JaponyaHidayet Öyküleri

Japon Öğretmenin İslam’a Yolculuğu

Hepimizin hayatında bazı dönüm noktaları vardır. O anlarda karar vermek o kadar zordur ki Rabbimize sığınır, arayışımızı en güzel ve hayırlı şekilde sonuçlandırması için O’ndan yardım dileriz. Bu yazımızda arayışın ve sığınışın en güzel örneklerinden olan Japon bir öğretmenin ihtida hikâyesini konuşacağız.

Japon öğretmen Saki Takao 26. yaş gününde ailesi ve arkadaşlarının huzurunda şehadet getirdi. Sade bir kutlama ile bu süreci taçlandıran Takao’nun Müslüman olmaya karar verme süreci ise oldukça sancılıydı. Ama zorluğun ardından gelen kolaylığa talip olmaktı zaten asıl meziyet.

Japonya‘da doğup büyüyen Takao, Osaka Jogakuin Üniversitesinde üçüncü sınıftayken Tayvan‘a gitti. Orada Türkmenistanlı bir Müslüman ile tanıştı. Birlikte İngilizce yoluyla gayet güzel anlaşıyorlarken, Takao onun Müslüman olduğunu öğrendiğinde iletişimi kesme kararı aldı. Uluslararası ilişkiler ve İngilizce okumak üzere Japonya’ya döndüğünde sırf Müslüman olduğu için arkadaşına bu şekilde davranmasından dolayı çok utandı. 2 yıl sonra, 2019 yılının yazında Müslümanlarla tanışmak için Türkiye ve Endonezya‘ya tek başına yolculuğa çıktı. Bu seyahatinde İslam’ı daha çok araştırmak istemesine vesile olan pek çok güzel insanla tanıştı. İslam hakkında daha fazla bilgi edinmek için mahallesindeki bir camiye daha sık gitmeye başladı. Helal yiyeceklerden yedi, hatta Ramazan’da oruç tutmayı denedi. Tüm bu araştırma ve pratiklerden sonra Müslüman olmaya karar verdi. Mezun olduktan sonra bir lisede İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başlayan Takao, bir dersinde öğrencilerinin İslam’ı terörizm ile ilişkilendirdiğini fark etti.

“Sınırlı sayıdaki insanın sahip olduğu kötü izlenim gerçeğin üzerini örtüyor. Öğrencilerim benim eski halim gibiydiler”. Japonya’da Müslüman olmanın kolay olmadığını da ekleyen Saki Takao’ya Türkiye’deki kardeşleri olarak kocaman sarılıyor ve kalbini iman üzere sabit kılarak oradaki nice insana ulaşabilmesi için dua ediyoruz. Vesselam…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu