Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Haberlerİlham Veren ProjelerTürkiyeYardım Faaliyetleri

Mazlumlar İçin Atan Bir Kalp: Simitçi Erkan Ayhan

Bu haberimizde sizlerle, duyarlılığı ile örnek olan Erkan Ayhan ile tanışmak için, Kocaeli’ye uzanacağız. 43 yaşında olduğu ve 15 yıldır simit satarak geçimini sağladığının dışında hayatı hakkında elimizde çok fazla bilgi yok. Herhangi bir yerden ödül almış da değil. Ancak biz onu, “Benim katkımla ne değişir, uğraşmak anlamsız…” diye düşünülen zamanlarda, hep elini taşın altına koyuşuyla hatırlıyor ve tanıyoruz. Gelin hep birlikte gönül verilince nelerin başarılabilineceğine beraber bakalım.

“Çocuklar Üşürken Sessiz Kalamazdım”

Mazlumlar için Kocaeli’de örnek çalışmalar yürüten ve “Simitçi Erkan” olarak tanınan Ayhan, geçtiğimiz aylarda Suriye‘nin İdlib bölgesinde kamplarda yaşayan çocukların kışlık ihtiyaçları için kampanya başlatmıştı. Kampanya kapsamında hayırseverlerin desteğiyle 700 battaniye ve 150 mont temin eden Ayhan, bunları İdlib’deki çocuklara ulaştırdı. Ayhan, yaptığı açıklamada, çocukların üşümemesi için gerekirse tüm Türkiye’yi dolaşıp yardım toplayacağını belirtti. Yardımlara devam edeceğini anlatan Ayhan, “İdlib bölgesinde çocuklar üşürken sessiz kalamazdım. Çünkü onlar bizim kardeşlerimiz.” diye konuştu. Savaş mağduru bu çocuklara yardım ulaştırmak için İdlib’e gittiği bu sırada da Elazığ depreminin meydana geldiğini anlatan Ayhan, bunun üzerine Antakya sokaklarında simit satarak gelirini Elazığ’a yolladığını ifade etti.

Temsili Cocuk Gorseli

“Çocukların O Sevincini, Mutluluğunu Görmek Her Şeye Değer”

Gündemi yakından takip eden Ayhan, zulümlere sessiz kalamıyor. Öyle ki 2018 yılında bombardımanlar nedeniyle Doğu Guta’da zulme maruz kalan mazlumlara yardım için iki günlük kazancını bağışlamıştı. Daha önce de yine iki günlük kazancını Afrika kıtasındaki Gana’da su kuyusu açılması ve Myanmar’ın Arakan eyaletindeki Budist milliyetçilerin katliamından muzdarip Arakanlı Müslümanlara yardım etmek için bağışladı. Sözlerinin arasında Gazze, Afrika ve Filistin‘e de yardımlar gönderdiğini ekliyor. Onun akabinde Ayhan, geçen Ramazan Bayramı’nda mülteci kamplarına giderek yetim çocuklara 800 çift ayakkabı dağıttığını dile getiriyor. Mazlumların, yetimlerin sesi olmak için elinden geldiğince uğraştığını belirterek,

“Hem simit satıp hem de bu tür işlere vakit ayırmak zor olmuyor. O çocukların orada bombaların altında yaşadığını düşününce biz burada cennette yaşıyoruz. O yüzden bir zorluğu yok. Çocukların o sevincini, mutluluğunu görmek her şeye değer.” ifadelerini kullanıyor.

“Allah İçin, İnsan İçin Atan Kalp”

Sezai Karakoç, Müslüman kalbini tarif ederken şu ifadeleri kullanır:

“Evet, gerçekte, yalnız kalbi olanlar, Müslümanlardır. İçinden yanan bir kalp, Allah için, insan için, dost için atan kalp yalnız onların kalbi… Ve kalbi bir Müslüman kalbi olarak atan insanlık kalbi, çağın kalbi kurtulmuştur.”

Yükümüzün ağır olduğu şu çağda “elimden geldiği kadar” diyerek yükten bir parça omuzlayan, “çabaladım” diyebilmek için koşturan işte o kalp, umarız hepimize nasip olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu