AfrikaAvrupaFransaHaberlerMaliÖrnek İnsanlar

Kahramanca Davranıştan Sonra Vatandaşlıkla Ödüllendirildi

28 Mayıs’ta Paris’te balkondan sarkan küçük çocuğu cesurca kurtaran Mali göçmeni Müslüman adam sonunda Fransız vatandaşı oldu. Malili Mamoudou Gassama, 28 Mayıs’ta Paris’te bir çocuğun hayatını kurtarmıştı. BBC’nin yaptığı haber ile birlikte Müslüman adamın bu başarısını tüm dünya duydu. Gassama, dört katlı bir binaya korumasız bir şekilde tırmanmış ve ardından küçük bir çocuğu kurtarmıştı.

Mamoudou Gassama’ya Fransız vatandaşlığı verildiğini duyuran resmi kararnamede şu ifadelere yer verildi:

Böyle cesurca bir davranış; cesaret, özveri, fedakârlık ve en korunmasız olanı korumak gibi milli birliğimizi sağlayan davranışlara örnek olarak gösterilebilir.

Dört yaşındaki çocuğu kurtarmak için dört katlı binaya korumasız bir şekilde çıplak elleriyle tırmanması, Fransa’da yasadışı yollarla bulunan cesur Afrikalı Müslüman Mamoudou Gassama, kahramanca davranışı ile uluslararası kamuoyundan büyük alkış almıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kendisine bizzat teşekkür etti ve itfaiye hizmetlerinde çalışmak üzere iş teklifinde bulundu. Mamoudou Gassama ayrıca Paris itfaiyesi ile stajyerlik sözleşmesi imzaladı ve bir madalyon ile ödüllendirildi. Gassama’ya başlangıçta vatandaşlık almak için ilk basamak olan oturum izni verildi, sonrasında olağanüstü davranışına karşılık hızlı bir şekilde vatandaşlık alması sağlandı.

Müslüman Göçmenler

Müslüman Süpermen” 2017 yılında Fransa’ya Akdeniz göçmen rotasını geçerek gelmiş ve başkentte inşaat işlerinde çalışmaya başlamış. İnşaatlarda elden ödeme alarak çalışmış ve şehrin doğusunda bulunan Montreuil banliyösünde bir pansiyonda kalarak yaşamaya başlamış. İltica başvurusunda bulunmadığı için Fransa’da yasadışı olarak bulunuyormuş. Gassama’nın Anavatanı olan Mali; CIA Factbook’a göre %95’inin Müslüman olduğu Batı Afrika ülkesidir.  Batı Afrika Milleti 9. yüzyılda Kuzey Afrika’dan gelen Berberi tüccarlara dayanan uzun bir İslam Tarihi geçmişine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu