirlerindendir.

Geçtiğimiz yıllarda bir buçuk milyonu geçen nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturmaktadır.

İpek ve Baharat yolları üzerinde bulunan Tebriz, yüzyıllar boyunca doğu ile batı arasında bir ortaçağ kültür merkezi olmuştur.

Arkeolojik çalışmalar neticesinde 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu tesbit edilmiştir.

2ATEŞ DÖKEN ŞEHİR 

Tebriz adının Farsça’daki teb (ateş) ve rîz (akıtan, döken) sözcüklerinin birleşmesinden meydana geldiği söylenmektedir.

Adın ortaya çıkışına dair bir hikaye bulunmaktadır. 791’de Abbasi Halifesi Harun Reşid‘in ateşli hastalığa yakalanan eşi Zübeyde Hatun’un Tebriz’deki kaplıcalara girdikten sonra sağlığına kavuştuğu için buranın adı Tebriz (ateş döken) olmuştur.

3BİNLERCE YILLIK GEÇMİŞ

Kurulduğu günden beri pek çok devlete ev sahipliği yapan bu şehir gerek içinde barındırdığı Türk nüfus ve gerekse İran’ı yüzyıllar boyunca yöneten Türkler açısından önemli bir merkezdir.

Yavuz Sultan Selim zamanındaki Çaldıran Muharebesi’nde Osmanlı hakimiyetine geçmiş olan Tebriz ,1979 yılından beri İran İslam Cumhuriyeti’ne aittir.

4ŞEMS-İ TEBRİZİ

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin gönül dünyasında büyük değişikliklere sebep olan  Şems-i Tebrizi 1185 yılında bu şehirde doğmuştur.

Mevlânâ tarafından yazılan ilâhî aşk şiirlerinden oluşan “Dîvân-ı Şems-î Tebrîzî” adındaki nazım eser sayesinde tanınan Mevlana’nın sohbet şeyhidir.

5DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Ortadoğu ve dünyanın en büyük kapalı çarşılarından birisi olan Tebriz Kapalıçarşısı, Temmuz 2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi‘ne alınmıştır.

Tarihi boyunca İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı zengin bir ticaret merkezi şehrin Kapalıçarşısı da bu zenginliğin canlı örneklerinden birisidir.

Günümüzde Tebriz’de çok sayıda modern mağaza ve alışveriş merkezi kurulmuş olmasına rağmen, Tebriz çarşısı hala sadece Tebriz’in değil bütün İran Azerbaycanı’nın ticari merkezi olmayı sürdürmektedir.

Diğer Şehirler İçin Tıklayınız !

İslam Şehirleri: Bağdat
İslam Şehirleri: Beyrut
İslam Şehirleri: Şam
İslam Şehirleri: Kudüs
İslam Şehirleri: Granada
İslam Şehirleri: Kahire
İslam Şehirleri: Kabil
İslam Şehirleri: Saraybosna
İslam Şehirleri:Semerkant
 İslam Şehirleri: Buhara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz