Kendi İmkanlarıyla Okulunda Kütüphane Açtı

0
251

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Bahçeli İlkokulu’nda öğretmen olan Hanife Müge İmrah, okulun 15 yıldır kullanılmayan deposunu kütüphaneye çevirdi. Deponun kütüphaneye dönüşümü sırasında boya ve düzenleme işlemlerini öğrencileriyle çalışarak bu çalışmayı öğrenciler için bir aktivite haline getiren Hanife İmrah, sonuçlardan ziyadesiyle memnun.

Okulun kırsal mahallelerden birinde olması nedeniyle yakın çevrede bir halk kütüphanesi olmadığını ve okullarında açtıkları kütüphanenin öğrencilerin kendini geliştirmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu aktaran Hanife İmrah, sözlerine şunları ekliyor:

“Bu bilinçle yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan bir depoyu kütüphaneye çevirmeye karar verdik. Burada öğrencilerimin de desteğiyle depoyu güzel bir kütüphane haline getirdik. Şu an içerisinde 4 masa, 16 sandalye, kitap rafları ve oyun grubunun da yer aldığı kütüphanemiz, okulumuzda bulunan tüm çocuklarımıza hizmet veriyor. Benim tek bir amacım vardı, o da çocuklarımıza boş zamanlarında kitap okuyabilecekleri güzel bir alan oluşturmaktı. Bana destek veren öğrencilerime ve velilerimize, katkı sağlayan tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.”

Bilindiği üzere ülkemiz okuma noktasında parlak bir karneye sahip değil. Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinde 6.300 kişiye bir kütüphane düşerken, ülkemizde 70.000 kişiye bir kütüphane düşüyor. Yine okumaya ayrılan vakit noktasında da üst sıralarda değiliz. Ancak son yıllarda okumaya ve kütüphanelere artan bir ilginin söz konusu olması, yürek ferahlatır cinsten. TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl kütüphane sayısında 2018’e göre %1.7’lik bir artış yaşandı. Ayrıca kitaba harcanan miktarlar ve ayrılan süredeki artış haberleri de umut verici.

Elbette genç nesillerin okumaya karşı ilgi duyması noktasında en büyük pay ebeveynleri ve öğretmenlerine düşüyor. Sizler de, eğer bir ebeveynseniz çocuklarınızın yanında ve hatta onlarla beraber kitap okumaya özen gösterebilir; eğer öğretmen iseniz öğrencilerinizi okumaya teşvik edici aktiviteler organize edebilirsiniz. Bol okumalı günler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz