Kur’an-ı Kerim Meali En Çok Satanlar Listesinde! ( Amerika’da İslam Serisi 3)

0
412

Serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk iki yazıda genel giriş yapıp 2 sebebe değinmiş ve örnekleyerek bunu izah etmeye çalışmıştık. Şimdi ise bir başka sebebi işleyeceğiz.

Serinin Önceki Yazıları İçin Tıklayın !
11 Eylül’e Rağmen İslam Neden Yükseliyor
Bir Din Böyle Bir Vahşete Nasıl İzin Verebilir

Sebep 3: Kapitalist iş adamlarının para arzusu İslam’ın yayılmasına vesile oldu.

Nasıl yani diyenler olabilir. Hemen izah edelim. 11 Eylül olayı olduktan sonra İslam ile ilgili kitaplar okuyup İslamı öğrenmek isteyenler artınca haliyle bir talep doğmuş oldu. Piyasanın bu talebine bigane kalamayan yayınevleri de İslami kitaplar basmaya başladılar.

Tabi ki bu olaylardan önce İslami kitaplar yok değildi ama bunların ne kadarının İslam’ı tarafsız olarak ele aldığı ciddi bir problemdi. Kitapların kahir ekseriyeti yanlış önyargıları pekiştirecek tarzda İslam’ı terörü telkin eden, insanlık barışını tehdit eden bir din olarak sunuyordu.

Bu duruma çanak tutmayan eserlerin, çalışmaların bir elin parmaklarını geçmediği o günlerde 11 Eylül güzel çalışmaların başlangıcı oldu.

Mesela Penguin Yayınlarının çıkardığı Kur’an-ı Kerim mealinin satışlarının 15 kat artması gibi. Böylece Kur’an-ı Kerim Amerika’da “en çok satanlar” listesine girdi.

Ayrıca ABD’nin en çok izlenen ve en etkin televizyon kanalı PBS de çektiği bazı belgeseller ile İslam’ın yayılışına köprü oldu. Onlar her ne kadar ekonomik kaygılar ile çekseler de insanların öğrenmesine vesile olmaları güzel bir adım sayılabilir.

Mesela İslam dininin ve medeniyetinin insanlık tarihi açısından önemini ve etkisini anlatan “Islam:Empire of Faith ” buna örnek verilebilir.

Aynı şekilde Peygamber Efendimiz’in (a.s) hayatını ve mesajlarını konu alan “Muhammad: Legacy of a Prophet” yapımı da bir başka örnek olarak zikredilebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz