İtalyan Zanaatkardan Camiye Teşekkür Hediyesi

COLOGNE – 50 yaşındaki İtalyan zanaatkâr, Sarafino Pagetti, Bavyera eyaletindeki Bamberg şehrinde yer alan Selimiye Camii’ne şükran duygularını dile getirdi.

“Buraya her geldiğimde bana sıcak ve samimi bir şekilde yaklaştılar. Kendimi hiç yabancı hissetmedim, bana bir kardeş gibi davrandılar. ”

Son Ramazan ayını Türk camisinde geçiren Pagetti, Anadolu Ajansı’na konuştu. “Hiç kimse bana hayatım boyunca cami derneği başkanı Mehmet Çetindere gibi davranmadı; Bu yeri ve cemaati bu yüzden seviyorum.” dedi.

Bir gayrimüslim olan İtalyan zanaatkâr, 50 yıldır Almanya’da yaşamakta ve fayans yapımında uzmanlaşmıştır.

Cami yetkilileri bu anlamlı hediye için Pagetti’ye teşekkür etti.

“Ayasofya portrelerinin ofisimizde asılı olduğunu görünce, bunu bir fayans masası olarak resmetmek istedi ve bu hediyeyi kısa bir sürede yaptı.” dedi.

Dernek üyeleri ayrıca Pagetti’ye Kuran’ı Kerim’in bir kopyasını ve Alman dilinde İslam’ı anlatan bir kitap hediye etti.

Pew Forum’a göre, 2010 ve 2016 arasında, Almanya’da yaşayan Müslümanların sayısı 3,3 milyondan (nüfusun% 4,1’i) yaklaşık 5 milyona (% 6,1) yükselirken, geri kalan nüfus 77,1 milyondan 76,5 milyona düştü.

Almanya’ya daha fazla Müslüman göçü olmasa bile, gelecek yıllarda Almanya’nın nüfusunun bir parçası olarak Müslümanlar artmaya devam edecek, çünkü Alman Müslümanlar ortalama olarak çok daha genç ve doğum oranları daha fazla.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/en/europe/italian-craftsman-gifts-painting-to-mosque-in-18germany/1232142

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz