İstanbul Havalimanı Camii İbadete Açıldı

Camiler; müminler için selametin, birlikteliğin alametidir. Bir yerde göğe yükselen minare, etrafa yayılan ezan sesi, İslam’ın habercisidir. Bu nedenle camiler, dinimizde ve kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Büyük bir kompleks inşa edildiği zaman, içinde bir mescit olması önemli hassasiyetler arasındadır.

Bir süredir kullanımda olan İstanbul Havalimanı da böyle büyük bir yapı. En nihayetinde geçtiğimiz günlerde kendisine yaraşır büyüklükteki camisinin inşası tamamlandı ve ibadete açıldı.

İstanbul Havalimanı’nda yapımı tamamlanan 8070 metrekare kapalı alana sahip cami, bina yapısı olarak kubbe, mahfil bölgesi ve avlu olarak üç ana bölümden oluşuyor.

Caminin Mimari Tasarımı

Avlu dahil 6230 kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin üç ana girişi bulunuyor. Avlu merkezinde şadırvan yer alıyor. Ana girişte ilk küçük kubbe alan, bu alanın doğu ve batıya doğru açılan koridorları üzerinde abdesthane ve WC alanları yer alıyor.

Camide, zeminden kubbeye doğru yükselen 72 adet renkli cam bulunuyor. Bu camların üzerinde de yine camların deseninin devamı olan dekoratif mesh paneller devam etmekte. Meshlerin bitiminde kuşak bölümünde Allah’ın 99 isminin yazdığı altın varaklı kutu profilden yapılmış tezyinat çalışması yer alıyor. Bu kısmın da üzeri artık çatıyı oluşturmakta olup kubbenin en üst noktasında İhlas Suresi’nin yazdığı tezyinat çalışması mevcut. Ana ibadet alanının kuzeyinde üst bölümde kadınlar bölümü balkon şeklinde görülebiliyor. Bu bölümün de üstünde yine kaburgalar arasında kalacak şekilde ayarlanmış 14 adet farklı ayetten oluşan tezyinat yazıları var. Tezyinatların tasarımı ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Dekan Prof. Dr. M. Hüsrev SUBAŞI öncülüğünde yapılmıştır. Yazı stili hafif modernize edilmiş Kufi’dir.

Ana ibadet alanındaki kuşak yazısı da akustik sıva uygulaması üzerine yapıldığından sıvanın özelliğini kaybetmemesi ve yüzeyin bozulmaması için özellikle özen gösterilmiş. Bu uygulamada özel 3 boyutlu tarayıcı cihazlar ile yerinde yaklaşık 40 milyon okuma yapılarak yüzey modeli oluşturulmuş. Bu yüzey modeli üzerine yine 3 boyutlu olarak hazırlanan tezyinat yazıları çakıştırılıp doğru yeri tespit edilmiştir. Buna göre harfler ve süslemeler tek tek özel olarak imal edilip yerinde yine özenle montajı yapılmış. Camide 2 adet minare bulunmakta. Caminin minare yüksekliği ise 55 metre olup tek şerefelidir.

“Her kim Allah rızası için bir mescit inşa ederse, Allah Teala da ona cennette bir köşk inşa eder.”

(İbn Mace, el-Mesacid ve’l-Cemaat, 1)

Rabbimizden böyle güzel bir binanın yapımında emeği geçenlerden razı olmasını niyaz eder, bu güzel caminin ziyaretçisinin de bol olmasını dileriz.

Diğer Güzel Haberler 

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz