Kalbinde Merhamet Adlı Bir Çınar Var: Ghassan Younis

0
600
Kaynak: https://twitter.com/mirasimiz

Son günlerde iyi haberler alamadığımız, ümidimizi arttıracak gelişmeler beklediğimiz Kudüs’ten; içimizi ısıtacak, yüzlerimize tebessüm konduracak bu güzel haberin sahibi 71 yaşındaki Ghassan Younis ile tanıştıralım sizleri.

1971 yılından beri her gün Mescid-i Aksa’ya gelerek kedileri ve kuşları besliyor. Bu sebeple kendisi Filistinliler tarafından Ebu Hureyre (kediciklerin babası) olarak anılıyor. İlk zamanlarda birkaç kediyi besleyen Ghassan Amca, bugünlerde Aksa’da 40’tan fazla kediyi etrafında toplamış vaziyette. Ona kedileri nasıl beslediği sorulduğunda şöyle söylüyor:

“Rızkı veren Allah, ben sadece aracıyım. Rabbimiz bana bu görevi nasib etti.”

Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırıldığı günlerde ise bazı arkadaşlarını görevlendiriyor, özellikle kediler ve kuşlar için et ve yemek temin ediyor.

Adeta bir cömertlik abidesi olan Younis, sadece hayvanları beslemekle kalmıyor. Cebinde ve çantasında sürekli olarak taşıdığı şekerlemeler ve oyuncakları, Mescid’e gelenlerle paylaşarak hem insanları hem de Allah’ı hoşnut ediyor. İkramda bulunduğu insanlardan beklentilerini ise şu sözlerle açıklıyor:

“Cebimi şekerlerle dolduruyorum. Yolda karşılaştığım herkese bunlardan veriyorum ve onlara ‘La ilahe illallah’ de, ya da ‘Hz. Peygamber’e salavat getir’ diyorum. Kudüs’te insanlar nadiren birbirlerine selam verirlerdi, beni tanımazlardı. Ama bugün Allah’ın yardımıyla beni uzaktan gördüklerinde bile selam veriyorlar. Ben onlara biraz şekerleme verdim ve onların yüzlerine bir gülümseme yerleşti. İnşallah bu, hidayet vesilesi olur.”

Oyuncakları ise, Mescid-i Aksa’ya ziyarete gelen öğrenci kafilelerine vererek, bu mübarek mekanla onların arasında bir bağ kurulmasına vesile oluyor. Öğrencilere hediye verirken söyledikleri, çoğunun kalbine birer tohum gibi yerleşiyor:

“Siz adamsınız, geleceğin adamları. Siz Kudüs’ü özgürlüğüne kavuşturacaksınız, Kudüs’ün fatihleri olacaksınız inşallah.”

Kainatın özü olan insan, merhametiyle güzelleştiriyor bu dünyayı. Farklı yerlerde de olsa, kalpleri iyilik ve Allah’ın rızasını kazanmak için atan kardeşlerimizi görmek hepimizi mutlu ediyor. Rabbimizden, gönüllere ekilen iyilik ve merhamet tohumlarının yeşermesini, insanlığa ümit olmasını niyaz ediyoruz.

Önceki İçerikHelal Alışverişi Kolaylaştıracak Yeni Uygulama Piyasaya Sürüldü
Sonraki İçerikBazı Süper Kahramanların Pelerine İhtiyacı Yoktur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz