Kalbinde Merhamet Adlı Bir Çınar Var: Ghassan Younis

455

Son günlerde iyi haberler alamadığımız, ümidimizi arttıracak gelişmeler beklediğimiz Kudüs’ten; içimizi ısıtacak, yüzlerimize tebessüm konduracak bu güzel haberin sahibi 71 yaşındaki Ghassan Younis ile tanıştıralım sizleri.

1971 yılından beri her gün Mescid-i Aksa’ya gelerek kedileri ve kuşları besliyor. Bu sebeple kendisi Filistinliler tarafından Ebu Hureyre (kediciklerin babası) olarak anılıyor. İlk zamanlarda birkaç kediyi besleyen Ghassan Amca, bugünlerde Aksa’da 40’tan fazla kediyi etrafında toplamış vaziyette. Ona kedileri nasıl beslediği sorulduğunda şöyle söylüyor:

“Rızkı veren Allah, ben sadece aracıyım. Rabbimiz bana bu görevi nasib etti.”

Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırıldığı günlerde ise bazı arkadaşlarını görevlendiriyor, özellikle kediler ve kuşlar için et ve yemek temin ediyor.

Adeta bir cömertlik abidesi olan Younis, sadece hayvanları beslemekle kalmıyor. Cebinde ve çantasında sürekli olarak taşıdığı şekerlemeler ve oyuncakları, Mescid’e gelenlerle paylaşarak hem insanları hem de Allah’ı hoşnut ediyor. İkramda bulunduğu insanlardan beklentilerini ise şu sözlerle açıklıyor:

“Cebimi şekerlerle dolduruyorum. Yolda karşılaştığım herkese bunlardan veriyorum ve onlara ‘La ilahe illallah’ de, ya da ‘Hz. Peygamber’e salavat getir’ diyorum. Kudüs’te insanlar nadiren birbirlerine selam verirlerdi, beni tanımazlardı. Ama bugün Allah’ın yardımıyla beni uzaktan gördüklerinde bile selam veriyorlar. Ben onlara biraz şekerleme verdim ve onların yüzlerine bir gülümseme yerleşti. İnşallah bu, hidayet vesilesi olur.”

Oyuncakları ise, Mescid-i Aksa’ya ziyarete gelen öğrenci kafilelerine vererek, bu mübarek mekanla onların arasında bir bağ kurulmasına vesile oluyor. Öğrencilere hediye verirken söyledikleri, çoğunun kalbine birer tohum gibi yerleşiyor:

“Siz adamsınız, geleceğin adamları. Siz Kudüs’ü özgürlüğüne kavuşturacaksınız, Kudüs’ün fatihleri olacaksınız inşallah.”

Kainatın özü olan insan, merhametiyle güzelleştiriyor bu dünyayı. Farklı yerlerde de olsa, kalpleri iyilik ve Allah’ın rızasını kazanmak için atan kardeşlerimizi görmek hepimizi mutlu ediyor. Rabbimizden, gönüllere ekilen iyilik ve merhamet tohumlarının yeşermesini, insanlığa ümit olmasını niyaz ediyoruz.

Diğer Güzel Haberler

“15-16 yaşıma kadar Allah’ı hiç düşünmedim. ‘Hayatın anlamı nedir? Bana sunulan bu hayat, bu şey nedir?’ diye sormaya başladım. İlk başlarda inandığım dine Mon-ateizm ismini verdim. Kendi inancımı geliştirmiştim.” Okumak İçin Tıklayın

Kanada’da hem İslam’a yakınlaşma fırsatı sunan hem de farklı kültürlerle tanışma fırsatı sunan bir proje. Hangi projeden mi bahsediyoruz? Komşuna Ulaş (Meet Your Neighbor) projesinden elbette. ‘Bu projede ne yapılıyor da hem İslam’ı hem de farklı kültürleri tanıma fırsatı sunuyor?’ diyenlerdenseniz vakit kaybetmeden haberimizi Okumak İçin Tıklayın

Arapça ‘Muhammed bir hırsızdır’, ‘Kur’an zehirdir’ ve ‘İslam bir yalandır’ yazan sticker-projesine öncülük etti. Parlamentoda camilerin kapatılması, mecliste bulunan Kur’an’ın kaldırılması ve İslam’ı Hollanda’da yasaklamak gibi önerilerde bulundu. En sonunda İslam’ı araştırınca hakikati gördü. Van Klaveren’in hikayesini Okumak İçin Tıklayın 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz