Kuveyt’teki Camiler

0
303

Allah’ın Evleri serimizde sıradaki ülkemiz Kuveyt. Orta Doğu’da oldukça göze çarpan bu ülkenin camilerini tanımaya başlayalım!

1Sıddıka Fatıma Zehra Camii

Yapımına 2008 yılında başlanıp 2011 yılında tamamlanmış camiye küçük Taç Mahal demek yerinde olacaktır. Zira cami, İran ve Hindistanlı zanaatkarlar tarafından yaklaşık 8 ayda 24 saat boyunca aralıksız çalışılarak Taç Mahal tarzında tasarlanmış. Bununla birlikte yapımında kullanılan mermerlerin İran’dan özel olarak getirtildiği bu cami, erkeklere ayrılmış 3500 kişilik bir alan ve kadınlar için ayrılmış 500 kişilik ayrı bir alanla toplamda 3200 metrekareden oluşuyor.

2Muhammed Nasır El-Sabah Camii

Adını Kuveyt’in eski Başbakanı Nâsır el-Sabah’dan alan bu camii, Kuveyt şehrinin Ras Salmiya bölgesinde yer almaktadır. 1981 yılında inşası tamamlanmış caminin etrafı, ard arda renk değiştiren led aydınlatmalar ile kuşatılmıştır. Bu güzel ve çarpıcı cami aynı zamanda “Piramit Cami” adıyla da bilinmektedir.

3Fatima Camii

Kuveyt’in başkenti Kuveyt şehrinde yer alan bu camii, geleneksel Kuveyt mimarisi ile modern mimari arasındaki uyumlu karışıma ev sahipliği yaptığından ülkede oldukça önemli bir yer olarak görülmektedir. Konik şeklindeki kubbesiyle İslam sanatının eşsiz mimarisine tanık olmamızı sağlayan camii, özellikle Ramazan aylarında binlerce ibadet etmek isteyen insanı ağırlamaktadır. Aynı zamanda küçük bir alanda sadeliğiyle dikkatleri üzerine çeken Fatima Cami, Kuveyt’in denize bitişik en eski camilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

4Büyük Camii

13.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Büyük Cami, Allah’ın 99 ismi ile (Esmaü’l Hüsna) süslenmiş 26 metre yüksekliğinde bir kubbeye sahiptir. Caminin kuzeybatıda kalan köşesinde konumlanmış minaresi ise eşsiz Endülüs mimarisini andırmaktadır. İçerisinde İslami kaynak kitap ve dokümanlar barındıran 350 metrekare uzunluğunda bir kütüphane bulunması, belki de camiyi önemli kılan unsurların başında gelmektedir. Ayrıca camide 550 araba kapasiteli beş katlı bir otopark da bulunmaktadır.

Diğer Güzel Haberler 

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikİhtiyaçtan Fazlasını Karşılayan Sosyal Market
Sonraki İçerikTıbba Yön Veren Endülüslü Doktor: İbn Zuhr
2001 yılında İzmir'in Konak ilçesinde doğdu. Şu an Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde Arap Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz