HaberlerYardım Faaliyetleri

Londra’dan Sadaka-i Cariye Örneği

Peygamber Efendimizin (sav) cenneti ayaklarının altında müjdelediği annelerimiz, bizler daha dünyaya gelmeden bizim için sıcak bir liman oluyor. Varlıkları büyük şükür sebebi olan annelerimizin yokluğu da bir o kadar acı verici oluyor. Londra’nın kuzeyi Camden‘da yaşayan Adnan Hashim, geçirdiği kanser ve sinir hastalığı sonrası vefat eden annesi Zahra Sherif Muhammed anısına bir mescid ve su kuyusu inşa ettirmek için bağış topluyor.

Hayatlarına Bir Bakış

Annesinin, Somali’de savaştan kaçıp çocuklarına güvenli bir hayat sunmak için Londra’ya geldiğini ve çocuklarını kimseye muhtaç olmadan büyüttüğünü anlatan Adnan Hashim, annesi Zahra Hanım’ın kendisi ve kardeşleri için her şeyi yaptığını söylüyor. Balayı için geldiği Türkiye’deki dört günlük tatilinin ikinci gününde annesinin vefat haberini alan ve gözyaşlarıyla ülkesine geri dönen Hashim, yaşadığı hüzün verici durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Annemin yanından alnından öperek ayrıldım. İki gün sonra morgda tekrar alnından öpüyordum.“

Bir Sadaka-i Cariye Örneği

Sadaka i Cariye Ornegi 1
Londra’dan Sadaka-i Cariye Örneği 1

24 yaşındaki hukuk öğrencisi Adnan Hashim, annesinin vefatının ardından onun adına bir mescid ve Gambiya’da ihtiyaç duyulan bir bölgeye su kuyusu yaptırmak amacıyla bir bağış kampanyası başlattı. Adnan, bir Müslüman olarak, yapılacak mescidde kılınan namazlar ve insanların faydalanacağı su kuyusu vesilesiyle annesinin cennette derecesinin artacağına inanıyor.

Kısa Sürede Bağış Hedefi Neredeyse Tamamlandı

Sadece birkaç hafta içerisinde mescid ve su kuyusu için hedefi olan 60.000£ un elli beş binini toplamayı başaran Hashim, su kuyusu için proje çalışmalarının başladığını belirtti. Gambiya’ya açılacak bu kuyuyla beraber bölgede su ihtiyacını gidermek için iki saatlik yol yürümek zorunda kalan çocuklara büyük bir kolaylık sağlanmış olacak. Adnan, Toplanan paranın hedeflenen bağış miktarını aşması durumunda artan parayı da depresyon ve anksiyete ile mücadele eden insanlara yardım eden bir organizasyona bağışlayacak.

Adnan Hashim’in annesinin ardından yaptığı bu güzel hayır, sevdikleri vefat eden Müslümanlara sadaka-i cariye için teşvik oluyor ve Peygamber Efendimizin (sav) şu hadisini hatırlatıyor:

“İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.
“[Müslim, Vasiyyet 14. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâya 14; Tirmizi, Ahkâm 36; Nesâî, Vasâyâ 8.]

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu